Суд у справі вбивства болгарської студентки: підсудний каже, що в Україні нема демократії

В Івано-Франківському міському суді продовжили розгляд у справі студента з Туркменістану Ельдара Астанова, якого обвинувачують в умисному вбивстві болгарської студентки франківського медичного університету Дішлі Елі Зія.

Справу розглядає колегія суддів — Руденко, Деркач та Хоростіль. Захисники обвинуваченого Кучкуда, Шпак та Розметов.

До суду не з'явились свідки, про причини неявки не повідомили.

Нагадаємо, на минулому засіданні захисник подавав через канцелярію клопотання про відвід суду. Крім того, сьогодні, 6 травня, захисник Розметов подав ще одне клопотання про відвід. Адвокат пояснив, що попереднє клопотання він відкликав, але просить розглядати сьогоднішнє.

Захисник Розметов зачитав своє клопотання, у якому посилається на рішення суду щодо застосування міри запобіжного заходу обвинуваченому. Зокрема вказує на те, що в одному з минулорічних засідань прокурор не подавав клопотання про продовження запобіжного заходу. Та в тому ж засіданні суд продовжив термін тримання під вартою.

Крім того, Розметов наголошує, що тоді у судовому засіданні був відсутній перекладач, і це - порушення прав його підзахисного. Також захисник зазначив, що на його переконання, обвинувальний акт помилково визнаний таким, що відповідає вимогам Кримінально-процесуального Кодексу України.

Відтак, захисник Розметов зазначає, що обвинувальний акт порушує права обвинуваченого на захист. Крім цього захисник додає, що будь-яке рішення, ухвалене за таким обвинувальним актом, буде скасоване.

"Колегія суддів має і мала право повернути обвинувальний акт, про що раніше я клопотав, проте цього не зробила", -  каже захисник Розметов. При цьому він звертає увагу на те, що обвинувальний акт надійшов до суду 9 листопада 2017 року. Наступного дня, 10 листопада був продовжений запобіжний захід тримання під вартою. Отже, як наголошує захисник Розметов, суд незаконно залишав під вартою його підзахисного.

Також, зіславшись на практику Європейського суду з прав людини, зазначив, що суд має обґрунтовувати свої ухвали та ризики наведені у ній. Крім того у клопотанні захисник Розметов додав, що є сумнів, щодо неупередженості колегії суддів і саме тому просить їх відвід.

Інший захисник Кучкуда звернув увагу, що обвинувачений під вартою вже майже рік та 11 місяців. Також наголосив що 12 квітня суд безпідставно відклав засідання та не заслухав його заяву.

Третя захисниця підтримала колег у клопотанні, звернувши увагу на те, що в ухвалах суду не з'являється конкретизація мотивувальної частини. Також додала, що минулого року був встановлений порядок розгляду справи. Однак неодноразово прокуратура не забезпечувала явку заявлених свідків.

"Я повністю підтримую заяву своїх колег", - зазначила захисник.

Сам обвинувачений Астанов підтримав своїх захисників: "Я не знаю коли це завершиться. Я знаходжусь з 2017 року в тюрмі. Я хотів це сказати ще на минулому засіданні, але мені не дали, тут не та країна, тут нема демократії. Я до 12 квітня голодував і хотів про це сказати, вам було це нецікаво", - зазначив Астанов.

Прокурор Боровик відмітив, що рішення про призначення обвинувального акту прийняте.

"Я не чув того, щоб захист раніше клопотав про те, що акт не відповідає вимогам. Я вважаю, що це якась особиста позиція захисника Розметова. Тому, прошу у клопотанні відмовити", - додав Боровик.

Судді відправились в нарадчу кімнату.

Після повернення суд ухвалив вважає, що заява не підлягає задоволенню оскільки жодної з визначених законом підставою щодо необхідності відводу суддів у клопотанні не наведено. Відтак суд відмовив та пояснив що ухвала оскарженню не підлягає. Судове засідання продовжили.

Відповідно поставили на розгляд питання щодо продовження обвинуваченому запобіжного заходу.

Прокурор наголосив що стаття за якою обвинувачують Астанова тяжка, також навів ризики а саме обставини які були виявлені на стадії досудового розслідування. Також наголосив на ризику впливу обвинуваченого на ще недопитаниз свідків, ризик щодо переховування від суду та просить продовження перебування під вартою на 60днів.

Захисник Розметов звернув увагу, що його підзахисного не затримували, він не тікав.

"Його поведінка не вказує на те що він хотів втекти. Він добровільно ходив на допити, надавав дозволи на огляди. Щодо обвинувального акту за час протягом якого Астанов перебуває під вартою він не наводив жодних погроз, не висловлював думку що він втече чи вчинить інший злочин. Щодо свідків у нас заявлені громадяни України і закордону. Потерпілий у справі брат написав заяву що він не хоче перебувати у суді на час розгляду справи. Щодо трьох свідків, вони знаходяться у Болгарії, але вони не можуть нічого пояснити крім того що вони були знайомі з потерпілою. Вони нічого не скажуть іншого тому що не були свідками цих подій"-додав захисник Розметов.

За його словами ризики про які говорить прокурор не доведені.

"Є багато інших запобіжних заходів, які можна застосувати. Наприклад вилучити закордонний паспорт, чи призначити заставу. І на мою думку зрозуміло що за цим обвинувальним актом вирок буде скасований у апеляційному суді чи за моєю заявою чи за заявою прокуратури"-додає Розметов.

Також відмітив що уже пройшло майже два роки з моменту коли обвинуваченому був застосований запобіжний захід тримання під вартою.

"Моя думка що наведення тяжкості статтей за якими обвинувачують мого підзахисного та наведених ризиків без доказів не виключають обрання лише такого запобіжного заходу як тримання під вартою"-зазначає захисник Розметов.

Крім того він відміти що незрозуміло чи зможе обвинувач привести свідків з Болгарії для того щоб їх заслухати у суді. Відтак просить змінити запобіжний захід на будь який інший окрім тримання під вартою.

"Бо не будучи засудженим мій підзахисний вже два роки ввдбуває покарання"- зазначив захисник Розметов.

Захисник Кучкуда також звернув увагу що прокурор не надав жодного доказу щодо ймовірних ризиків.

"Сторона обминквачення не може знайти свідків в той же час каже що наш обвинувачений може на них впливати. Це ж припущення. Прокурор мав би зібрати докази ризиків. Кому суд надасть перевагу? Зогляду на що? хто краще сказав?"-вважає захисник.

Адвокат Шпак підтримала думку своїх колег та зазначила: "сам обвинувальний акт не є твердженням того, що обвинувачений скоїв цей злочин. Презумпцію невинуватості ще ніхто не відміняв. Тому прошу застосувати інший запобіжний захід, а якщо він його порушить то тоді повертайте його під варту".

Обвинувачений наголосив, що прокуратура не спрацювала достатньо.

"Медуніверситет тут в центрі, прокуратура знала що свідки вони з Болгарії, вони завершують навчання і поїдуть з країни. А тепер їх не можуть привести"-каже обвинувачений Астанов.


06.05.2019 3286 7
Коментарі (7)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

398
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2967
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21118
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1998
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1512 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2390

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

47

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

737

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2167

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

847
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

171
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

476
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1011
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

174
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

790
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

758
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

693
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8234
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

895 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

892
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2186 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

837