Тарас Прохасько: Не треба вдавати, що майдан, революція і війна аж так сильно вплинули на життя українця

 

/data/blog/66450/b16963d42c1f85889367b85800112f94.jpg

 

У новому блозі на Збруч , франківський письменник Тарас Прохасько розповів про те, що за горизонтом. 

 

"І не треба вдавати, що майдан, революція і війна разом із всіма своїми виявами і переживаннями аж так сильно вплинули на життя пересічного українця. Краще визнати зворотне – задіяних у всі ці речі є значно-значно менше, ніж тих, які у кращому разі залишаються відстороненими спостерігачами. Перший акт цього багатошарового спектаклю було видно вже у грудні – січні, рік тому. Київ був у тому сенсі показовим. Великий квадрат справжньої війни у центрі міста, до якого стікалися потічки з цілої України, все ж нагадував декорації для зйомок вражаючого кіна. Але досить було вийти за межі розширеного поля бою, де по-справжньому гинули нікому не відомі люди, щоби побачити і пир в часі чуми, і відстороненість кількамільйонного міста, і побутові пріоритети його мешканців. І це нормально.

Не варто сподіватися чогось більшого. Передовсім потрібна іронія. А найкращою формою іронії є самоіронія. Розуміння обмеженості свого горизонту і почуття міри, стриманості, яке полягає у тому, щоби свої емоції не переносити автоматично на всіх, хто перебуває у ближчих і дальших колах довкола тебе.

На жаль, усвідомлення потребує довгого шляху вниз, заки воно може стати загальноприйнятим формулюванням-штампом.

Бачимо, що навіть найвидатніша подія останнього століття – крах радянського союзу – все ще не стала однозначним стереотипом у дилемі перемоги добра над злом. Що вже казати про цілі покоління, які, будучи свідками і учасниками цього неймовірного зламу, ще ніяк не зрозуміють, що більше ніколи ніхто не матиме шансу пожити у таку неймовірно важливу епоху. І досі плутати у своїх головах жадобу приватної власності і ностальгію за комуністичним режимом. І не мати навіть найменшого почуття самоіронії. Не насмілитися насміхатися із своєї затаєної радянськості, із власної неоковирності, безпомічності, комічності і безпорадності у нових часах.

Як можна без доброї посмішки дивитися на самого себе, який раптом цілком серйозно починає думати про державу, окупанта, уряд, вибори, парламент, партії, президента, комбатів, службу безпеки, систему освіти, пропаганду і контрпропаганду…

Та ні, не слід бути надто серйозним. Бо навіть потрактування геополітики є достатньо веселими. А за тими, хто загинув насправді заплаче родина. А те, що є найважливішим і найсвятішим, так чи інакше залишиться непромовленим.

А наразі добре було би нічого не вдавати і кожному зайнятися тим, що дійсно переймає найбільше. Колись була поширена така думка, що часи підпілля, часи переслідувань, романтики і «олив під пресом» були найщасливішими часами греко-католицької церкви. Бо потім почалися справжні складності – як бути собою правильним, коли ніяка сила не боронить бути собою таким, яким ти є. Щось подібне з’явилося цього року – добре, що все це страхіття відбувається, можна проявити свої найкращі риси… Але добрим є те, що є. Війна закінчиться. І тоді треба бути навчитися собою правильним без допомоги революції, майдану і війни. Нічого не вдавати і віддавати оливу не з-під-пресу. Іронізувати і самоіронізувати. Вірити у щось не смішне, а веселе. І віддавати. І знати, що поза тим нічого напевно не знаєш. Тільки те, що за даним тобі горизонтом є щось значно більше".


31.12.2014 696 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

494
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5008
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1416
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1299
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2561
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3950

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

339

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1175

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1015

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

939
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

253
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10626
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

330
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

595
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5648
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1411
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

283
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

192
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

568 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1001
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

871