Тетяна Чоронол: Пора позбавити зрадника України Ахметова надприбутків за кошт держави

 

Трапилася мені одна корупційна схемка, яка більше 10 років грабує державний бюджет України в інтересах Рината Ахметова.

При чому, щоб її зламати достатньої однієї постанови Кабміну. Я не маю повноважень ініціювати постанови. В даному випадку це профіль мінекономіки. Я надіслала їм відповідний лист. Паралельно хочу викласти суть проблеми в публічному просторі, адже в уряді такі бюрократичні хащі, що в них легко губляться ініціативи, особливо, якщо вони йдуть проти інтересів таких потужних фігур, як Ахметов. Тим паче, що він фізично у нас під боком (залив кров'ю рідний Донбас і втік в мирний і комфортний Київ).

Суть корупційної схеми наступна:

Завдяки постанові Кабміну та Наказу Міністерства промислової політики на початку 2002 року був затверджений порядок погодження контрактів на експорт металобрухту.

Ці рішення легалізувало корупційну схему, яка за наступні роки принесла Ахметову мільярдні прибутки, і пограбувала бюджет на сотні мільйонів доларів.

Адже комусь міністерство контакти погоджувало (за хабарі), а комусь ні. При чому бажаючих вивозити металобрухт за кордон в усі ці роки завжди було багато, а погодження давали лише обраним і на невеликий об'єм металобрухту, бо ця схема була створена не для збору хабарів, а для того, щоб обмежити вивіз металобрухту за кордон заради перенасичення внутрішнього ринку та відповідно падіння цін.

Таким чином для своїх заводів Ахметов скупляв металобрухт за безцінь.

На заводах металобрухт проходив первинну переробку. Готова продукція від металобрухту відрізнялася лише відсутністю домішок. На іноземних заводах його пускали в подальшу переробку для виготовлення металопродукції.

Дешевої сировини, через фактично заборону вивозу металобрухту з України завжди вистачало, тому Ахметов не переймався переоснащенням виробництва, не приводив його у відповідність до європейських стандартів не виробляв продукцію європейської якості. Йому достатньо було первинної обробки металобрухту на старезних доменних печах.

Філософія проста – викачати весь ресурс по максимуму, нічого не робити для майбутнього своєї країни.

Після первинної переробки металобрухт з заводів Ахметова експортувався за кордон без обмежень. При чому експортне мито дорівнювало -"нулю".

А от експортери первинного металобрухту платять мито – 12 євро з тонни.

Тому якщо зламати цю схему ми зразу отримаємо вигоду для держави. Ось, простий підрахунок: заготівля металобрухту в країні можлива на рівні 10 млн. тон на рік, якщо будуть зняті штучні обмеження експорту, при потребі українських комбінатів – 6 – 6,5 млн. тон, на експорт може бути відправлено 3,5 – 4 млн. тон. (Звичайно потрібно враховувати потреби українських комбінатів в металобрухті, але нехай Ахметов купує його за ринковою ціною). Отже якщо зняти штучні обмеження на експорт при нинішньому експортному миті (12 ЄВРО) доходи бюджету збільшиться до 48 – 55 млн. доларів США на рік. Можна ще збільшити доходи, піднявши мито.

Адже оператори металобрухту, щоб стати щасливчиками-експортерами завжди платили додаткове мито – хабар. На початку президенства Януковича, чиновники виставляли неофіційну таксу 10- 20 доларів з тони.

Нажаль до мене доходять чутки, що ця система збереглася. В принципі, а як інакше, якщо для цього створені штучні умови?

На початку липня комісія Мінекономіки буде відбирати наступних щасливчиків. На 2014 рік планується погодити близько 700 -800 тис.тон, а останній раз заявок було подано на 6 мільйонів. Щоб "пролізти" в таке вузьке горлечко бізнесмени зацікавлені платити хабарі навіть по найвищій таксі. Особливо після дворічного простою. Адже з 2012 року і до сьогодні в цьому прибутковому бізнесі заробляв один єдиний експортер – однокурсник молодшого сина Януковича Андрій Кисельов (ТОВ "Укрмет"). Кисельов також мав преференція на отримання металобрухту з Укрзалізниці.

Щоб зламати цю корупційну схему необхідно

І. внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів України N155 від 2002 року:

1. виключити пункт 2 Постанови про визначення Міністерством економіки порядку "погодження" контрактів або змінити його таким чином, щоб мова йшла лише про реєстрацію, як це передбачено в законі;

2. додати пункт, яким заборонити Мінекономіки обмежувати кількість зареєстрованих контрактів та обсяг вивезення металобрухту;

3. виключити пункт, за яким контракти підлягають перереєстрації у випадку зміни кон'юнктури ринку.

ІІ. Мінекономіки треба розробити новий порядок реєстрації контрактів, який:

1. не передбачає можливості обмеження кількості експорту металобрухту адже це протирічить закону, яким передбачена лише реєстрація.

2. передбачити відкритість інформації про зареєстровані контракти, зокрема шляхом розміщення інформації на сайті Міністерства.

Наступним кроком має бути внесення змін до законодавства (яке про лобіював Ахметов) щодо експорту металопрокату, експортне мито за який становить 0%.

Тут не повинно бути жодних "нулів".

Вистачить державі створювати умови для надприбутків олігарха і зрадника України Рината Ахметова.

 

Тетяна Чорновол,

УП


22.06.2014 591 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

4807 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1516
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1395
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2427
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4091
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2963

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

758

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1180

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1099

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2099
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1452
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1193
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

980
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

397
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1617
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1335 4
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

764
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20103
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

432 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

496
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

838
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

772