Святе Писання чи Святе Передання

Іноді здається, що Господь навмисне хотів усіх заплутати. Тільки-но його учням здавалося, що вони почали розуміти, про що йдеться, як наступні події заперечували все вищевказане. Тільки-но Христос казав «не мир Я приніс, але меч», і учні схопились за зброю, як одразу додав «не суди, і не будеш судимий». Як тільки «якщо око спокушає тебе – вирви його й відкинь», і люди знайшли підходящу блудницю, так одразу «хто без гріха, нехай першим у неї каменя кине».

Господь не давав учням жодної визначеності, одразу розбивав будь-які правила. Навіть чудеса робив весь час по-різному. «Не скасувати Закон Я прийшов, але виконати», і одразу ж засудив фарисеїв за закиди щодо зцілення в суботу.

На жодне питання не було дано юридично чіткої відповіді. Лише притчі. Всі Заповіді – щодо ставлення до Бога та стосунків між ближніми. Але хто такі ближні? Ті, хто дав гроші на лікування? Чи як? – Притча про доброго самаритянина не дає визначення. Хоча загалом – зрозуміло, про що йдеться…

Неможливо жити «по Біблії». Там нема нічого визначеного. Іноді здається, що було б легше, якби все було детально прописано. Як у Талмуді іудеїв, чи в Шаріаті мусульман. От можна уявити, і навіть подивитися на життя «по Шаріату». Але насправді, це був би шлях в нікуди. Якби християни спирались лише на тексти, рано чи пізно стали б подібними до фарисеїв.

Мабуть, тому Господь обрав неписемних учнів. Тексти Нового Заповіту були написані через десятиріччя після розп‘яття Христа. Причому, лише Євангеліє від Івана написане очевидцем подій. А те, які рукописи ввійдуть в Біблію а які – ні, взагалі вирішували на Вселенському соборі за три сотні років.

Всі ці доводи часто використовуються ворогами Церкви. Але насправді, саме на цьому все і тримається. Саме це зробило Церкву живою. Ми віримо в живого Христа. І в Церкву, як Його тіло. В іншому випадку ми вірили б у старовинні рукописи – не більше.

Протестанти неправі, коли кажуть, що треба спиратись лише на слова Біблії, відкидаючи Святе Передання. Вони кажуть, що Переданням викривляють Віру. Проте, саме Передання, як традиція розуміння священних текстів, як дух Церкви, не дає нам трактувати Біблію як заманеться. За два тисячоліття необоротно змінилися значення слів. Тексти не раз перекладалися і осучаснювалися, а «екклезія» і «церква» - це різні слова, хоча і перекладаються одне в одне. Проте, дари Святого Духа через висвячення передавався від священика до священика. Сенси були б обов‘язково втрачені, якби Церква Христова була церквою Книги.

Якось в Америці група студентів протестантської семінарії навернулася до Православ‘я. По собі вони залишили напис на дошці оголошень: «Навіщо ви шукаєте церкву, побудовану на Біблії, якщо є Церква, яка дала вам Біблію?»

Всі основні тексти були написані не Господом і не під Його диктовку (але під Його натхненням). Він дав лише натяк на те, як збиратися на згадку про Нього під час Таємної Вечері, а не чин Літургії. Він не дав визначення, «хто є ближні мої», бо будь-яке визначення, сформульоване словами, втратило б своє первісне значення вже за сто років. Тому осяєння апостола Павла, ревнивого гонителя християн, відбулося вже по Воскресінні. І апостол Павло чи не найбільше з апостолів потрудився для становлення Церкви. Його листи складають більшість Послань Апостолів, які є частиною Нового Заповіту і так само, як Євангелія, читаються на кожній Службі. І це немов би підкреслює, що найголовніше відбувається тут і зараз, і Господь – не літературний персонаж. Він ходить поміж нас і нині. Разом з Іудами, Петрами й бійцями спецпідрозділу, які забезпечували правопорядок під час розп‘яття.

Церква жива. А життя в Церкві – це не лише вивчення текстів і канонів, які так часто замінюють нам любов до ближнього.

 

Братство


28.10.2010 Андрій Ватолкін 4455 2
Коментарі (2)

oleg 2010.11.26, 22:23
Гарно.. особливо про бійців спецпідрозділу, що зобезпечцють порядок..
О.Василь 2013.08.20, 13:35
о.Гаврилюк 20.08.2013, 10:18 о.Гаврилюк 20.08.2013, 10:15 о.Гаврилюк 29.07.2013, 10:46 Моя поштова адреса: gavrilyuk.vasilbk.ru Тим, хто відвідає цю поштову адресу, буде мати можливість задавати священику запитання і отримати кваліфіковану відповідь. Можна набрати КОЛОМИЙСЬКИЙ ДЕКАНАТ УПЦ КП.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

781
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

776
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

426

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

370

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

838
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

654
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1512
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700