Супрун спростувала міфи та фейки про носіння масок

За час поширення вірусу SARS-CoV-2 народилося дуже багато міфів та фейків про маски. Начебто вони зменшують потрапляння кисню в організм, призводять до повторного вдихання вуглекислого газу (СО2), який ми видихаємо чи маски стають причиною високої концентрації СО2 в крові, що є вкрай небезпечно для здоров’я.

Про це пише ексочільниця МОЗ Уляна Супрун, інформує Фіртка.

Насправді, звичайні чи тканинні маски не перешкоджають потраплянню кисню в організм. Для здорових людей вони цілком безпечні.

Тож це не аргумент, аби нехтувати носінням масок чи виставляти з неї ніс у громадських місцях, де дотримання фізичної дистанції неможливе.

Матеріал, з якого виготовлені маски, призначений для безперешкодного вдиху та видиху. Якщо їх носити правильно, навіть протягом досить тривалого періоду часу, це не повинно спричиняти дискомфорту чи якимось чином впливати на потрапляння кисню в організм. 

Однак, є деякі докази того, що тривале використання респіраторів n-95 медиками може незначною мірою впливати на рівень кисню. Також такі респіратори не рекомендовано використовувати людям, які мають хвороби легень чи труднощі з диханням. Навіть з цим тривале носіння респіраторів не створює смертельної небезпеки, про яку йдеться у багатьох фейках.

Також не існує жодних наукових доказів того, що носіння масок або фізичне дистанціювання якось послаблюють імунну систему.

Кому і в яких ситуаціях маску можна не одягати або шукати альтернативні варіанти. 

 Люди, які мають хронічні захворювання легень (приміром, астму чи хронічне обструктивне захворювання легень) знаходяться у групі ризику мати тяжчий перебіг COVID-19. Тож для них захист від вірусу надважливий. Утім, маски можуть спричиняти труднощі з диханням, тож варто передусім надавати перевагу фізичному дистанціюванню та не виходити без нагальної потребу у місця великого скупчення людей, де дотримання дистанції неможливе. Про використання маски варто порадитися зі своїм лікарем. 

 Люди з порушенням слуху або нечуючі люди, які спілкуються жестовою мовою, а також ті люди, які з ними працюють.

Вони можуть мати труднощі у спілкуванні та розумінні одне одного саме через те, що половина обличчя, зокрема, рот закриті маскою. Тому якщо є можливість, потрібно використовувати маски з прозорими вставками. Якщо такі маски недоступні, можна розглянути інші способи покращити комунікацію — використовувати письмове спілкування чи перейти в тихіше приміщення, а також більше жестикулювати.

 Люди з порушенням розвитку нервової системи — приміром, з аутизмом чи СДУГ (синдром дефіциту уважності та гіперактивності), а також люди з психічними розладами.

Маска може спричиняти у них неприємні сенсорні переживання — через тиск резинок на вуха, неприємні відчуття у масці під час дихання, неприємний дотик матеріалу маски до обличчя.

Люди з аутизмом часто мають труднощі з налагодженням зорового контакту, тож закрита частина обличчя також стає перепоною у спілкуванні. На додачу маска приглушує голос, тож словесне спілкування також стає складнішим. 

Є низка рекомендацій як допомогти їм призвичаїтися до масок. Серед них — підбір маски з найбільш приємної тканини чи матеріалу, носіння масок протягом короткого періоду часу чи в більш спокійних та малолюдних місцях, аби було легше призвичаїтися, жування гумки чи цукерки під час носіння маски, щоб відволікти людину, можна показувати приклади (фото чи відео) інших людей в масках.

 Дітям до двох років не можна носити жодні маски, бо це небезпечно. Для старших дітей важливо подбати про правильний розмір маски та одягати її коли неможливо дотримуватися дистанції. 

 Не варто носити маску під час плавання у відкритій водоймі чи басейні. Мокра маска може утрудняти дихання. Тож під час плавання особливо важливо дотримуватися дистанції щонайменше у метри від інших людей.

Люди, які працюють в умовах, де маски можуть підвищити ризик отримати теплову травму чи спричинити небезпечні ситуації (наприклад, попадання ременів у техніку). В такому випадку варто заздалегідь обговорити умови безпеки праці. Як варіант, маски можна використовувати під час зібрань чи тісного контакту з людьми, та знімати маску, коли є можливість дотримуватися дистанції.

Використання масок є важливим, особливо у ситуаціях, коли неможливо зберігати дистанцію від інших людей. Якщо є складнощі з носінням масок, варто обов'язково вживати інших заходів (дотримання дистанції у 2 метри, ретельне миття рук та дезінфекція поверхонь, до яких часто торкаються) для того, аби не підхопити вірус та не наражати на небезпеку людей поруч.

Також важливо змінювати маски (якщо вона одноразова) та прати маску у гарячій воді з милом, якщо вона призначена для багаторазового використання. Не варто носити одну й ту ж саму одноразову маску тижнями, просто тримаючи її у кишені.

Ви ніколи не можете знати хто знаходиться поряд з вами в магазині, громадському транспорті чи банку. Можливо, ця людина має хронічне захворювання, яке підвищує ризик тяжко захворіти на COVID-19. Можливо, вдома вона має батьків чи інших близьких старшого віку, для яких хвороба також є дуже небезпечною.

Маємо усвідомлювати рівень відповідальності один перед одним, мати повагу та дотримуватися простих заходів, ефективність яких наразі доведено наукою. Адже безпека вас і ваших близьких залежить від цього також.


20.07.2020 6492
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

224
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5614 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2319 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1741
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2227
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4150

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

306

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

363

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

436

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

823
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

179
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

309
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

476
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

221
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

333 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

652
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

938
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5489
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

226
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

247
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

359
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

543