Штучний інтелект наближається: чому ми його так чекаємо?

 

/data/blog/110400/05a5511fc2ddfa60136db909ec19afb6.jpg

 

Десятиліттями ми чули прогнози: світ захопить штучний інтелект. У 1957 році Герберт Саймон передбачив, що через 10 років цифровий комп’ютер стане чемпіоном світу з шахів. Це сталося тільки в 1996 році. І незважаючи на передбачення Марвіна Мінскі в 1970 році, що «через три-вісім років у нас будуть машини з загальним інтелектом середнього людини», ми як і раніше вважаємо це науковою фантастикою.

Піонери штучного інтелекту безумовно не вгадали з термінами, але були абсолютно праві: ІІ наближається. Він буде в наших телевізорах і в наших автомобілях; він буде нашим другом і особистим помічником; візьме на себе роль лікаря. За останні три роки в області ІІ відбулося більше проривів, ніж за останні тридцять років.

Навіть технологічні лідери на кшталт Apple були захоплені зненацька швидким розвитком машинного навчання, технології, яка штовхає ІІ вперед. На своїй недавній конференції WWDC для розробників Apple відкрила свої системи ШІ, щоб незалежні розробники могли допомогти їй створити технології, які зможуть позмагатися з уже наявними технологіями Google і Amazon. Apple відстає.

У минулому штучний інтелект використовував метод перебору для аналізу даних і подання їх в легкотравному для людини вигляді. Програміст наділяв інтелект в форму гілок прийняття рішень і алгоритмів. Уявіть, що ви намагаєтеся створити машину, яка може грати в хрестики-нулики. Ви даєте їй конкретні правила того, які ходи вона може робити, і вона буде їх дотримуватися. Саме так Deep Blue від IBM переміг шахового гросмейстера Гаррі Каспарова в 1997 році – він був суперкомп’ютером, який міг прорахувати всі можливі ходи швидше шахіста.

Сучасний ІІ використовує машинне навчання, в ході якого ви даєте йому приклади попередніх ігор і дозволяєте йому вчитися на цих прикладах. Комп’ютера кажуть, що і як вивчати, і він приймає власні рішення. Більш того, новітні ІІ моделюють на основі самої людської свідомості, використовуючи методи, подібні до нашого процесу навчання. Раніше потрібні були мільйони рядків комп’ютерного коду, щоб навчити машину розпізнавати рукописний ввід. Тепер це можна зробити за допомогою сотень рядків. Потрібно тільки велику кількість прикладів, щоб комп’ютер міг навчати сам себе.

Нові методи програмування використовують нейронні мережі – які моделюються на основі людського мозку, в якому інформація обробляється пошарово, а зв’язки між цими шарами зміцнюються на основі того, що стало відомо. Цей процес називається глибоким навчанням, оскільки число шарів оброблюваної інформації зростає разом зі збільшенням швидкості комп’ютерів. Комп’ютери вчаться розпізнавати зображення, голос, текст – і виконувати людську роботу.

Пошук Google використовував техніку під назвою PageRank для виведення результатів. Використовуючи жорсткі пропрієтарні алгоритми, Google аналізував текст і посилання на веб-сторінках, визначаючи найбільш релевантні і важливі. Тепер Google замінює цю техніку в пошуковику і більшості інших продуктів алгоритмами на основі глибокого навчання. Тієї ж самої технології, яка дозволила обіграти кращого в світі гравця в го . Спостерігаючи за цією неймовірно складною грою, самі творці методу не розуміли, чому комп’ютер приймає такі рішення.

У ІІ є застосування в будь-якій області, де обробляються дані і необхідно приймати рішення. Редактор Wired Кевін Келлі порівнює ІІ з електрикою: дешевий, надійний, промисловий цифровий розум, який працює практично скрізь. Він вважає, що ІІ «пожвавить інертні об’єкти, подібно до того, що електрику зробило більше сотні років тому. Все, що ми колись електрифікували, ми тепер «напоумити». Новий утилітарний ІІ також додасть нам, окремим людям, додаткових можливостей (поглибить нашу пам’ять, прискорить наші почуття) і колективно, як виду. Немає нічого, у що можна буде влити нового, іншого або цікавого, використовуючи цей додатковий IQ. Бізнес-плани на найближчі 10 000 років легко вгадати: візьміть А і додайте до нього ІІ, ось і все ».

Дуже скоро ІІ буде всюди. Підприємства вливають ІІ в своїх продукти і допомагають їм аналізувати величезні обсяги даних, які вони збирають. Google, Amazon і Apple працюють над голосовими помічниками для наших будинків, які будуть керувати нашим світлом, замовляти нам їжу і планувати наші зустрічі. Роботизовані помічники на зразок R2-D2 з “Зоряних воєн” з’являться вже років через десять.

Чи варто нам переживати про нестримність «загального штучного інтелекту», який вийде з-під контролю і захопить світ? Так – але не в найближчі 15 або 20 років. Є обґрунтовані страхи, що ІІ почне вчитися і вміти більше, ніж ми. Але великі імена в світі технологій працюють над тим, щоб не дати йому вийти з-під контролю і потрапити в руки не тих людей – такі як Елон Маск, Стівен Хокінг, Рей Курцвейл і інші.

ІІ наближається. І чекати його безперечно варто.

 

pinu.com.ua


04.07.2016 1252 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

993
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2405
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2053
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2084
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6334 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2379 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

244

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1066

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1051

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1317
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

191
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

533
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1991
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26427
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

489
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10394 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7934
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

478
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

338
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

484
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

562
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1506