Світова економіка боїться україно-російського протистояння

 

Неоголошена війна між Україною та Росією добряче налякала провідних економістів планети. В останньому, датованому 8-м квітня випуску Світового економічного прогнозу, що його регулярно публікує Міжнародний валютний фонд (МВФ), прогноз щодо зростання світової економіки в 2014 р. знижено з 3.7% до 3.6% . Прогноз на 2015 р. залишено без змін - 3.9%.

 

Фото: EPA/UPG

 

Геополітичні ризики, пов'язані з ситуацією в Україні, аналітики фонду винесли окремим пунктом - тут згадано і можливе зменшення обсягів регіональної торгівлі, і негативний вплив на глобальні фінансові ринки, і наслідки введення більш жорстких економічних санкцій проти Росії.

Щоправда, не лише україно-російське протистояння, викликане анексією Криму й сепаратизмом на сході України, винне в погіршенні прогнозу розвитку глобальної економіки. Загроза наднизької інфляції в розвинутих економіках, а також передбачуваний відплив капіталу з ринків країн, що розвиваються, через заплановане завершення програми кількісного пом'якшення в США - ось фактори додаткового тиску на поступ економіки планети.

"Ситуація в Україні в разі невдалого вирішення може розповсюдитись і мати широкі наслідки", - підкреслила голова МВФ Крістін Лагард під час своєї промови 2 квітня у Вашингтоні. Послаблення напруги "вимагає не лише гарних рішень, але гарних політичних рішень. І перше, і друге є критично важливим, щоб глобальна економіка могла перемкнути передачу й рухатись з більш високою швидкістю".

Джон Липський, колишній перший заступник голови МВФ, у своєму інтерв'ю для телеканалу Bloomberg за 28 березня зазначив, що нестабільна ситуація в Україні може призвести до проблем з постачанням російського газу до Європейського Союзу. Все це матиме серйозний вплив на грошові потоки.

Цікаво, що МВФ повністю відмовився прогнозувати розвиток української економіки в 2014-2015 рр. через кризу, що продовжується. Щоправда, додатковою причиною для такої відмови міг стати той факт, що Україна очікує від МВФ ухвалення фінального рішення щодо надання пакету фінансової допомоги, розмір якої може сягнути 18 мільярдів доларів й стати ключем до отримання загалом 27 мільярдів доларів протягом двох років у якості підтримки від західних країн. Якби фонд опублікував конкретний прогноз щодо України, в ньому б читалося рішення щодо надання такого пакету допомоги, котре б, у свою чергу, викликало бурхливу реакцію фінансових ринків. Вочевидь МВФ не хотів давати ринкам можливість прочитати в цифрах рішення щодо України - та й саме рішення, цілком можливо, ще остаточно не прийнято.

 

7 березня Арсеній Яценюк зустрівся з Директором Європейського департаменту МВФ Реза Могадам
Фото: www.kmu.gov.ua
7 березня Арсеній Яценюк зустрівся з Директором Європейського департаменту МВФ Реза Могадам

 

Фінансові аналітики дуже уважно слідкували за подіями в Україні протягом останніх чотирьох місяців - курс національної валюти та дохідності боргових паперів пройшли через процес неабияких пертурбацій, викликаних політичною невизначеністю.

Інвестори, чиї економічні інтереси прикуті до ринків, котрі розвиваються, були змушені приймати складні рішення, зважаючи на те, як Євромайдан поступово трансформувався у протистояння з Росією через Крим. Західні демократії відверто засуджують російську політику щодо України, загрожуючи їй економічними санкціями, які можуть мати дуже важкі наслідки дляфінансового стану Росії.

МВФ погіршив прогноз економічного зростання Росії в 2014 р. з 1.9% до 1.3%, у 2015-му - з 2.5% до 2.3%. Відтік капіталу з російської економіки може скласти близько 100 мільярдів доларів цього року - і це прогноз, озвучений Андрієм Бєлоусовим, помічником президента Володимира Путіна, який має всі причини оприлюднювати найбільш оптимістичний варіант розвитку подій. Прогнози Світового банку менш втішні - його фахівці передбачають відтік капіталу з Росії на рівні 150 мільярдів доларів. Очікується, що утримувачі російських акцій масово позбуватимуться цих паперів.

Націоналізація українських активів невизнаним кримським урядом ще більше посилює відчуття незахищеності в інвесторів, котрі хотіли б "припаркувати" свій капітал на ринках, які розвиваються. Ситуація в Таїланді не надто схожа на українську, але ця країна також опинилася перед ризиком втрати територіальної цілісності. Тамтешні протести проти корумпованого уряду теж призвели до кровопролиття. І після того, як інвестори побачили порушення багатосторонніх угод в Криму, в них є всі причини припускати, що те саме станеться у Таїланді. Тому коли Таїланд зіштовхнеться з відтоком капіталу, не треба вважати, що українська криза до цього жодним чином не причетна.

 

Біржа у Банкгоку
Фото: EPA/UPG
Біржа у Банкгоку

 

MSCI - започаткований американським банком Morgan Stanley індекс ринків, що розвиваються - протягом останнього часу знаходився біля дворічних мінімумів. Геополітична напруга змушує інвесторів виводити капітал з цих ринків і розміщувати його в розвинутих економіках, отримуючи менші дохідності, але міцніші гарантії.

Україні загрожує стати для світових ринків Сирією №2 (щоправда, провина тут радше на територіальних зазіханнях Росії). Хто слідкував за світовими фондовими ринками протягом останніх трьох років, той пам'ятає, скільки волатильності на ринках викликала громадянська війна у Сирії. Чергова сутичка урядових військ з повстанцями, чергове відкриття фактів використання хімічної зброї викликали у інвесторів шалений песимізм й ринки падали. Чергові сподівання на мирне завершення конфлікту й новини про проведення чергового раунду переговорів надихали інвесторів на оптимізм.

Серед авторів аналітичних записок щодо фондових ринків саме Сирія стала найпопулярнішим способом пояснити незрозумілі на перший погляд рухи котирувань. До Сирії роль каталізатора динаміки фондових ринків виконувала Греція з її борговою кризою. Тепер така невтішна роль випала Україні.

 

Іван Верстюк,

Левый барег


10.04.2014 784 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1019
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2763
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

958
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3066 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2323
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15055
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

802
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

365
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

368
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1098