Супрун розповіла чому атакує осіння хандра і як від неї позбутись

Чому восени погіршується самопочуття та як повернутись у норму – розповідає глава МОЗ Уляна Супрун.

Очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун продовжує ділитись корисною інформацією на своїй сторінці в соцмережі Facebook. Цього разу вона розповіла про атаку осінньої хандри та те, як її побороти, пише Масксимум.

"Якщо вечори з какао і під ковдрою стають омріяним завершенням дня – зверніть увагу. По-перше, це може означати, що вас атакує осіння хандра. По-друге, такий відпочинок може зробити вас ще кволішими! Чому в холодні пори року ми менше радіємо або ж більше хочемо спати та як цьому зарадити, пояснюємо разом з UA: Радіо Культура та Дарією Озерною", – розпочала Супрун.

Восени у людей стає менше сил та енергії, а все через брак світла, адже через нього виробляється менша кількість серотоніну. Серотонін – це речовина, яка дарує відчуття щастя і радості, а також тримає у тонусі. А от мелатонін, який виділяється вночі та допомагає засинати, починає утворюватися активніше.

"В нас зсуваються біоритми. Тому ще один челендж для багатьох восени та взимку – прокидатися вранці поки не зійде сонце. На тлі цього може навіть розвинутися сезонне афективне порушення – не просто реакція на холод чи лінь", – наголошують медики.

Як легше пережити нестачу світла та холод:

Довше перебувайте на світлі. Саме активне перебування на вулиці вдень допомагає стимулювати мозок та виготовлення серотоніну. Науковці навіть виявили, що денне та яскраве освітлення допомагає покращити настрій та соціальну взаємодію. Приміром, у країнах Скандинавії, де дуже короткий світловий день, набувають популярності світлові кафе.

Фізична активність. Рух у холодну пору не лише допомагає не замерзати, а також знижувати ризики зайвої ваги, а й утворювати ще більше вітаміну D та серотоніну. Відтак, вдягайте тепло та не забувайте про прогулянки, а також зимові види спорту.

Більше спілкування. Соціалізація є потужним стимулятором мозку. Супрун відзначає, що читання книжок у затишному місці – це чудово, однак не варто себе повністю ізольовувати. Підтримка та спілкування знижує ризики депресії, синдрому вигорання і навіть серцево-судинних хвороб.

Правильне харчування. Науковці довели, що хумус, фалафель та молочна продукція також багаті на амінокислоту триптофан, з якої утворюється той же серотонін. Тому важливе не лише стежити за раціоном, а й займатись фізичними навантаженнями.

"А ось популярні ліки проти хандри – шоколад та м’яке світло свічок нам не допоможуть збадьоритися. Брак світла і солодощі здатні скоріш посилювати млявість нашого мозку. Холодна погода не привід засмучуватись та проводити більшість часу вдома. Виходьте якомога частіше на прогулянки, збалансовано харчуйтесь та не забувайте про повноцінний сон – це найкращі ліки проти осінньо-зимового смутку!", – підсумувала Супрун.


22.10.2018 1841 1
Коментарі (1)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1010
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2600 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2182
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3031
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2637
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2357 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

486

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

492

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

987

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2208
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

687
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1955
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2052
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

225
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

837
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5538
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7401
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1414
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

690
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1070 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1573 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1430