Тяжке розлучення по-комунальному

 

 /data/blog/119902/184e2d5a6edbf675b5bdf9d78a3a6942.jpg

 

Івано-франківська влада з одного боку підтримує створення ОСББ, а з іншого – заганяє співвласників багатоквартирних будинків знову до комунального управителя, пише Галицький Кореспондент. Мова йде про дольову участь власників квартир у співфінансуванні поточних і капітальних ремонтів у будинках. Адже для того, щоб міський бюджет профінансував якийсь відсоток цих робіт, ОСББ треба укласти договір з КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» (МІУК) і фактично знову повернутися до його управління. Співвласники багатоквартирних будинків вважають це дискримінацією і вимагають змін.

 

 

Пора покінчити з «рішаловом»

Голова правління об’єднання співвласників найвищого в Івано-Франківську багатоквартирного будинку по вул. Набережна, 32 Сергій Шевченко розповідає, що ОСББ мешканці будинку створили у квітні цього року. Відтак вони подали заяву на конкурс міської ради зі співфінансування та отримали 35 тис. грн. з міського бюджету на встановлення дверей. Місто профінансувало свою частку – 85%, а решта – мешканці. Проте за ці гроші змогли поміняти двері тільки на 2-6 поверхах 14-поверхового будинку.

 

На зборах, які відбулися у червні, мешканці прийняли рішення брати участь у програмі «Тепле місто», щоб завершити розпочате. Однак у відповіді виконавчого комітету міськради від 11 серпня йшлося про те, що на виконання Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» рішенням міської ради від 25.12. 2015 р. затверджено «Положення про дольову участь власників квартир (квартиронаймачів) у капітальному та поточному ремонті в багатоквартирних житлових будинках м. Івано-Франківська» та «Програму модернізації багатоквартирних житлових будинків м. Івано-Франківська на 2016-2020 рр.»). Тож виконком порадив Сергієві Шевченку для виконання робіт із заміни дверей надати КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» підтвердження готовності до дольової участі та укласти угоду про повне або часткове управління будинком.

 

Ще 12 серпня голови правлінь ОСББ Івано-Франківська написали звернення до депутатів міської ради, закликавши їх внести зміни в наявне положення. Адже ОСББ фактично позбавили можливості провести у своїх будинках поточні та капітальні ремонти. «Незважаючи на задеклароване – «відповідно до затверджених бюджетних програм, допомога може надаватись співвласникам всіх будинків житлового фонду, незалежно від форми управління такими будинками», фактично, такі роботи можуть бути проведені тільки на будинках, які залишились під управлінням МІУК, так як допомога може надаватись через розпорядника коштів. Питання допомоги співвласникам розглядається комісією зі співфінансуваня, яка утворена тим же МІУК», – сказано у зверненні.

 

Голови правлінь ОСББ міста вважають, що таким чином для тих, хто створив ОСББ, щоб самостійно управляти своїм майном, депутатами створено дискримінаційні умови доступу до співфінансування ремонтів з міського бюджету. Відтак їм залишається або укладати угоди з МІУК і фактично передавати свій будинок під її управління, або ж бути без співфінансування. «Ми пішли від МІУК, щоб повернутись до нього? Що це, як не дискримінація міською владою?» – обурюється Сергій Шевченко.

 

Тому голови правлінь ОСББ просять внести зміни в наявне «Положення» та передбачити участь ОСББ у співфінансуванні робіт поточного та капітального ремонтів житлових будинків з міського бюджету, а також передбачити участь їхніх представників у роботі відповідних комісій зі співфінансування.

 

«Свободівська частина влади хоче і далі заробляти через МІУК, через їхніх підрядників. А щоб було співфінансування напряму з бюджету і я сам знайшов собі підрядника, постачальника – таке неможливо, – продовжує Шевченко. – Депутат Стефан Магас подав запит, щоб внесли зміни у співфінансування. Але він для свого ОСББ «Китайська стіна» на якихось цікавих умовах «50 на 50» добився ремонту даху на кількох секціях. А самому добитися цього неможливо. У нас немає свого депутата, то Магас запропонував зібрати підписи, щоб він був нашим депутатом. Я йому відповів, що «рішалово», коли всі питання вирішувалися через когось, пора в державі завершувати».

 

 

Якісь зміни колись будуть

Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак підтверджує, що така проблема справді є. Він переконує, що можливість співфінансування таки є, однак механізм влаштовує не всі ОСББ, тому його треба відкоригувати. Чиновник запевняє, що вже на наступній сесії міськради у положення внесуть зміни.

 

«Буде винесено проект рішення про внесення змін в наявне положення, де буде дана можливість всім без винятку співвласникам будинків незалежно від того, хто є управителем, брати участь у співфінансуванні на рівні з МІУК чи «Дирекцією замовника», – стверджує Смушак.

 

Але, за його словами, ще точно невідомо, як саме врегулюють це положення. Або буде розподіл коштів: частина йтиме на будинки комунальних управителів, частина – на інших управителів, або буде якийсь інший механізм для того, щоб рівні можливості були у всіх.

 

Як розповідає начальник управління житлової політики Геннадій Пономаренко, станом на 1 жовтня у місті зареєстровано 265 ОСББ. З них приблизно 65 створено за останніх 9 місяців. Це більше, ніж за чотири попередні роки. «Місто зацікавлене в якісному обслуговуванні житла. Чи це буде комунальний управитель, чи приватний, чи ОСББ – головне, щоб будинок кимось обслуговувався», – каже він.

 

За словами чиновника, якщо дивитися на положення про дольову участь у співфінансуванні з боку ОСББ, то справді незрозуміло, чому це раптом кошти виділяються не безпосередньо їм, а через якогось розпорядника. Однак у грудні депутати затвердили саме таке положення, оскільки за бюджетними коштами потрібен контроль. «На той момент вбачалося за правильне це робити через комунального управителя. Там не написано «МІУК». У нас є ще КП «Дирекція замовника», але воно здебільшого займається гуртожитками, і їм не дуже це потрібно. Чому комісія при МІУК? Бо сказано, що хто є розпорядником коштів, той і створює комісію», – розповідає Пономаренко.

 

Відтак він також наводить варіанти змін, які, правда, відрізняються від тих, що називав Смушак. Так, за одним із них, зі словосполучення «комунальний управитель» заберуть слово «комунальний». Тобто розпорядником коштів зможе стати будь-який управитель. За іншим варіантом, з положення та програми виключать поки що обов’язкову умову – укладення договору управління. Тобто якщо навіть розпорядником коштів залишатиметься комунальний управитель, то при цьому не буде необхідності укладати з ним договір.

 

«Зараз основна маса ОСББ опирається на те, що це неправильно, коли їм потрібно укладати договір з управителем, від якого вони тільки недавно пішли. Вони самі хочуть керувати. По суті, ОСББ, коли підписує договір з МІУК чи з «Дирекцією замовника» на управління, то воно просто передає генеральну довіреність на керування цим будинком. А щоб знову піти, має бути та сама процедура: збори і так далі. Тому це, можливо, й неправильно. Але на той момент управителів так і не було, це вони навесні вже почали формуватись», – підкреслює Пономаренко.

 

Втім він каже, що декілька ОСББ, в яких раніше МІУК не була управителем, таки уклали з ним договір на управління будинком задля дольової участі у сіпвфінансуванні. Однак ті, які пішли від МІУК, зараз принципово не укладуть договорів з нею. «Управителі дуже різношерсті – що приватний ЖЕК, що ОСББ, що обслуговуючі кооперативи, що комунальне підприємство. Це таке слизьке питання, яке треба так прописати, щоб було всім добре», – додає начальник управління житлової політики.

 

Що ж стосується відсоткового відношення у співфінансуванні, то це визначає комісія, яку створює розпорядник коштів. Тому цифри можуть відрізнятися, залежно від пріоритетності ремонту. Більшу частку місто фінансує тоді, коли мова йде про ремонт дахів, ліфтів, підвальних розгалужень чи енергозбереження.

 

Втім на сесію, яка відбулася 21 жовтня, проект змін до положення так і не був внесений. Однак головний комунальник міста Михайло Смушак запевнив, що його винесуть вже на наступну сесію.

 

Наталія ДЕРКЕВИЧ

Галицький Кореспондент


11.11.2016 1693 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2437
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3633
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5401
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1664
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2049

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

127

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

169

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

457
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

757
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2453 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

473
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

631
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

567
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

871 2