Тарас Прохасько: «Донбас побудований на насильстві, тому насильство отримало в Україні легалізацію»

 

 

Гостем традиційних літвечорів у книгарні-кав’ярні «Кабінет» став чоловік, якого називають «найцікавішим явищем української літератури» – письменник, журналіст, один із видатних діячів «станіславського феномену» Тарас Прохасько. Про прозу і вчителів, насильство і внутрішній спокій, державу та життя поза нею з Прохаськом спілкувався незмінний ведучий літпроекту Юрко Кучерявий.

 


Тарас ПРОХАСЬКО: «Донбас побудований на насильстві, тому насильство отримало в Україні легалізацію»
-Я у Львові часто хвилююсь, – почав розмову Тарас Прохасько. – Коли у нас, у Делятині, йшлося з хати, з-під лісу униз, то казали, що йдеш у місто, хоча ніякого міста там фактично не було. Коли ж я вперше приїхав до Львова, зрозумів, що таке справжнє місто. Усе «містове» зі мною відбулося тут. Не бачив принципово «містовішого» міста від Львова, який є одним із моїх найголовніших вчителів. Кожна людина, зустріч залишається як досвід. Часто думав над тим, що жив би інакше, якби частіше зважав на досвіди інших людей.



– Ваша проза дозволяє долати внутрішнє насильство, пригашує брутальність… Кажуть, уже навіть вас дістало те, що відбувається навколо. Аура насильства в українському суспільстві зростає?

– Зростає. Бо зростає масове незадоволення собою. Для мене насильство – самоневдоволення і безпомічність. До насильства вдаються люди, які не люблять себе, які не можуть погодитися з тим життям, яке мають. Через насилля вони імітують досягнення чогось кращого, того, про що мріють… Жертви насильства – теж невдоволені собою і готові до насильства у відповідь. Але насильство насильством не подолаєш. Його можна притлумити лише ненасильством. Але для цього треба мати внутрішній спокій, і самому не потребувати насильства. У нас же жертви думають лише про помсту. Йдуть додому і прокручують ситуацію. Мовляв, треба було отак сказати, а ще краще – ввалити. І це множить насильство. До того ж регіон, з якого зараз походить державна ідеологія, Донбас, традиційно на насильстві побудований. Там це норма. І ці люди зараз задають тон у країні, тож ясно, що вони притягли зі собою не тільки «бабки», а й енергетику і методи поведінки. Насильство отримало свого роду легалізацію, культивування, і стало чи не правовою нормою…



– Виходить, у нас недостатньо любові і толерування?

– Любов – річ індивідуальна. Любити може одиниця. Усі любові масові – це порожній звук. Не можна любити чи ненавидіти марксистів (хоч і хочеться усім серцем). Тому що вони не зібрані всі в одному місці, щоб на них глянути і зненавидіти.



– Тобто тільки в собі плекання людяності має сенс?

– Так. Про свій досвід переживань, цих плекань, можеш розповісти комусь, хто поруч. Але не варто сподіватись на прийняття, що когось це змінить і стане дороговказом. На цьому і тримається близькість: коли ти можеш про свій внутрішній рух розповісти комусь. На жаль, нам стерлися такі штуки, пов’язані зі щоденною молитвою. А вона ж тісно пов’язана з фізіологією мислення, мозку і душі. Молитва призначена, щоб нагадувати собі щодня про важливі речі, ким ти є, як і для чого живеш.



– Ви неодноразово казали, що намагаєтесь будувати життя так, щоб воно не залежало, наприклад, від рухів держави. Але ж щось вас таки зачіпає?

– Зачіпає. Я навіть нервуюсь, дратуюся, часом шляк мене трафляє. Хоча тепер вже спокійніше на все дивлюся і знаю, що нема чого перейматися. Намагаюсь не користуватись Ощадбанком, не влажу на держпосади… Це не бзік. Просто бути дуже включеним у державу – це не є добре. Але це не означає, що я не виконую обов’язків перед державою. Я ж плачу податки. Хоч і використовують їх не за призначенням. Принаймні для мене. Бо, наприклад, міліція часто мене ображає, підозрює, затримує, перевіряє, а я ж плачу податки, фактично утримую цих людей, та часто навіть не встигаю їм на це натякнути. Старатися зробити щось для держави – то не робота. Громадяни повинні думати про менші масштаби, тоді можливо щось зробити. А для держави зробити щось майже нереально, бо її нема в житті окремої людини.



– Боротьба за державу на початку 1990-х не мала сенсу?

– Те, що сталося в 1991 році, – один із найрадісніших моментів нашої історії. Нам треба здоровіше дивитись на самих себе і країну, в якій живемо, і розуміти, що вона є такою, якими є ми. Не треба дивуватися, як воно є, бо ми ж до процесу творення долучаємося. Кажуть, Україна мусить бути супер-пупер. А вона не може бути такою, бо ми до цього не готові. Зрештою, ніхто не знає, якою повинна бути Україна. Треба розуміти й те, що націоналізм – це ідея, яку будувати на реальності не можна. Бо це лише вчення… Не треба нічого будувати, а старатися жити по-людськи, щоб вартість людини стояла на першому місці.

 

 Острів Галичина


18.11.2011 2352 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2601
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1628 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3698
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5489
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1718
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2131

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

218

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

231

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

426

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

916
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

516
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

798
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2499 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

564
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

904
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4950
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

766
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

695
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

628
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

430
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

756
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

919 2