Сватання по-гуцульськи: чому мешканці Ворохти і Татарова не хочуть об’єднання з популярним туристичним курортом

Питання щодо створення об’єднаної територіальної громади (ОТГ) на території Яремчанської міської ради, нарешті, зрушило з місця! Правда, зовсім не так, як цього очікувала більшість.

Спочатку чергову спробу переконати Татарів про необхідність створення єдиної територіальної одиниці зробила Ворохта. Зокрема, в офіційному листі виконавчого комітету Ворохтянської селищної ради, який на початку вересня надійшов на адресу Татарівської сільської ради, прозвучала пропозиція відновити діалог між населеними пунктами щодо можливостей добровільного об’єднання в єдину територіальну громаду.

Татарівський сільський голова Олег Дзем’юк зачитав звернення на останній сесії сільської ради і депутатський корпус позитивно сприйняв таку пропозицію, зауваживши, що це ОТГ має шанси на створення. Тож, якщо всі попередні спроби далі розмов не доходили, то цього разу обидві громади проявили рішучість і серйозно взялися розглядати можливість об’єднання.

Заступник селищного голови Юрій Галик зауважив, що Ворохту внесено до перспективного плану формування територій громад як окремий центр ОТГ з можливістю приєднання сусідніх населених пунктів, адже селище має необхідну для цього інфраструктуру. А оскільки Яремче не бере участі в реформі децентралізації, ворохтянці вирішили, що так далі тривати не може.

«Останніми роками із Яремчем відсутній діалог щодо об’єднання. Нам ніхто нічого не пропонував, жодних офіційних та неофіційних пропозицій не надходило. 2018 року ми зверталися до влади міста з офіційним листом, щоби нам надали пропозиції стосовно об’єднання, але, на жаль, лист проігнорували і ніякої відповіді не було», — розповідає пан Юрій. Посадовець каже, що у Ворохті є чимало проблем, зокрема інфраструктурних, але Яремчанська міська рада не бере участі у їх вирішенні. «Коли ми обираємо мера Яремче, то сподіваємося, що він вникатиме в проблеми населених пунктів, які його обирають, але на сьогодні, на жаль, такого немає. Це спонукає громаду боротися за те, щоб Ворохта була центром ОТГ, бо якщо ми приєднаємося до когось, то зазнаємо занепаду», — вважає Юрій Галик.

З офіційними листами щодо об’єднання Ворохта вже зверталася й продовжує це робити до трьох сусідніх населених пунктів: Татарова, Яблуниці Яремчанської міської ради та села Кривого Поля Верховинського району. Наразі успішний діалог є лише з Татаровом.

«Наші населені пункти — найближчі сусіди, відстань між їхніми центрами становить 6 км. Громади мають багато спільного, тому таке об’єднання виглядає доволі природнім та гармонійним», — розповідає Татарівський голова Олег Дзем’юк.

Однак, на одних лише дружніх стосунках ОТГ не побудується, потрібно передусім провести ретельні фінансові розрахунки.

«Попередньо аналізуючи бюджети Татарова й Ворохти, зокрема ПДФО, який сьогодні не надходить до сільського та селищного бюджетів, ми розуміємо, що можемо бути спроможною громадою. Але тільки ретельно все проаналізувавши, справді збагнемо чи справді є фінансово спроможними», — підсумовує сільський голова Татарова.

Представники громад вже провели перші зустрічі, під час яких обговорили попередні умови об’єднання.

«Процес триває, діалог ведеться. Як вирішать громади, так і буде, тому що думка людей в цьому питанні є основною», — резюмує Юрій Галик.

І допоки Ворохта з Татаровом приглядалися, наскільки співпадають їхні інтереси, неочікувано активізувалася пасивна до цього часу в плані ініціювання об’єднавчих процесів Яремчанська міська рада.

На позачерговій сесії депутати на гора видали звернення до всіх населених пунктів, які наразі входять до складу Яремчанської міської ради, з пропозицією створити ОТГ в нині чинних межах ради. Важко сказати, що це було: заплановане, обдумане і заздалегідь розглянуте питання чи нервова реакція на відокремлювальні дії Ворохти і Татарова. Але якщо перечитати сам текст звернення, то одразу складається враження, що його ліпили напередодні сесії дуже швидко, і абсолютно не вникаючи в його суть та структуру.

Коментуючи прийняте звернення, секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук, який, до речі, відповідає за створення ОТГ на Яремчанщині, зазначив, що на його думку, утворення ОТГ у такому складі, в якому сьогодні існує Яремчанська міська рада, буде найбільш оптимальним варіантом.

«Якщо Ворохта від’єднається, то це вже буде роз’єднання, а не об’єднання. Хочеться зберегти все в такому вигляді, як є», — каже посадовець.

Секретар розповів, що схоже звернення вже якось подавалося депутатам, але тоді воно не отримало їхньої підтримки. На питання, чому прохання жителів Ворохти надати пропозиції щодо об’єднання 2018 року залишилося без відповіді і чи знали про нього депутати, Володимир Михайлович чіткої відповіді не дав. Єдине, зауважив, що сам багато про що дізнається вже з соціальної мережі «Фейсбук».

Заперечив секретар і твердження Татарівської та Ворохтянської влади про те, що до них не надходило з Яремче жодних пропозицій щодо об’єднання: «Це неправда. Я до них їздив із представниками Асоціації міст України (АМУ). Але там люди були категорично проти об’єднання», — каже пан Губарчук. Звісно, ми поцікавилися, про які зустрічі говорить представник міської влади і дізналися, що мова йде про візити представників АМУ у населені пункти, під час яких вони ознайомлювали керівників та місцеве населення з реформою децентралізації, пояснювали суть та механізми створення ОТГ. А це, погодьтеся, далеко не пропозиції об’єднуватися…

Останньої неділі вересня в Татарові відбулося громадське обговорення, на якому селяни вирішували, чию пропозицію прийняти, а кому вручити гарбуза. Село прекрасно розуміє, що зараз в своїх руках тримає подальшу долю цілої Яремчанщини, тож може собі дозволити грати роль вибагливої нареченої.

На зустріч приїхали обидві делегації. Офіційну групу переговорників з Яремча очолив секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук, тобто ані мера Василя Онутчака, ані його заступника Тараса Клим’юка на зустрічі не було. Підсилити секретаря приїхали керуючий справами Яремчанського міськвиконкому Олександр Шимко, депутат Яремчанської міськради, начальник відділу культури Оксана Кухарук, начальник управління соціального захисту населення Оксана Торованин, заступниця начальника фінансового управління Галина Кіщук, в.о. директора Яремчанського центру первинної медико-санітарної допомоги Юрій Бодоряк та головний лікар Яремчанської міської лікарні Олександр Соколюк. Натомість Ворохта прибула надати свої пропозиції в повному керівному складі, включно зі священником – отцем Василем Михайлюком. Делегацію очолив селищний голова Микола Йосипчук. До її складу увійшли також заступник селищного голови Юрій Галик, секретар Ворохтянської селищної ради Ярослав Білоус, а також депутати Іван Зінов’єв, Іван Макійчук та Степан Стефанців.

Це було повне фіаско Яремче, яке на фоні добре підготовленої Ворохти виглядало мляво та непереконливо. Яремчанська делегація не змогла навести вагомі аргументи на користь створення ОТГ в межах чинної Яремчанської міської ради, окрім констатації очевидного факту, що відокремлення Ворохти і Татарова призведе до роз’єднання, а не об'єднання.

Більше переконань, які бодай би змусили людей задуматися над цією пропозицією, не кажучи вже про те, щоб пристати на неї, на жаль, не прозвучало. Результат не змусив себе чекати: пропозицію об’єднатися з Ворохтою підтримали 132 присутніх жителів Татарова на зборах, натомість за приєднання до Яремча проголосувало 18 осіб.
Тож процес децентралізації, нарешті, дійшов і до нас.

Правда, із сюрпризами і яремчанська влада, схоже, не знає, що тепер з ними робити. Поки що важко зі стовідсотковою гарантією спрогнозувати, чим ці всі сватання можуть завершитися: однією великою об’єднаною громадою чи розбитою в друзки Яремчанщиною.

Регіональна газета "Гірський кур'єр"


03.10.2019 9828 2
Коментарі (2)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

607
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2469
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1962 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

656

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1634
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

328
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

276
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

272
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

465
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

442
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674