Святе Писання чи Святе Передання

Іноді здається, що Господь навмисне хотів усіх заплутати. Тільки-но його учням здавалося, що вони почали розуміти, про що йдеться, як наступні події заперечували все вищевказане. Тільки-но Христос казав «не мир Я приніс, але меч», і учні схопились за зброю, як одразу додав «не суди, і не будеш судимий». Як тільки «якщо око спокушає тебе – вирви його й відкинь», і люди знайшли підходящу блудницю, так одразу «хто без гріха, нехай першим у неї каменя кине».

Господь не давав учням жодної визначеності, одразу розбивав будь-які правила. Навіть чудеса робив весь час по-різному. «Не скасувати Закон Я прийшов, але виконати», і одразу ж засудив фарисеїв за закиди щодо зцілення в суботу.

На жодне питання не було дано юридично чіткої відповіді. Лише притчі. Всі Заповіді – щодо ставлення до Бога та стосунків між ближніми. Але хто такі ближні? Ті, хто дав гроші на лікування? Чи як? – Притча про доброго самаритянина не дає визначення. Хоча загалом – зрозуміло, про що йдеться…

Неможливо жити «по Біблії». Там нема нічого визначеного. Іноді здається, що було б легше, якби все було детально прописано. Як у Талмуді іудеїв, чи в Шаріаті мусульман. От можна уявити, і навіть подивитися на життя «по Шаріату». Але насправді, це був би шлях в нікуди. Якби християни спирались лише на тексти, рано чи пізно стали б подібними до фарисеїв.

Мабуть, тому Господь обрав неписемних учнів. Тексти Нового Заповіту були написані через десятиріччя після розп‘яття Христа. Причому, лише Євангеліє від Івана написане очевидцем подій. А те, які рукописи ввійдуть в Біблію а які – ні, взагалі вирішували на Вселенському соборі за три сотні років.

Всі ці доводи часто використовуються ворогами Церкви. Але насправді, саме на цьому все і тримається. Саме це зробило Церкву живою. Ми віримо в живого Христа. І в Церкву, як Його тіло. В іншому випадку ми вірили б у старовинні рукописи – не більше.

Протестанти неправі, коли кажуть, що треба спиратись лише на слова Біблії, відкидаючи Святе Передання. Вони кажуть, що Переданням викривляють Віру. Проте, саме Передання, як традиція розуміння священних текстів, як дух Церкви, не дає нам трактувати Біблію як заманеться. За два тисячоліття необоротно змінилися значення слів. Тексти не раз перекладалися і осучаснювалися, а «екклезія» і «церква» - це різні слова, хоча і перекладаються одне в одне. Проте, дари Святого Духа через висвячення передавався від священика до священика. Сенси були б обов‘язково втрачені, якби Церква Христова була церквою Книги.

Якось в Америці група студентів протестантської семінарії навернулася до Православ‘я. По собі вони залишили напис на дошці оголошень: «Навіщо ви шукаєте церкву, побудовану на Біблії, якщо є Церква, яка дала вам Біблію?»

Всі основні тексти були написані не Господом і не під Його диктовку (але під Його натхненням). Він дав лише натяк на те, як збиратися на згадку про Нього під час Таємної Вечері, а не чин Літургії. Він не дав визначення, «хто є ближні мої», бо будь-яке визначення, сформульоване словами, втратило б своє первісне значення вже за сто років. Тому осяєння апостола Павла, ревнивого гонителя християн, відбулося вже по Воскресінні. І апостол Павло чи не найбільше з апостолів потрудився для становлення Церкви. Його листи складають більшість Послань Апостолів, які є частиною Нового Заповіту і так само, як Євангелія, читаються на кожній Службі. І це немов би підкреслює, що найголовніше відбувається тут і зараз, і Господь – не літературний персонаж. Він ходить поміж нас і нині. Разом з Іудами, Петрами й бійцями спецпідрозділу, які забезпечували правопорядок під час розп‘яття.

Церква жива. А життя в Церкві – це не лише вивчення текстів і канонів, які так часто замінюють нам любов до ближнього.

 

Братство


28.10.2010 Андрій Ватолкін 4627 2
Коментарі (2)

oleg 2010.11.26, 22:23
Гарно.. особливо про бійців спецпідрозділу, що зобезпечцють порядок..
О.Василь 2013.08.20, 13:35
о.Гаврилюк 20.08.2013, 10:18 о.Гаврилюк 20.08.2013, 10:15 о.Гаврилюк 29.07.2013, 10:46 Моя поштова адреса: gavrilyuk.vasilbk.ru Тим, хто відвідає цю поштову адресу, буде мати можливість задавати священику запитання і отримати кваліфіковану відповідь. Можна набрати КОЛОМИЙСЬКИЙ ДЕКАНАТ УПЦ КП.
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

1838
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1401
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1059
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2079
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3569
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1350

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1705

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

508

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1147

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1315
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

449
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24260
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

508
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

457
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

629
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1516
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

682
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5697
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

615
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1558 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

622
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

533