Штучний інтелект наближається: чому ми його так чекаємо?

 

/data/blog/110400/05a5511fc2ddfa60136db909ec19afb6.jpg

 

Десятиліттями ми чули прогнози: світ захопить штучний інтелект. У 1957 році Герберт Саймон передбачив, що через 10 років цифровий комп’ютер стане чемпіоном світу з шахів. Це сталося тільки в 1996 році. І незважаючи на передбачення Марвіна Мінскі в 1970 році, що «через три-вісім років у нас будуть машини з загальним інтелектом середнього людини», ми як і раніше вважаємо це науковою фантастикою.

Піонери штучного інтелекту безумовно не вгадали з термінами, але були абсолютно праві: ІІ наближається. Він буде в наших телевізорах і в наших автомобілях; він буде нашим другом і особистим помічником; візьме на себе роль лікаря. За останні три роки в області ІІ відбулося більше проривів, ніж за останні тридцять років.

Навіть технологічні лідери на кшталт Apple були захоплені зненацька швидким розвитком машинного навчання, технології, яка штовхає ІІ вперед. На своїй недавній конференції WWDC для розробників Apple відкрила свої системи ШІ, щоб незалежні розробники могли допомогти їй створити технології, які зможуть позмагатися з уже наявними технологіями Google і Amazon. Apple відстає.

У минулому штучний інтелект використовував метод перебору для аналізу даних і подання їх в легкотравному для людини вигляді. Програміст наділяв інтелект в форму гілок прийняття рішень і алгоритмів. Уявіть, що ви намагаєтеся створити машину, яка може грати в хрестики-нулики. Ви даєте їй конкретні правила того, які ходи вона може робити, і вона буде їх дотримуватися. Саме так Deep Blue від IBM переміг шахового гросмейстера Гаррі Каспарова в 1997 році – він був суперкомп’ютером, який міг прорахувати всі можливі ходи швидше шахіста.

Сучасний ІІ використовує машинне навчання, в ході якого ви даєте йому приклади попередніх ігор і дозволяєте йому вчитися на цих прикладах. Комп’ютера кажуть, що і як вивчати, і він приймає власні рішення. Більш того, новітні ІІ моделюють на основі самої людської свідомості, використовуючи методи, подібні до нашого процесу навчання. Раніше потрібні були мільйони рядків комп’ютерного коду, щоб навчити машину розпізнавати рукописний ввід. Тепер це можна зробити за допомогою сотень рядків. Потрібно тільки велику кількість прикладів, щоб комп’ютер міг навчати сам себе.

Нові методи програмування використовують нейронні мережі – які моделюються на основі людського мозку, в якому інформація обробляється пошарово, а зв’язки між цими шарами зміцнюються на основі того, що стало відомо. Цей процес називається глибоким навчанням, оскільки число шарів оброблюваної інформації зростає разом зі збільшенням швидкості комп’ютерів. Комп’ютери вчаться розпізнавати зображення, голос, текст – і виконувати людську роботу.

Пошук Google використовував техніку під назвою PageRank для виведення результатів. Використовуючи жорсткі пропрієтарні алгоритми, Google аналізував текст і посилання на веб-сторінках, визначаючи найбільш релевантні і важливі. Тепер Google замінює цю техніку в пошуковику і більшості інших продуктів алгоритмами на основі глибокого навчання. Тієї ж самої технології, яка дозволила обіграти кращого в світі гравця в го . Спостерігаючи за цією неймовірно складною грою, самі творці методу не розуміли, чому комп’ютер приймає такі рішення.

У ІІ є застосування в будь-якій області, де обробляються дані і необхідно приймати рішення. Редактор Wired Кевін Келлі порівнює ІІ з електрикою: дешевий, надійний, промисловий цифровий розум, який працює практично скрізь. Він вважає, що ІІ «пожвавить інертні об’єкти, подібно до того, що електрику зробило більше сотні років тому. Все, що ми колись електрифікували, ми тепер «напоумити». Новий утилітарний ІІ також додасть нам, окремим людям, додаткових можливостей (поглибить нашу пам’ять, прискорить наші почуття) і колективно, як виду. Немає нічого, у що можна буде влити нового, іншого або цікавого, використовуючи цей додатковий IQ. Бізнес-плани на найближчі 10 000 років легко вгадати: візьміть А і додайте до нього ІІ, ось і все ».

Дуже скоро ІІ буде всюди. Підприємства вливають ІІ в своїх продукти і допомагають їм аналізувати величезні обсяги даних, які вони збирають. Google, Amazon і Apple працюють над голосовими помічниками для наших будинків, які будуть керувати нашим світлом, замовляти нам їжу і планувати наші зустрічі. Роботизовані помічники на зразок R2-D2 з “Зоряних воєн” з’являться вже років через десять.

Чи варто нам переживати про нестримність «загального штучного інтелекту», який вийде з-під контролю і захопить світ? Так – але не в найближчі 15 або 20 років. Є обґрунтовані страхи, що ІІ почне вчитися і вміти більше, ніж ми. Але великі імена в світі технологій працюють над тим, щоб не дати йому вийти з-під контролю і потрапити в руки не тих людей – такі як Елон Маск, Стівен Хокінг, Рей Курцвейл і інші.

ІІ наближається. І чекати його безперечно варто.

 

pinu.com.ua


04.07.2016 1457 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2847
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20988
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1934
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1317 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2338
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4010

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

643

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2111

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

791

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1384
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

86
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

442
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

978
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

94
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

721
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

717
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

661
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8156
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

734 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

853
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2134 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

798