Святе Писання чи Святе Передання

Іноді здається, що Господь навмисне хотів усіх заплутати. Тільки-но його учням здавалося, що вони почали розуміти, про що йдеться, як наступні події заперечували все вищевказане. Тільки-но Христос казав «не мир Я приніс, але меч», і учні схопились за зброю, як одразу додав «не суди, і не будеш судимий». Як тільки «якщо око спокушає тебе – вирви його й відкинь», і люди знайшли підходящу блудницю, так одразу «хто без гріха, нехай першим у неї каменя кине».

Господь не давав учням жодної визначеності, одразу розбивав будь-які правила. Навіть чудеса робив весь час по-різному. «Не скасувати Закон Я прийшов, але виконати», і одразу ж засудив фарисеїв за закиди щодо зцілення в суботу.

На жодне питання не було дано юридично чіткої відповіді. Лише притчі. Всі Заповіді – щодо ставлення до Бога та стосунків між ближніми. Але хто такі ближні? Ті, хто дав гроші на лікування? Чи як? – Притча про доброго самаритянина не дає визначення. Хоча загалом – зрозуміло, про що йдеться…

Неможливо жити «по Біблії». Там нема нічого визначеного. Іноді здається, що було б легше, якби все було детально прописано. Як у Талмуді іудеїв, чи в Шаріаті мусульман. От можна уявити, і навіть подивитися на життя «по Шаріату». Але насправді, це був би шлях в нікуди. Якби християни спирались лише на тексти, рано чи пізно стали б подібними до фарисеїв.

Мабуть, тому Господь обрав неписемних учнів. Тексти Нового Заповіту були написані через десятиріччя після розп‘яття Христа. Причому, лише Євангеліє від Івана написане очевидцем подій. А те, які рукописи ввійдуть в Біблію а які – ні, взагалі вирішували на Вселенському соборі за три сотні років.

Всі ці доводи часто використовуються ворогами Церкви. Але насправді, саме на цьому все і тримається. Саме це зробило Церкву живою. Ми віримо в живого Христа. І в Церкву, як Його тіло. В іншому випадку ми вірили б у старовинні рукописи – не більше.

Протестанти неправі, коли кажуть, що треба спиратись лише на слова Біблії, відкидаючи Святе Передання. Вони кажуть, що Переданням викривляють Віру. Проте, саме Передання, як традиція розуміння священних текстів, як дух Церкви, не дає нам трактувати Біблію як заманеться. За два тисячоліття необоротно змінилися значення слів. Тексти не раз перекладалися і осучаснювалися, а «екклезія» і «церква» - це різні слова, хоча і перекладаються одне в одне. Проте, дари Святого Духа через висвячення передавався від священика до священика. Сенси були б обов‘язково втрачені, якби Церква Христова була церквою Книги.

Якось в Америці група студентів протестантської семінарії навернулася до Православ‘я. По собі вони залишили напис на дошці оголошень: «Навіщо ви шукаєте церкву, побудовану на Біблії, якщо є Церква, яка дала вам Біблію?»

Всі основні тексти були написані не Господом і не під Його диктовку (але під Його натхненням). Він дав лише натяк на те, як збиратися на згадку про Нього під час Таємної Вечері, а не чин Літургії. Він не дав визначення, «хто є ближні мої», бо будь-яке визначення, сформульоване словами, втратило б своє первісне значення вже за сто років. Тому осяєння апостола Павла, ревнивого гонителя християн, відбулося вже по Воскресінні. І апостол Павло чи не найбільше з апостолів потрудився для становлення Церкви. Його листи складають більшість Послань Апостолів, які є частиною Нового Заповіту і так само, як Євангелія, читаються на кожній Службі. І це немов би підкреслює, що найголовніше відбувається тут і зараз, і Господь – не літературний персонаж. Він ходить поміж нас і нині. Разом з Іудами, Петрами й бійцями спецпідрозділу, які забезпечували правопорядок під час розп‘яття.

Церква жива. А життя в Церкві – це не лише вивчення текстів і канонів, які так часто замінюють нам любов до ближнього.

 

Братство


28.10.2010 Андрій Ватолкін 4562 2
Коментарі (2)

oleg 2010.11.26, 22:23
Гарно.. особливо про бійців спецпідрозділу, що зобезпечцють порядок..
О.Василь 2013.08.20, 13:35
о.Гаврилюк 20.08.2013, 10:18 о.Гаврилюк 20.08.2013, 10:15 о.Гаврилюк 29.07.2013, 10:46 Моя поштова адреса: gavrilyuk.vasilbk.ru Тим, хто відвідає цю поштову адресу, буде мати можливість задавати священику запитання і отримати кваліфіковану відповідь. Можна набрати КОЛОМИЙСЬКИЙ ДЕКАНАТ УПЦ КП.
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

605
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1463 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2179
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2118 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7469
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15194 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

233

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

977

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1051

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1834
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

235
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

611
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

856
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3091
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

861
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1908
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

949
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35096 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

179
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

439
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

580
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

908