Відповідно до статті 10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», від 02.12.2010 №2735-VI, та постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 573 «Про затвердження переліку органів державного ринкового нагляду та сфер їх відповідальності» Територіальне управління Держгірпромнагляду у Івано-Франківській області здійснює ринковий нагляд за нехарчовою продукцією згідно до затвердженої сфери відповідальності, а саме:
- засоби індивідуального захисту;
- прості посудини високого тиску;
- ліфти;
- канатні дороги для перевезення пасажирів;
- знаки безпеки та захисту здоров’я працівників;
- обладнання, що працює під тиском;
- вибухові матеріали промислового призначення.
Вищезазначена продукція повинна відповідати вимогам Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», від 02.12.2010 №2736- VI, у тому числі вимогам відповідних технічних регламентів. Технічні регламенти визначають вимоги до рівня безпеки, проведення процедури оцінки відповідності, встановлюють правила маркування та введення нехарчової продукції в обіг. Вимоги технічних регламентів є обов’язковими для виробника продукції або його уповноваженої особи чи постачальника. Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Заходами ринкового нагляду є:
1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування);
2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:
а) обмеження надання продукції на ринку;
б) заборону надання продукції на ринку;
в) вилучення продукції з обігу;
г) відкликання продукції;
3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних)
заходів;
4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.
Слід зауважити, що з набранням чинності технічних регламентів, відповідна продукція вилучена з Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 р. №28.
Таким чином, наявність сертифікату відповідності по системі УкрСЕПРО на теперішній час не є обов’язкова. Замість вищезазначеного сертифікату там, де це передбачено відповідним технічним регламентом, продукцію необхідно супроводжувати декларацією відповідності.
Декларацію відповідності складає виробник або його уповноважена особа чи постачальник за результатами оцінки відповідності. Доказом відповідності продукції вимогам відповідного технічного регламенту є добровільне застосування суб’єктом господарювання відповідних національних стандартів (ДСТУ EN, ДСТУ, ГОСТ тощо). Юридичну відповідальність за правильність і достовірність оформлення декларації відповідності несе виключно особа, яка оформила і підписала декларацію відповідності. Також на кожній одиниці продукції та/або її упаковці виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності (Постанова Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності»), який повинен легко чита-тися і не стиратися протягом передбачуваного строку служби.
У разі виникнення питань просимо звертатись до територіального управління у Івано-Франківській області до заступника начальника інспекції з питань ринкового нагляду Шарамайлюка Ірослава Івановича
Тел./факс: (0342) – 55-24-29
Нормативна база
• Закон України про акредитацію органів з оцінки відповідності
• Закон України про захист прав споживачів
• Закон України про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері госпо-дарської діяльності
• Закон України про підтвердження відповідності