Свято, що не завжди з тобою

 

        Коли в Україні проголосили незалежність, в українців були сльози на очах, в душі і серці. Це були сльози пам"яті, щастя і надії. Для роздумів у статті зачеплено  окремі аспекти історичного буття релігії, державності, економіки, що є основою добробуту націй їх духовного і культурного розвитку.

        Біблійна легенда  розказує, що після виходу із Єгипту Мойсей сорок років водив юдеїв по пустелі на шляху до землі обітованної.  Легенда створена для людей на перспективу, не зовсім відповідає істині. Це було сорок років воєн, голоду,  холоду,  розпачу від втрати надії. Але це був час коли виросло покоління воїнів для створення і захисту нової власної держави і відходу у минуле рабів.

        Нове покоління прийшло до Землі обітованної, яку побачив Мойсей та помер так і, можливо, не ступивши на неї. Мета завоювання території була досягнута, хоч морально-психологічно юдеї на той час ще не були готові  без переконання у це вірити.

        На картині геніального, всесвітньо відомого художника і скульптора Мікельанджело, який добудував після архітектора  Браманте (дещо змінивши композицію, оскільки будівництво тривало 153 роки) собор Св. Петра у Римі, створив фрески символічного  Творіння Світу,  художньо - трагічне диво  "Страшний суд" під  куполом  та на вівтарній стіні Сикстинської Капели і знамениту картину Мойсей.

        Тут зображено Мойсея на шляху до вічності, уже практично у небесах із розпачем в очах та на обличчі але не від того, що він помирає. Його сум через відсутність віри в майбутнє у співвітчизників, яких він бачить розгублених, залишених далеко на  землі.

        Створена такою важкою ціною держава юдеїв розпалась у майбутньому, однак на відміну від принципів загальної теорії розпаду світових імперій, Ізраїль (що нею не був) втратив державність, навіть не від завоювання Римом, а від появи християнства всередині своєї віри, що не сприйняла Христа.

        На жаль і у християнстві стався певний розкол, внаслідок чого ідеологія (не Віра) втратила цілісність та привела до негативних наслідків.

 

         За теорією Франсуа Рулло (французького теолога) християнство поділилось на дві течії, які він назвав ідеологіями так званого "двохглавого орла" та "двох мечів" (закономірно, вони також у перспективі зазнали певних трансформацій).

       У східній частині територій із впливом християнства (свідомо не називаю церков східного обряду) церква визнала верховенство влади (як правило тоталітарних держав, у залежності від військових потенціалів, що характерно для агресивних великих імперій). Тобто вся влада від бога, що втілено навіть на самому гербі у часи його дизайну, як  символа, одна голова вище - держава, друга - релігія  нижче, хоч обидві на одній шиї і не віддільні.

        Іншими словами, це теорія мовчазного споглядання, неспротиву з боку церкви діям влади тоталітаризму, що призвели у світі до катастрофічних наслідків і знищення мільйонів невинних людей на чужих та своїх територіях. Особливо постраждала від тоталітаризму Україна у часи штучного Голодомору, сталінських репресій, воєн, не кажучи про часи описані ще Тарасом Шевченком.

        Хочу навести один приклад, що стосується нашої державності, нації і релігії, зокрема Галичини, як П"ємонта свободи.

        У свій час Данило Галицький, щоб захистити Галицько-Волинське князівство (можливо і Київську Русь) від завойовників із держав Західної Європи (стратегічно) прийняв корону від Папи Римського і певним чином послабив вплив агресорів і православ"я.

        Офіційно церква Галичини закріпила своє підпорядкування Ватікану Берестейським  Собором  (Унією) у березні 1596 року і  її стали називати уніатською,  тепер греко-католицькою східного обряду.

         Чи не символічно, через 350 років Радянський Союз і його нібито відділена від держави православна церква у березні 1946 року ліквідували уніатську церкву, насильно організованим Собором у Львові та перетворили її у церкву "двохглавого орла".

         Греко-католицькі священники разом із митрополитом Йосипом Сліпим, які не захотіли скоритись (А.Шептицький на той час уже був у іншому світі), не зрадили нації, істинної любові до ближнього, змушені були відбувати кару у "ісконно рускіх Сибірах". Крім них, сотні тисяч галичан у ті часи були знищені або також вивезені на названі території і концтабори. Багато з них так і не повернулись додому.

        Митрополит Йосип Сліпий, відпущений Хрущовим із Сибіру під тиском Америки, для функціонування греко-католицької церкви, що уже не мала центру в Україні, організував будівництво церкви Св. Софії на околиці Риму із кількома навчальними закладами, зокрема українським університетом. Церква була побудована, як символ у екзилі та аналогія церкви Св. Софії у Константинополі. До повернення уже у незалежну Україну, звідти (Риму) ідейне керівництво греко-католиками здійснювали Любомир Любачівський  та Мирослав Гузар.

        Щодо теорії "двох мечів", що по своїй природі не подають руку дружби один одному, як і устромлені мечі у землю - перестають бути воїнами. Названа ідеологія сповідує католицьку (Вселенську) християнську віру після названого розколу, як релігії без втручання держави і навпаки, хоч зважаючи на інтелект громадянського суспільства, тієї чи іншої нації, що не усвідомлює  себе без власної державності, це також не абсолютно, абстрактно.

        Функціонування, не можна сказати розвиток католицької церкви, як незалежної,  мав і має також негативні наслідки завдяки її окремим особистостям, лідерам, їх точкою зору і можливістю ідеологічно впливати на суспільство.

        Це інквізиція - спалення людей на вогнищах, Варфоломіївська ніч у Франції, протистояння між католиками і протестантами у Північній Ірландії, розкол і поділ під впливом релігії на окремі держави, утвердження протестантських церков, сект тощо.

        При цьому, об"єктивно, католицька (Вселенська)  церква більш гарантована у ідеології співіснування різних народів, що переважає позитивним впливом на дії влади у країнах не тільки католицького світу.

        На жаль, після воєн і сутичок із християнами (хрестоносцями) шляхом ідеології "двохглавого орла" пішли окремі радикальні конфесії  Ісламу - релігії, що виникла пізніше християнства.

        Агресивні дії держав (що сповідують ту чи іншу релігію) по знищенню мільйонів людей суперечать канонам Біблії, Корану, Тори або інших святих символів народів світу.

        У цьому контексті було б несправедливо не сказати про рідну національну віру українців (Рунвіру), від природи язичників. Колись ідеолог рунвіри           Лев Силенко сказав: "Якби в Україні було десять мільйонів прихильників Рунвіри, нас у світі ніхто б не переміг, як Іслам". За його ідеологією, багато віків українців переслідують протиріччя і нещастя через відхилення від природної  язичеської віри.  Може у цьому корінь зла?

        Від Мойсея (якого уже нема, чи ще немає в Україні) і релігій повернемось до теперішньої  України.  Недавно  Ми святкували 25-у річницю незалежності. У багатьох  із нас знову були сльози на очах. На жаль не тільки від війни, а від болю, розпачу, безнадії перспективи розкраденої держави за рахунок безконтрольних злочинних схем, привласнення державного майна і коштів, через сумнівну приватизацію, повернення ПДВ, недопоступлення митних платежів, зловживань із державними ресурсами (земельними, енергетичними, лісовими,водними тощо), необгрунтованими, засекреченими тарифами і, найгірше - витратами, із багатьма питаннями, на війну, особливо матеріально-технічного забезпечення учасників, так званого, АТО на місці бойових дій і поза ними Тепер стало зрозуміло, чому сплановано зруйновано контролюючі структури.

        У плані політики реалізації національних інтересів, в тому числі економічних, хіба можна порівнювати Верховну Раду першої каденції без мільйонерів (де із патріотами,  за незалежність, проголосували і комуністи) і теперішню, за їх словами "найкращу", зважаючи на матеріальні статки більшості депутатів та тих хто за ними стоїть і, як висновок до сказаного, стає зрозуміла політика колись і тепер. Також зрозуміло, чому депутати хочуть вихолостити зміст електронних декларацій, щоб засекретити свої активи.

        Вертаючись до національного свята цього року, виникає питання: перед цим не скликалась Верховна Рада, де була переважна більшість народних депутатів, якщо їх не видно було біля трибуни на параді. Може у порядку експерименту слід запровадити на таких заходах проходження колони народних депутатів. Для публічної оцінки суспільством?!

        Не дивно, що ми не почули у Верховній Раді, Уряді (за винятком окремих фраз) оцінки  документу польського сейму та заяви президента близькосхідної держави, що до тепер не визнала Голодомор, їх  заяв щодо дій українців, які захищали себе  у  часи  гноблення і етнічного знищення.

        Щоб не показувати проблеми формування і майбутнього виконання бюджету 2017 року, як результату економічної політики влади не у користь суспільства, ллється потік хвальби про дотримання термінів подачі його проекту до Верховної Ради і не розкривається його суть громадськості. Зрозуміло, що після вистав по його обговоренню, більшість депутатів справно проголосують за цей бюджет по команді.

        При цьому, озвучені вимушено окремі параметри викликають сумніви щодо його реальності та виконання. Зокрема, ріст валового внутрішнього продукту (ВВП) у проекті бюджету на 2017 рік у розмірі 3-х відсотків, а дефіцит бюджету 77 млрд. грн., тобто доходи бюджету на космічну суму не покривають навіть обмежені і так видатки.

        Крім того, у бюджеті планується 10 млрд. грн. доходів (спочатку було 40 млрд. грн.)  від  спецконфіскації  (без суду і слідства),  як привласнені кошти Януковичем, що зрозуміло не будуть повернуті.  Тобто, це збільшення дефіциту ще на 10 млрд. грн.. Зате із інших громадян при скоєному і не доказаному правопорушенні може бути конфісковане і тут же реалізоване майно, не виключено за  заниженими цінами певним особам. Далі шлях митарства громадян по судах і у разі доведення невинності, повернення коштів із бюджету, як правило, нижче вартості. У інших випадках за рішеннями європейських судів, із значними збитками для бюджету, враховуючи штрафні санкції.

        Тут слід сказати і інше. Що,  ми наперед знаємо, чи плануємо конфіскацію у 21 столітті, проголошуючи європейські  демократичні цінності та визначаючи цифру таких  доходів у бюджеті?

        Дуже тихо і скромно звучить інформація Мінфіну (Уряду), що для виконання бюджету по доходах планується підвищення ставок акцизного збору (податку) знову на алкоголь, тютюн та паливно-мастильні матеріали з кишені громадян (в Україні це зараз називається розширення податкової бази), а може це ріст ВВП. Після отруєння людей алкоголем уже звучить, запускається інформація про необхідність підвищення цін на цю продукцію, оскільки це є аргументом, підставою виключення подібних випадків, так як буде забезпечено підвищення якості алкоголю, а не одержання додаткових доходів. Що стосується ризиків для здоров"я, то це відноситься не тільки до алкоголю, а і до інших продуктів харчування. Однією із причин є ліквідація під видом реформ і скорочення кадрів не тільки фінансового контролю, а і контролюючих структур інших напрямків. Результати не забарились!!!

        Ще один маленький штрих до проекту бюджету на наступний рік, де планується інфляція у розмірі 7 відсотків. Хто може повірити у цю скромну цифру, зважаючи на названий дефіцит бюджету, ріст ВВП, тим більше, якщо за останні кілька років долар виріс від 8-ми до 26-и грн. Думаю у це не вірять і розробники проекту бюджету. Але, шановні українці, і на цей ріст інфляції держава не планує індексацію зарплат, пенсій та інших соціальних виплат як і до цього, зате можете бути спокійні ціни виростуть гарантовано і тарифи, про які уже мовчать і депутати у Верховній Раді.

        Не можу ще раз не зачепити питання децентралізації (на практиці централізації) органів місцевого самоврядування, або так зване добровільне об"єднання громад. Як зрозуміти інформацію, заяви про збільшення доходів при децентралізації у 3,5,7,... разів і одночасно дефіцит коштів у районах і містах на виплату зарплати у 1У кварталі цього року вчителям, лікарям та іншим працівникам бюджетної сфери, скорочення мережі бюджетних установ, не кажучи за профтехосвіту і відсутності  джерел її  фінансування в умовах розрекламованої децентралізації.

        При цьому, для реклами (як цукерка) об"єднаним громадам нібито виділять із державного бюджету додатково 5 млрд.грн. на розвиток інфраструктури. А як інші необ"єднані українські ради низового рівня, їм що не потрібні подібні видатки на розвиток інфраструктури.

       Невже 25 років, маючи найвищий економічний потенціал серед радянських республік, ми під керівництвом ще наявних усіх наших владних ідеологів тільки опускались вниз до зубожілого суспільства, щоб мати те, що зараз маємо і ходимо по світу з протягнутою рукою.

        Може нове покоління нарешті поставить крапку у багатовікових метаморфозах українців, наш народ побачить світло в кінці тунелю і повірить у свою майбутню прекрасну державу, а не тільки у Батьківщину!


05.10.2016 Антон Костишин 2195 3
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497