Супрун спростувала міфи та фейки про носіння масок

За час поширення вірусу SARS-CoV-2 народилося дуже багато міфів та фейків про маски. Начебто вони зменшують потрапляння кисню в організм, призводять до повторного вдихання вуглекислого газу (СО2), який ми видихаємо чи маски стають причиною високої концентрації СО2 в крові, що є вкрай небезпечно для здоров’я.

Про це пише ексочільниця МОЗ Уляна Супрун, інформує Фіртка.

Насправді, звичайні чи тканинні маски не перешкоджають потраплянню кисню в організм. Для здорових людей вони цілком безпечні.

Тож це не аргумент, аби нехтувати носінням масок чи виставляти з неї ніс у громадських місцях, де дотримання фізичної дистанції неможливе.

Матеріал, з якого виготовлені маски, призначений для безперешкодного вдиху та видиху. Якщо їх носити правильно, навіть протягом досить тривалого періоду часу, це не повинно спричиняти дискомфорту чи якимось чином впливати на потрапляння кисню в організм. 

Однак, є деякі докази того, що тривале використання респіраторів n-95 медиками може незначною мірою впливати на рівень кисню. Також такі респіратори не рекомендовано використовувати людям, які мають хвороби легень чи труднощі з диханням. Навіть з цим тривале носіння респіраторів не створює смертельної небезпеки, про яку йдеться у багатьох фейках.

Також не існує жодних наукових доказів того, що носіння масок або фізичне дистанціювання якось послаблюють імунну систему.

Кому і в яких ситуаціях маску можна не одягати або шукати альтернативні варіанти. 

 Люди, які мають хронічні захворювання легень (приміром, астму чи хронічне обструктивне захворювання легень) знаходяться у групі ризику мати тяжчий перебіг COVID-19. Тож для них захист від вірусу надважливий. Утім, маски можуть спричиняти труднощі з диханням, тож варто передусім надавати перевагу фізичному дистанціюванню та не виходити без нагальної потребу у місця великого скупчення людей, де дотримання дистанції неможливе. Про використання маски варто порадитися зі своїм лікарем. 

 Люди з порушенням слуху або нечуючі люди, які спілкуються жестовою мовою, а також ті люди, які з ними працюють.

Вони можуть мати труднощі у спілкуванні та розумінні одне одного саме через те, що половина обличчя, зокрема, рот закриті маскою. Тому якщо є можливість, потрібно використовувати маски з прозорими вставками. Якщо такі маски недоступні, можна розглянути інші способи покращити комунікацію — використовувати письмове спілкування чи перейти в тихіше приміщення, а також більше жестикулювати.

 Люди з порушенням розвитку нервової системи — приміром, з аутизмом чи СДУГ (синдром дефіциту уважності та гіперактивності), а також люди з психічними розладами.

Маска може спричиняти у них неприємні сенсорні переживання — через тиск резинок на вуха, неприємні відчуття у масці під час дихання, неприємний дотик матеріалу маски до обличчя.

Люди з аутизмом часто мають труднощі з налагодженням зорового контакту, тож закрита частина обличчя також стає перепоною у спілкуванні. На додачу маска приглушує голос, тож словесне спілкування також стає складнішим. 

Є низка рекомендацій як допомогти їм призвичаїтися до масок. Серед них — підбір маски з найбільш приємної тканини чи матеріалу, носіння масок протягом короткого періоду часу чи в більш спокійних та малолюдних місцях, аби було легше призвичаїтися, жування гумки чи цукерки під час носіння маски, щоб відволікти людину, можна показувати приклади (фото чи відео) інших людей в масках.

 Дітям до двох років не можна носити жодні маски, бо це небезпечно. Для старших дітей важливо подбати про правильний розмір маски та одягати її коли неможливо дотримуватися дистанції. 

 Не варто носити маску під час плавання у відкритій водоймі чи басейні. Мокра маска може утрудняти дихання. Тож під час плавання особливо важливо дотримуватися дистанції щонайменше у метри від інших людей.

Люди, які працюють в умовах, де маски можуть підвищити ризик отримати теплову травму чи спричинити небезпечні ситуації (наприклад, попадання ременів у техніку). В такому випадку варто заздалегідь обговорити умови безпеки праці. Як варіант, маски можна використовувати під час зібрань чи тісного контакту з людьми, та знімати маску, коли є можливість дотримуватися дистанції.

Використання масок є важливим, особливо у ситуаціях, коли неможливо зберігати дистанцію від інших людей. Якщо є складнощі з носінням масок, варто обов'язково вживати інших заходів (дотримання дистанції у 2 метри, ретельне миття рук та дезінфекція поверхонь, до яких часто торкаються) для того, аби не підхопити вірус та не наражати на небезпеку людей поруч.

Також важливо змінювати маски (якщо вона одноразова) та прати маску у гарячій воді з милом, якщо вона призначена для багаторазового використання. Не варто носити одну й ту ж саму одноразову маску тижнями, просто тримаючи її у кишені.

Ви ніколи не можете знати хто знаходиться поряд з вами в магазині, громадському транспорті чи банку. Можливо, ця людина має хронічне захворювання, яке підвищує ризик тяжко захворіти на COVID-19. Можливо, вдома вона має батьків чи інших близьких старшого віку, для яких хвороба також є дуже небезпечною.

Маємо усвідомлювати рівень відповідальності один перед одним, мати повагу та дотримуватися простих заходів, ефективність яких наразі доведено наукою. Адже безпека вас і ваших близьких залежить від цього також.


20.07.2020 7311
Коментарі ()

11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

496
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

1084
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5621 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1915
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1869
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

3021

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

549

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1748

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2486

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3220
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

339
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

889
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

1100
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

33690
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

652
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

801
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16287
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

482
11.10.2024

Верховна Рада 10 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про збільшення податків.  

380
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

235
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1271