Територіально-адміністративна реформа, «Карпатський регіон». За та проти

 

Доцільність територіально-адміністративної реформи в Україні – тема давно обговорювана, але недостатня законодавча й нормативна база, а також наша ментальність та відсутність «політичної волі» заважають перейти від слів до реальної справи.

 

Як приклад, можу навести Францію кінця 50-х років, яказнаходилася уважкій економічній депресії. Тодішньому президенту країни Шарлю Де Голлю вистачило політичної волі провести низку реформ, в т.ч. і адміністративних. Свого часу і Маргарет Тетчер мала сміливість не дуже популярними реформами витягти Велику Британію з економічної скрути.

 

Мені здається, що проблема не в економічному становищі країни, а в тому, чи на часі така реформа? Парадокс в тому, що необхідність реформи завжди виникає раніше, ніж це починає усвідомлювати суспільство.



Щодо «Карпатського регіону». Багато часу я проводжу на Прикарпатті, де маю соціальні та бізнесові проекти. Побувавши у сотнях сіл та міст можу стверджувати наступне. Створення територіальних громад чисельністю в 5000 і більше знищить багато сільських і селищних рад, ФАПів, пошт, шкіл… А без школи – немає села. Якщо відчути територіально-адміністративну реформу в обличчях та долях, стане  зрозумілим, що це велика відповідальність і багато разів треба відміряти, перш ніж відрізати… Саме людина має бути центром реформи.

 

Вважаю також, як людина, що починала займатись бізнесом ще з 90-х років та захистила дві дисертації на тему підприємництва, що за умови проведення непродуманої до деталей (законодавчо та нормативно) реформи, існує реальна можливість зменшення сектора малого й середнього бізнесу, підвищення монополізації регіональних й територіальних ринків, підвищення рівнів безробіття та інфляції.



І останнє: головна проблемаукраїнської територіально-адміністративної реформи полягає в тому, що вона не є комплексною, бо логічно мають бути реформовані земельний кодекс, водний, лісний, поновлені генеральні плани територій тощо. Ми починаємо ділити межи, але за радянської влади Україна ділилася 18 разів і до чого це призвело?

 

Послідовність реформи, на мою думку, має бути наступною: спочатку забезпечується фінансова база для місцевих громад, визначаються податкові пропорції: що відраховується до«центру», а що лишається на місцях.Зараз у державі діє радянська система - все йде до Києва, а потім, в залежності від симпатій чи антипатій, розподіляється на місцяАле якщо зараз передати владні й фінансові повноваження територіальним громадам,  розвалиться десятиліттями відбудована система «централізації» влади. Що залишиться тоді Києву? Як контролювати країну? Політики й можновладці з Банкової та Грушевського це дуже добре розуміють, тому питання впровадження територіально-адміністративної реформи, на мою думку, має політичний характер..


09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1356
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1037
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2053
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3542
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1331
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1317

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1657

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

485

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1126

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1286
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

333
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24246
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

494
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

387
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

605
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1492
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

667
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2667
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

583
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1468 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

605
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

520