Святкувати чи ні: що думають іванофранківці про 8 березня?

 

/data/blog/32875/71f9925492c2932dd1ebd2e92a183540.jpg

 

Міжнаро́дний жіно́чий день – свято жіноцтва, що відзначається 8 березня. Започатковане як пролетарське феміністське свято. Вперше святкувався 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки.

 

Протягом 20 століття відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято. 1977 року, за радянської ініціативи, отримав статус міжнародного дня за рішенням Організацією Об'єднаних Націй.

 

Свято стало символом фемінізму й антисексизму. З кінця 20 — на початку 21 століття залишається державним святом у ряді пострадянських та соціалістичних країн.

 

В деяких країнах відмічається подібно до західноєвропейських свят — Дня матері й Дня Валентина. Окремі діячі православної церкви і деяких інших релігійних спільнот світу не визнають свято 8 березня з огляду на його політичне походження.

 

Немає єдиного бачення щодо важливості святкування цього свята і в Україні.

 

Цьогоріч в Коломиї на Прикарпатті взагалі відмінили це свято, трактуючи його як пережиток радянських часів.

 

А тому, напередодні 8 березян ми вирішили поцікавитися у пересічних франківців, що для них означає це свято.

 

Отож, ми отримали відповіді на наступні запитання:

Чи варто українцям святкувати 8 березня, враховуючи усю суперечливість трактування цього свята? Як зазвичай ви його відзначаєте? Які подарунки отримуєте/ даруєте?

 

Анастасія: Обов’язково святкувати 8 березня потрібно. Чому б і ні? Це ж не день Жовтневої революції. Як на мене, то 8 березня –  чудове свято весни та жінки. Це добре, що є день, коли чоловіки тішать своїх жінок квітами, подарунками та гарними словами лише за те, що вони представниці прекрасної половини людства.
Особливих святкувань не пам’ятаю. Просто, як мабуть і решту жінок, з радістю отримую вітання від мужчин.
Як правило, головні подарунки – квіти. Особливо приємно в цей весняний день, коли дарують проліски чи підсніжники. Це свято в мене асоціюється саме з цими квітами.

 

Іра: Не визнаю це свято взагалі. Мене дратують ці свята, коли всі дружньо починають згадувати про любов до жінок і причину випити.

 

Володимир: То особиста справа кожного. Як на мене, мусить бути бодай якийсь день (їх має бути багато, але бодай один офіційно визначений) аби можна було вшанувати увагою жінку.
Зазвичай купую квіти, цілюю жінок, які поряд, вітаю тих, які не поряд, усно.
Щодо подарунків, то дарую себе. Можу зробити рано каву. Можу не зробити. 

 

Роман: Думаю святкувати дане свято варто, оскільки воно символізує початок весни і є хорошою нагодою для того, щоб згадати про кохану людину – дівчину чи жінку, згадати про маму чи бабусю, які дали дорогу в життя. Звичайно, їм дуже приємно коли пам’ятають про них і цінують їх повсякденну працю, яку ми чоловіки не завжди бачимо і належно оцінюємо.

Щодо суперечливості цього свята, то воно є, його святкують, тому думаю не варто робити з цього проблему та шукати якісь історичні моменти щодо нього. Звичайно цього дня спочатку привітаю кохану дружину, планую подарувати їй романтичний вечір та протягом дня виконувати її домашню роботу, а також привітаю маму, бабусю і, звичайно, тещу.

 

 

Оксана: Мені інкол здається, що пари більшість свят перетворюють у ланцюжок «ти мені, а я тобі». Натомість, щоб влаштувати свято одне для одного, зовсім не потрібно днів, позначених у календарі червоним кольором, чи то записаних у ваших нагадуваннях. Так стосунки стають буденними, ти уже чогось очікуєш. Можливо, не буду оригінальною, але 8 березня я не святкуватиму, як і не святкувала день Валентина, 6 грудня і т.д. Це не протест, як там модно зараз, проти неукраїнських свят, а небажання перетворювати своє життя у звичайний план з датами. Звісно, я нормально сприйму, якщо хтось зателефонує з вітаннями, але від коханого нічого не очікую. Зрештою, якщо мені хочеться свята, я влаштовую його собі сама

 

Юрій: 8 березня треба святкувати, однак не прив'язуючи до конкретної історичної дати, а скоріше до мети - пошанування кращої половини. Не бачу проблеми у тому, щоб ще раз зробити компліменти красуням, які нас оточують. За вікном початок весни, тому це свято вчасно, як то кажуть, сам Бог велів.

Тепер ложку дьогтю. 8 березня, на мою думку, повинно бути робочим днем, бо в часи, коли десь 80% українців живуть від зарплати до зарплати - Україна не може собі дозволити так багато вихідних у році.

Як відзначаю? Дарую квіти дружині і донечці. Мама у другому місті живе, тому якщо не виходить особисто привітати з квітами та потеревенити за сімейним столом, то всі разом передаємо вітання телефоном. Цього року дружина натякнула, що хоче орхідею. Її бажання ось-ось як здійсниться…

 

Оксана: 8 березня вже укорінилося в побуті українців і навіть ті, хто його не святкують, як свято Клари Цеткін та Міжнародний жіночий день, не проти додаткового вихідного і попри всі свої заяви все ж десь в телефонному режимі вітають співробітниць чи родичів. Мені, як представниці молодого покоління здається, що це свято втратило свою «радянську» актуальність, але приємно що хоча б один день у році чоловіки дарують жінкам квіти, готують сніданок та всіма можливими способами намагаються створити святкову атмосферу.
Як на мене саме свято нічого поганого в собі не несе, адже що поганого в тому, що дарують квіти та побажання жінкам? Якщо я не помиляюсь, то існує і Міжнародний день чоловіків, і як підказує дядечко Гугл його святкують 19 листопада. Чомусь ніхто не каже, що його треба відміняти чи забороняти...
Я за те щоб жінок в Україні шанували не лише 8 березня, а 365 днів на рік, а якщо один день в році чоловіки присвячують повністю жінкам, то нічого поганого в цьому не має.
Нині в світі і так багато негативу, тож додатковий день позитивних емоцій не зашкодить ні чоловікам ні жінкам.

 

Руслан: Для мене 8 березня - це переважно поганий день, бо дружина Уляна від самого ранку (і так щороку) ображається, що її не привітав. Напруга не спадає переважно до вечора. Але і цього року я наполегливо спробую нікого не привітати з жіночим днем, та ще й з міжнародним. І справа тут не в курві Кларі Цеткін, святі Пурим чи шльондрі Розочці Люксембург... Справа в тому, що починати звільнятися від «совка» треба з себе любимого. Бо «совок» чомусь не відмирає з роками, а навпаки, прогресує. Нещодавно переконався на власні очі, для прикладу, як працівниць філії одного російського банку (не буду рекламувати їх навіть негативною рекламою) до дня Совєцкої армії зобов`язали одягнути солдатські пілотки (без підтексту) і якісь однотипні, спеціяльно для цього зроблені камуфльовані хусточки... І це, як хвацько повідомив мені керівник філії, одночасно і однотипно по всьому колишньому СССР, де є філії. Тобто, святкування совкових заідеологізованих свят - то є культивуванням «совка» і СССР у собі. Тому не вітаю нікого з представниць прекрасної статі і волію краще робити дружині не один день міжнародної жінки у році, а нормально, щодня. І як у Європі та Америці, відзначати День Матері. Важкувато це йде, але то завжди щось нове і перспективне просувається поволі... Бо навіть у глибокопатріотичному і високонаціоналістичному Франківську мої дівчатка (Зірочка в садочку, а старша Квітка у третьому класі) змушені затято, із сценками, дешевими подарунками і тупими віршиками, святкувати міжнародний жіночий день народження проституток-революціонерок... Важко після цього їм пояснювати щось про всесвітнє святкування Дня Матері або хто така Розочка, коханка Лєніна...

Жінок треба леліяти щодня, а не лишень 8-го березня, - день дешевих духів, квіточок у целофані і вечірнього перегару.

Любі Жінки, я вас усіх люблю і шаную! Цілую!

 

Віра: В святкуванні так званого «8 березня» дійсно присутнє таке собі різноголосся. Більшість українців дотримується думки, що тут «попахує» «радянщиною», але, якщо добряче покопатися в історичних джерелах,то бачимо, що традиція святкування бере свій початок ще з часів Древнього Риму, а не, як апріорі вважають, що саме Клара Цеткін та жіночі демонстрації і призвели до набуття даного свята глобальних масштабів. Адже жіночий день святкує майже весь світ.

Дата 8 березня особисто для мене є дещо «не дуже вдалою», краще б святкували 1 березня – перший весняний день і т.д. Тому, нашим українцям все ж варто святкувати, адже таким чином є привід порадіти, посвяткувати і «похалявити» на роботі, не кожен же день тобі дарують квіти і говорять щирі привітання. Чи не так?
8 березня святкую скільки себе пам’ятаю. Пригадується, ще в дитинстві я з татом йшла до лісу і збирали перші весняні квіточки, а потім було море радості у моєї матусі і у мене…

Зараз коли я вже сама мама тішуся, коли мій син приносить із садочка «незграбні» паперові тюльпанчики. Дуже приємно, коли чоловічий колектив на роботі також дарує дрібнички чи квіти. Отож, якби скептично ми не ставилися до цього свята все-рівно хтось привітає величезним букетом, а хтось зробить приємне кількома теплими словами.
Жіночий день – це свято квітів! Одним словом задоволеними залишаються всі: жінки, дівчата, а особливо продавці квіткових магазинів. 

 

Тарас: Насправді це кожного приватна справа. Проте, я особисто не є прихильником такого свята. Нажаль, такі свята як 8 березня, Хелоувін, День святого Валентина, 23 лютого та інші, - ідеологічно не є нашими. Окремі з них пережиток минулого, інші західного зразка з роками все більше культивуються. В таких датах на перший погляд ніби нічого поганого не має, але вони через сильну рекламу медіа витісняють наші рідні свята, які з кожним роком забуваються. Цьому сильно сприяють центральні ЗМІ, які в основному, є теж не нашими.

Мені, наприклад, симпатичніше за 8 березня інше весняне свято - День матері. А взагалі то про жінок, мамерів, сестер, доньок треба пам’ятати кожного дня, а не в один день весни. 

Пам’ятаю, коли ще був студентом, то ми з хлопцями-одногрупниками спеціально вітали дівчат на день пізніше або раніше. Щоб і дівчата не образились, хто святкує і ми не порушили своїх принципів. А вітали жартома або з днем народження Шевченка (9 березня) або святом приходу весни (7 березня).

 

Дорогі жінки, попри усі «за» і «проти» святкування Міжнародного жіночого дня, прийміть найщиріші вітання із Святом весни від колективу АН «Фіртка»! Будьте завжди щасливими, веселими, успішними, багатими. І просто - неперевершеними:)


08.03.2013 2289 8
Коментарі (8)

8 марця 2013.03.08, 10:59
поважати,цілювати(як виразився Владзьо)шанувати жінку треба кожного дня!а сьогоднішній день це не має бути вихідним днем,тому,що в світі.ніхто того не робить окрім злиденних радянських рєспуплік.То є ДЕНЬ ПИЯКІВ і алкоголічок.Хочете вітати то вітайте.а не робіть 7-го числа короткий день і вже до 2-ї години дня нема з ким говоритиа зарплата йде(ніби)Так що який дурнуватий народ таке і святкування.І ще це є показова робота природоохоронної службияка ходить по центру міста і пристає до бабульк зі штрафами...Так ось хочу сказати газдам по охороні природи:А чому ви не пантруєте в лісах.там де ці бабусі їх зривають?Чого ви валанцаєте по місту як бики?кщо вони вже зірвані,то що ти поможеш дурню.В ліс йди і там роби облави,а не здирай з бідних людей.ОСЬ ВАМ ДУМКА ПРО велике сьвито...
гагєн 2013.03.08, 11:34
я також проти цього коумністичного псевдо "свята", чергова нагода для бидла побухати і ні..уянеробити
З Берліна і з Коломеї, з Жов 2013.03.08, 13:11
Теж приєднуюсь до думки, що туво свєто є кожного особисте. От ще рано-рано вранці нині булисми у ПЛ на летовищі в Познані і нас, дівочок, привітали працівники (чоловіцтво)летовища з Жіночим Днем і вручили по тюльпану! :) То так файно, як не крутіть носом, а зараз ось декілька годин тому ходили по Унтер Дель Лінден в Берліні, то там роздають листівкочки та гвоздичечку кобіткам :) І мені до сраки, хто собі "наполегливо" не святкує сейво празник, таки приємно отримувати хоч якийсь спомин про жіночність хоч колись, навіть якщо багато-хто прив"єзує го до комуни і радянськості с відголосками простіт"юшн. Єдним словом, зі свєтом Вас, Нас, Рибоньки!!!
Біг-бен 2013.03.08, 22:00
Думку націодибілів до заднього місця! Нехай собі день народження психа-степана святкують, вони бо більше не здатні ні на що! А 8 березня був є і буде СВЯТОМ!!!
Біг-бен 2013.03.08, 22:48
Біг-бен в перекладі на українську мову означає даунізм з агресивними випадами шизофренії і алкогольного психозу,тому воно і все злиденне життя своє сьвіткує,,,а шо йому робити.він ше і спить під памятником лєніну 22 квітня,бо то теж празник для нього,,,,,,,,,,,,,,,
ВАЛЕНТИНА 2013.03.09, 00:05
Как праздновали так и будем праздновать!!!! Кто не согласен - марш на работу!Не фиг примазываться! Это праздник весны и правильней всего должны отдыхать только женщины, мужики пусть бабло зарабатывают.. Так, что хоть шляпы свои съешьте, а мы назло вам будем цвести и пахнуть и этот праздник у нас не отнять!!!!
до Валентини 2013.03.09, 10:03
Підскажіть де бабло заробляти хочу дуже заробляти.
Сракадошка 2013.03.09, 21:10
Тойво, "относітєльна" работкі :)) кажуть же на радійозавід знов набирают людей-сотрудніков до праци. Інтєрєсна, то й далі по блатах, чи звичайному білому чловєку бде там місце теж, га???
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1037
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2430
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2064
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2099
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6387 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2394 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

264

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1082

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1123

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1331
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

206
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

544
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2002
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26444
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

501
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10404 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7946
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

488
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

348
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

504
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

574
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1521