Тарас Прохасько про екологію війни

 

 

Заради ілюстрації можна подумати про фотографування на телефони під час бойових дій і воєнних ситуацій в Україні за останні місяці.

 

Варто про це подумати, уявляючи наскільки іншим стає все, що відбувається, із з'явою такого – здавалося б малозначимого – феномену.

 

І важливим пунктом цього роздумування стає висновок, що ні, ніякий він не малозначимий. Адже з цими всілякими приватними фотографуваннями іншим стає абсолютно все. І ті, кого фотографують, і ті, хто фотографує, і ті, хто ці фотографії врешті розглядає.

 

Уявивши собі це все, погодившись із впливом цього на все, робимо наступний крок. Таких пунктів, які впливають не менше, як фотографування, є сотні тисяч. Навіть не аналізуючи само розгортання безлічі явищ, мусимо усвідомити, що у час війни не лише вчинки та постава, але й погляди і переконання більшості автономних осіб є чинником, який важить. Особливо у теперішні часи постмодернізму.

 

Після таких висновків стає легше усвідомити очевидну річ: війна – складнюща екосистема. Війна – це ускладнена певними збоями екологія. Екологія не буває поганою чи доброю, як про це писали провінційні журналісти два десятиліття тому – мовляв, тут погана екологія.

 

Екологія – це передовсім практика співіснування всього зі всім, у якому враховуються можливості і життєві інтереси кожного елемента системи.

 

Найважливішою ознакою екосистеми є її виробленість, яка пов'язана із тривалістю зрівноваження усіх сил. Тобто, екосистеми є повільними, вони не можуть перебудовуватися миттєво. Власне через цю повільність Україна так довго (хоч двадцять років не є нічим довгим для екології) здавалася нерухомою і безсенсовною. Власне через цю повільність всілякі ідеї про фундаментальні зміни у суспільстві і державі не мали шансу на швидку реалізацію.

 

Нарешті війна стала тим екологічним фактором, який довів до критичної межі виживання усю систему. Дякувати Богу, цей фактор не став убивчим. Але його пресинг спричинив прискорену перебудову всієї екосистеми. Настільки інтенсивної, що тепер мало хто з нас здатен живо пам'ятати, як було кілька місяців тому. І все ж власне та повільність системи не дає можливості різкого переходу всіх елементів до стану війни. Тому і маємо такий дивний стан – війна і невійна одночасно.

 

Але механізми прискорення вже запущені самою екосистемою. А це, враховуючи її повільність, означає тільки одне – ця війна надовго.

 

Невдовзі більшість елементів системи, кожен з яких є вагомим фактором врівноваження, запрацює так, як слід у стані війни. А тоді потрібно буде ще багато часу, щоби повторно переорієнтувати всю систему.

 

Тим паче, що кожен такий перерахунок взаємодії чинників виробляє адаптацію усіх елементів до оновленої екології. Адаптація створює умови для нових життєвих інтересів.

 

Ця війна буде тривалою, бо надто великій кількості великих і дрібних чинників вона стала потрібною. Потрібною не тільки тому, що з нею пов'язані чисельні інтереси, віднайдені сенси, а передовсім через залежність від повільності адаптації всередині екосистем, вражених критичним фактором.

 

Zбруч


25.07.2014 557 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1076
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2793
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

972
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1032
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1037 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3098 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

890

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

770

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1084
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

141
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2334
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1143
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

445
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15063
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7378
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

811
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

374
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

285
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

374
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

655
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1106