Тарас Прохасько про екологію війни

 

 

Заради ілюстрації можна подумати про фотографування на телефони під час бойових дій і воєнних ситуацій в Україні за останні місяці.

 

Варто про це подумати, уявляючи наскільки іншим стає все, що відбувається, із з'явою такого – здавалося б малозначимого – феномену.

 

І важливим пунктом цього роздумування стає висновок, що ні, ніякий він не малозначимий. Адже з цими всілякими приватними фотографуваннями іншим стає абсолютно все. І ті, кого фотографують, і ті, хто фотографує, і ті, хто ці фотографії врешті розглядає.

 

Уявивши собі це все, погодившись із впливом цього на все, робимо наступний крок. Таких пунктів, які впливають не менше, як фотографування, є сотні тисяч. Навіть не аналізуючи само розгортання безлічі явищ, мусимо усвідомити, що у час війни не лише вчинки та постава, але й погляди і переконання більшості автономних осіб є чинником, який важить. Особливо у теперішні часи постмодернізму.

 

Після таких висновків стає легше усвідомити очевидну річ: війна – складнюща екосистема. Війна – це ускладнена певними збоями екологія. Екологія не буває поганою чи доброю, як про це писали провінційні журналісти два десятиліття тому – мовляв, тут погана екологія.

 

Екологія – це передовсім практика співіснування всього зі всім, у якому враховуються можливості і життєві інтереси кожного елемента системи.

 

Найважливішою ознакою екосистеми є її виробленість, яка пов'язана із тривалістю зрівноваження усіх сил. Тобто, екосистеми є повільними, вони не можуть перебудовуватися миттєво. Власне через цю повільність Україна так довго (хоч двадцять років не є нічим довгим для екології) здавалася нерухомою і безсенсовною. Власне через цю повільність всілякі ідеї про фундаментальні зміни у суспільстві і державі не мали шансу на швидку реалізацію.

 

Нарешті війна стала тим екологічним фактором, який довів до критичної межі виживання усю систему. Дякувати Богу, цей фактор не став убивчим. Але його пресинг спричинив прискорену перебудову всієї екосистеми. Настільки інтенсивної, що тепер мало хто з нас здатен живо пам'ятати, як було кілька місяців тому. І все ж власне та повільність системи не дає можливості різкого переходу всіх елементів до стану війни. Тому і маємо такий дивний стан – війна і невійна одночасно.

 

Але механізми прискорення вже запущені самою екосистемою. А це, враховуючи її повільність, означає тільки одне – ця війна надовго.

 

Невдовзі більшість елементів системи, кожен з яких є вагомим фактором врівноваження, запрацює так, як слід у стані війни. А тоді потрібно буде ще багато часу, щоби повторно переорієнтувати всю систему.

 

Тим паче, що кожен такий перерахунок взаємодії чинників виробляє адаптацію усіх елементів до оновленої екології. Адаптація створює умови для нових життєвих інтересів.

 

Ця війна буде тривалою, бо надто великій кількості великих і дрібних чинників вона стала потрібною. Потрібною не тільки тому, що з нею пов'язані чисельні інтереси, віднайдені сенси, а передовсім через залежність від повільності адаптації всередині екосистем, вражених критичним фактором.

 

Zбруч


25.07.2014 542 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

268
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13506 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1526
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1248

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

513
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

766 2