Свобода і християнство

 

Перехід від Премодерну до Модерну значною мірою характеризувався ілюзією «визволення». При цьому «боротьба за свободу» нерідко була відкритою чи завуальованою боротьбою проти християнства. Ця боротьба мала надзвичайно широкий фронт, що простягався від збочених форм філософії до спалених храмів і вбитих священиків, від метафізики до багнетів та колючого дроту концтаборів. «Визволенням» було сатанинське жертвоприношення Fides в ім’я самовпевненого, сповненого гордині Ratio. «Визволенням» була боротьба проти догм, «забобонів» та «мракобісся». «Визволенням» було нищення моралі. І за всім цим «визволенням» крилася катастрофічна дезонтологізація, десакралізація і секуляризація всього сущого. Плюс, до того ж, море християнської крові, котрою було написано нові агіографічні сторінки історії Церкви.

Як не дивно, зараз, коли все відчутнішим стає перехід від модерної парадигми до парадигми Постмодерну, «визвольна» антихристиянська риторика продовжує своє існування. Лібералізм – ця найбільш «ортодоксальна» ідеологія Модерну – пережила свою «рідну» парадигму і все більш упевнено простує по реально-віртуальним просторам Постмодерну, часом продовжуючи свою «еволюційну» мутацію, а часом – зберігаючи «перевірені віками» бренди. Серед таких брендів можна назвати і боротьбу проти християнства як ворога свободи (щоправда, не можна не визнати той факт, що все більшу вагу набирає підміна, симуляція християнства або створення таких умов, за яких християнство стає «кастрованим», абсолютно недієвим, безпечним для зла).

Нажаль, багато людей сьогодні має досить туманне, поверхневе уявлення про християнство. Ось, приміром, думка, висловлена учасником нещодавньої всеукраїнської конференції з релігієзнавства, кандидатом філософських наук (sic!) Юрієм Пономарьовим: «Відповідальність передбачає свободу. Православ’я, як і християнство взагалі будується за принципом ієрархічної підпорядкованості, де не існує особистої відповідальності, бо не існує і особистої свободи, натомість є дисциплінарний обов’язок послуху». Щодо ієрархії, Ю.Пономарьов не помиляється. Для християнського світогляду дійсно характерний принцип ієрархічності (приміром, Творець понад творіння, Небесне понад земне і т.д.), але чи справедливими є його звинувачення щодо відсутності у християнстві духу свободи?

«Христос нас визволив на те, щоб ми були свобідні. – пише ап. Павло. – Тож стійте і під кормигу рабства не піддавайтеся знову» (Гл. 5, 1). Христос прийшов на землю як Спаситель і Визволитель. Звісно ж, свобода у християнстві розуміється насамперед у сотеріологічному вимірі. Своєю жертвою Христос визволяє нас від первородного гріха, дає силу боротися проти гріхів цього світу і, врешті-решт, дарує шанс на справжню, а не ілюзорну свободу бути самим собою – свободу бути синами Божими. Тому християнство наголошує на важливості істинної свободи – тієї, що лучить людину із Богом, возносить її, а не упокорює у путах матеріального: «Ви бо, брати, покликані до свободи; аби тільки свобода ваша не стала приводом до тілесності; але любов’ю служіть одне одному» (Гл. 5, 13). З останньої цитати також слідує, що поняття свободи є невід’ємним від поняття любові. Для християнства характерне поняття свободи як свободи-в-любові. Щоб визволити людей з-під влади гріха, люблячий Бог-Отець жертвує Своїм Єдинородним Сином, люди натомість повинні використовувати даровану їм свободу у дусі любові – любові до Бога та ближнього. Це, словами ап. Якова, «досконалий закон свободи», і хто у нього «пильно заглядає», хто «у ньому перебуває», той «щасливий у ділі своїм» (Як. 1, 25).

Свободу християнство не заперечує, а лише відділяє її від вседозволеності, від сваволі, від хибного її використання: «Поводьтеся як вільні, та не як ті, що з волі роблять покривало злоби» (І Пт. 2, 16). Зловживання помилково зрозумілої свободи закономірно призводить до духовної деградації, і це дуже знаково в контексті ідеології лібералізму: «Верзуть вони пусті нісенітниці, розбещеними похотями тіла приваблюють людей… обіцяють їм волю, самі ж раби зіпсуття, бо хто ким був переможений, того він і невільником став» (ІІ Пт. 2, 18-19).

Головна мета християнства – вести людей до Бога, до Неба. Однак потойбіччя, Царство Небесне – не єдиний вектор рятівної і визвольної місії християнства. Його дія також направлена на переображення земного життя, його максимального приближення до «стандартів» Царства Божого. Тому слова «Христос визволив нас на те, щоб ми були вільними» – це заклик не лише до свободи від гріха, але і свободи індивідуальної, національної і соціальної. В Христі свобода інтегрується, освячується і унеможливлюється від свого хибного використання.

Нині українцям продовжують нав’язувати банальні тези про побудову «громадянського суспільства», «демократії» і т.п. Все це – заяложені, стереотипні рекламні вивіски ліберальної ідеології, за якими криється подальша деградація людини, котра сьогодня стоїть на грані постантропологічного переходу. Сьогодні, в умовах, коли «мейнстрім» несе нас в постантропологічні виміри існування, християнство постає саме як релігія свободи – як волелюбний underground свободи боротьби.

 

Ігор Загребельний,

 

Братство


06.08.2012 2615 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

334
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1640 3
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1839 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2666
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2394 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7632

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

403

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1109

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1181

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1969
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

344
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

722
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

967
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43470
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

998
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2014
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35216 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

342
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

555
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

695
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1023