Таємниця довголіття: мешканка Прикарпаття відсвяткувала 100-річчя

У 100 років Анна Візинська із села Ясенів Пільний, що на Городенківщині, порається на городі, частує онуків смаколиками, читає церковні книги та молиться за вояків на Сході.

Про те, що бабці Анні вже виповнилося 100 років, ті, хто її не знає, ніколи не скажуть. Жінка жвава та моторна, хоча пережила, голод, війну, смерті найрідніших, повідомляє журналістка Сабіна Ружицька.

У чому ж таємниця доброго самопочуття та довголіття пані Анни?

“Вона наше сонечко квітка, родинна коштовність та берегиня,--розповідає про бабцю Ольга Шавронська, 49-річна онучка ювілярки.—Бабця була наймолодшою, дев’ятою дитиною в одній з найзаможніших сільських родин. Моя прабаба була українкою, прадід—поляк. Його обрали війтом, бо був грамотний, добре господарював, мав багато землі, коней, худоби. Бабині батьки також довгожителі, померли у віці 97 та 82 роки».

Анна закінчила 7 класів школи, 18-річною вийшла заміж за місцевого парубка Василя. Але довго молодята не прожили, бо коханого Анни забрали радянські окупанти та вивезли у Сибір за те, що знайшли у нього зброю, яку він випадково підібрав десь у селі. Радянські зайди навіть слухати не хотів, що це не його зброя: забрали у Сибір.

Анна була при надії, коли Василя везли до тюрми. Їхній син ніколи не бачив батька, бо через три роки чоловік пані Візінської загинув у радянських тюрмах.

Коли прийшли фашисти, мужня вдова, ризикуючи життям малого сина та своїм, півроку переховувала двох єврейських дівчат. На щастя, вони не потрапили до рук фашистів, вижили, і виїхали до Ізраїлю.

Після війни жінка вдруге одружилася, але життя не склалося. І багато років вона жила з сином. Зараз у пані Анни є 79-річний син, двоє онуків, троє правнуків і четверо праправнуків. Родина начебто й невелика. Проте є у ювілярки 50 племінників та племінниць і ще понад 70 їхніх дітей та онуків. Адже в бабці Анни було восьмеро братів та сестер.

«Щоби усіх згадати треба сидіти кілька годин та записувати хто чий син, донька, сестра чи онука»,- продовжує з усмішкою онука Ольга.

За мить жінка ще хвалиться, що її бабця талановита вишивальниця та куховарка. Зараз у шафах є десятки вишитих нею серветок рушників, скатертин, простирадл, штор, сорочок, фартухів. З молитвами та добрими побажаннями вона пекла і весільні калачі односельцям. А для родини досі готує смачнезні картопляники на сметані. Їсть пані Анна все, харчами ніколи не перебирає. Каже, що тепер людям живеться дуже добре, бо ніхто не голодує. А як це жити без шматка хліба з малою дитиною на руках жінка добре знає.

До 97 років пані Анна жила окремо, самотою. Тепер вікує в родині онуки Ольги. Але поважна ювілярка не може сидіти без роботи, лущить квасолю та кукурудзу, у хаті підмітає, прибирає, готує, хоча, ніхто з рідних ані слова не каже, аби вона щось робила. Ще пані Анна щодня дивиться телевізор, у неї добрий зір, тому часто читає «біжучу» стрічку новин. Та коли передають про смерті вояків, може на кілька днів захворіти, бо дуже переживає.

Також бабця щодня читає 5-7 сторінок церковних книг. Спати лягає о 20.00, встає о 06.00. Увечері та вранці довго молиться за вояків на Сході, за мир в Україні, окремі молитви промовляє за всіх рідних. Ще кілька років тому пішки ходила 70 кілометрів на прощу до Зарваниці. Своїх онуків та правнуків бабця навчила молитися, бути добрими та уважними до людей, не оминати ніколи тим, кому треба допомогти. На запитання про таємницю довголіття бабця Анна сказала, що довго живуть добрі співчутливі люди, які не сваряться, не пліткують, дбають про родину і дякують Богові за кожен прожитий день, яким би він не був.

 


29.09.2019 8498
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1507
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

999
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1258 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3704 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33859
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2816

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

342

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

739

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1680

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1053
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

617
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

499
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

872
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1976
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12188
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1479
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1267
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

527
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

233
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

309
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

353
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1243