Суецький канал: причини з яких водний шлях, прокладений у 1869 році, є важливим ніж будь-коли

Вантажне судно на якорі, очікуючи транзиту через Суецький канал в Ісмаїлії, Єгипет, четвер, 25 березня 2021 року.
Фотограф: Іслам Сафват/Bloomberg


Суецький канал, який прорізається через Єгипет, щоб з'єднати Середземне і Червоне моря, настільки важливий для світової торгівлі, що світові держави билися за нього з часу завершення його будівництва в 1869 році.

Ця стратегічна транспортна смуга повністю заблокована з 23 березня, коли навантажене судно "Ever Given", довше ніж висота Ейфелевої вежі, під сильним вітром схилилося і занурило ніс у піщаний берег. Нещастя зупинило міжнародне судноплавство на тлі зусиль елітних команд, які намагаються відновити рух масивного судна.

Гігантський контейнеровоз Ever Given сів на мілину та перекрив рух у Суецькому каналі. Ми поговорили з капітанами та проаналізували дані морського відстеження, щоб зрозуміти, що могло піти не так.

Прогноз на вівторок, 23 березня, показував пориви вітру понад 40 миль на годину та піщані бурі, що проносяться північним Єгиптом. Зазвичай, така погода є поширеною у Синайській пустелі в цю пору року.
Суецький канал - один із найбільш критичних, але нестабільних водних шляхів на планеті - залишався відкритим. Кораблі починали формувати щоденний обоз, коли пориви посилювались.
До нього приєднався один із найбільших у світі контейнерних суден, Ever Given. Новина пролунає по всьому світі протягом декількох годин. До 7:40 ранку за місцевим часом мегакорабель, завантажений контейнерами, які тягнулись понад 120 кілометрів (кілометрів до кінця) і перевозили все, від замороженої риби до меблів, - сів на мілину.

1. Що таке Суецький канал?

Антропогенний водний шлях, протяжністю 193 кілометри (120 миль), прорізає Єгипет, щоб з’єднати Середземне море з Червоним морем, а також Атлантичний та Індійський океани.

Це робить його ключовим транзитним пунктом для суден, що переміщують вантажі між Азією та Європою та сходом США. Він вступив у експлуатацію в 1869 році, за 45 років до Панамського каналу, який набагато коротший і зв’язує Тихий та Атлантичний океани.

Канал рівня моря є найдовшим у світі без шлюзів, з нормальним часом проїзду від кінця до кінця близько 13-15 годин, повідомляє GlobalSecurity.org. Контейнеровоз, що блокує Суецький канал, паралізує торгівлю.


2.Чому це так важливо?

Близько 12% світової торгівлі проходить через канал щороку, все - від сирої нафти до зерна для розчинної кави. Без Суецу супертанкер, що перевозить до Європи сиру нафту Близького Сходу, повинен був би проїхати додаткові 6000 миль навколо Африканського мису Доброї Надії, додавши близько 300 000 доларів витрат на паливо (хоча це дозволило б заощадити та уникнути плати за Суецький проїзд, на яку можна витратити сотні тисячі доларів.) Оскільки він не має замків, він може навіть обробляти авіаносці.


3. Що переправляють каналом?

За даними Управління Суецького каналу, майже все, що можна собі уявити, складе у 2019 році 1,03 мільярда тонн вантажу. Це приблизно в чотири рази більше, ніж пройшло через Панамський канал.

Розташування каналу робить його ключовою ланкою для транспортування сирої нафти та інших вуглеводнів з таких країн, як Саудівська Аравія до Європи та Північної Америки.

Серед інших товарів через канал пройшло 54,1 млн тонн зернових, 53,5 млн тонн руд і металів та 35,4 млн тонн вугілля та коксу у 2019 році. У Суецькому каналі немає великого простору для маневру для такого великого корабля, як Ever Given.


4. Як виник задум побудувати канал?

Ідея сягає глибокої давнини, але лише в середині XIX століття османський віцекороль Єгипту Саїд Паша надав французькій компанії концесію на будівництво каналу. Проєкт зайняв 10 років і залучив близько 1,5 мільйона робітників та коштував 100 мільйонів доларів (сьогодні 1,9 мільярда доларів), що вдвічі перевищило початкову оцінку. Канал вступив в експлуатацію в 1869 році, але його власники незабаром зіткнулися з фінансовими труднощами та були змушені продати контрольний пакет акцій Великобританії, яка керувала каналом протягом наступних восьми десятиліть.


5. Хто сьогодні керує каналом?

Антиколоніальний президент Єгипту Гамаль Абдель Нассер націоналізував канал у 1956 році, що спричинило Суецьку кризу того ж року, коли ізраїльські, британські та французькі війська здійснили вторгнення в Синай та зону каналу.

Криза, яка закінчилася після втручання США проти вторгнення, призвела до закриття каналу на рік. (Вона також побачила перші миротворчі сили ООН.) Через десять років ізраїльсько-арабська війна 1967 року спонукала Єгипет закрити Суец для перевезення вантажів на вісім років, коли єгипетські та ізраїльські сили протистояли через воду.

Сьогодні канал експлуатується державним управлінням Суецького каналу і є основним джерелом прибутком для уряду Єгипту, завдяки якому минулого року він отримав 5,61 млрд доларів доходу. Розширення каналу забрало 8 мільярдів доларів розпочато у 2015 році з метою збільшення судноплавства та більш ніж подвоєння доходів.

за матеріалами Bloomberg


29.03.2021 3243
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2133
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

992
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

991
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2122
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3588
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2513 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

820

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

723

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

678

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

684
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10352
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1198
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5299
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1028
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2828
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1196
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

419
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

262 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

729
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

625
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

671