Штучний інтелект наближається: чому ми його так чекаємо?

 

/data/blog/110400/05a5511fc2ddfa60136db909ec19afb6.jpg

 

Десятиліттями ми чули прогнози: світ захопить штучний інтелект. У 1957 році Герберт Саймон передбачив, що через 10 років цифровий комп’ютер стане чемпіоном світу з шахів. Це сталося тільки в 1996 році. І незважаючи на передбачення Марвіна Мінскі в 1970 році, що «через три-вісім років у нас будуть машини з загальним інтелектом середнього людини», ми як і раніше вважаємо це науковою фантастикою.

Піонери штучного інтелекту безумовно не вгадали з термінами, але були абсолютно праві: ІІ наближається. Він буде в наших телевізорах і в наших автомобілях; він буде нашим другом і особистим помічником; візьме на себе роль лікаря. За останні три роки в області ІІ відбулося більше проривів, ніж за останні тридцять років.

Навіть технологічні лідери на кшталт Apple були захоплені зненацька швидким розвитком машинного навчання, технології, яка штовхає ІІ вперед. На своїй недавній конференції WWDC для розробників Apple відкрила свої системи ШІ, щоб незалежні розробники могли допомогти їй створити технології, які зможуть позмагатися з уже наявними технологіями Google і Amazon. Apple відстає.

У минулому штучний інтелект використовував метод перебору для аналізу даних і подання їх в легкотравному для людини вигляді. Програміст наділяв інтелект в форму гілок прийняття рішень і алгоритмів. Уявіть, що ви намагаєтеся створити машину, яка може грати в хрестики-нулики. Ви даєте їй конкретні правила того, які ходи вона може робити, і вона буде їх дотримуватися. Саме так Deep Blue від IBM переміг шахового гросмейстера Гаррі Каспарова в 1997 році – він був суперкомп’ютером, який міг прорахувати всі можливі ходи швидше шахіста.

Сучасний ІІ використовує машинне навчання, в ході якого ви даєте йому приклади попередніх ігор і дозволяєте йому вчитися на цих прикладах. Комп’ютера кажуть, що і як вивчати, і він приймає власні рішення. Більш того, новітні ІІ моделюють на основі самої людської свідомості, використовуючи методи, подібні до нашого процесу навчання. Раніше потрібні були мільйони рядків комп’ютерного коду, щоб навчити машину розпізнавати рукописний ввід. Тепер це можна зробити за допомогою сотень рядків. Потрібно тільки велику кількість прикладів, щоб комп’ютер міг навчати сам себе.

Нові методи програмування використовують нейронні мережі – які моделюються на основі людського мозку, в якому інформація обробляється пошарово, а зв’язки між цими шарами зміцнюються на основі того, що стало відомо. Цей процес називається глибоким навчанням, оскільки число шарів оброблюваної інформації зростає разом зі збільшенням швидкості комп’ютерів. Комп’ютери вчаться розпізнавати зображення, голос, текст – і виконувати людську роботу.

Пошук Google використовував техніку під назвою PageRank для виведення результатів. Використовуючи жорсткі пропрієтарні алгоритми, Google аналізував текст і посилання на веб-сторінках, визначаючи найбільш релевантні і важливі. Тепер Google замінює цю техніку в пошуковику і більшості інших продуктів алгоритмами на основі глибокого навчання. Тієї ж самої технології, яка дозволила обіграти кращого в світі гравця в го . Спостерігаючи за цією неймовірно складною грою, самі творці методу не розуміли, чому комп’ютер приймає такі рішення.

У ІІ є застосування в будь-якій області, де обробляються дані і необхідно приймати рішення. Редактор Wired Кевін Келлі порівнює ІІ з електрикою: дешевий, надійний, промисловий цифровий розум, який працює практично скрізь. Він вважає, що ІІ «пожвавить інертні об’єкти, подібно до того, що електрику зробило більше сотні років тому. Все, що ми колись електрифікували, ми тепер «напоумити». Новий утилітарний ІІ також додасть нам, окремим людям, додаткових можливостей (поглибить нашу пам’ять, прискорить наші почуття) і колективно, як виду. Немає нічого, у що можна буде влити нового, іншого або цікавого, використовуючи цей додатковий IQ. Бізнес-плани на найближчі 10 000 років легко вгадати: візьміть А і додайте до нього ІІ, ось і все ».

Дуже скоро ІІ буде всюди. Підприємства вливають ІІ в своїх продукти і допомагають їм аналізувати величезні обсяги даних, які вони збирають. Google, Amazon і Apple працюють над голосовими помічниками для наших будинків, які будуть керувати нашим світлом, замовляти нам їжу і планувати наші зустрічі. Роботизовані помічники на зразок R2-D2 з “Зоряних воєн” з’являться вже років через десять.

Чи варто нам переживати про нестримність «загального штучного інтелекту», який вийде з-під контролю і захопить світ? Так – але не в найближчі 15 або 20 років. Є обґрунтовані страхи, що ІІ почне вчитися і вміти більше, ніж ми. Але великі імена в світі технологій працюють над тим, щоб не дати йому вийти з-під контролю і потрапити в руки не тих людей – такі як Елон Маск, Стівен Хокінг, Рей Курцвейл і інші.

ІІ наближається. І чекати його безперечно варто.

 

pinu.com.ua


04.07.2016 1420 0
Коментарі (0)

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

315
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1189
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1870 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7215
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15056 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1940

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють зміщуючи акценти з важливого на другорядне. Традиційно в православній і католицькій церквах дітей приводять

90

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

883

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

962

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1744
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

125
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

526
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

770
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3028
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

767
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1832
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

863
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35008 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

352
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

502
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

826
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

740