Стрес, гормони та здоров’я жінки: спілкуємось із гінекологом

Місяці в режимі стресу 24/7 вже починають давати перші плоди: за статистичними даними, в рази зросли випадки загострення хронічних захворювань, гострого коронарного синдрому, гострих порушень мозкового кровообігу. Проблема стресу та тривоги не оминає й сферу гінекології.

Як стрес впливає на гормональний фон та інтимне здоров’я жінки? Що робити жінці, щоб не втратити себе у вирі інформаційного потоку? Коли варто звернутися за допомогою до лікаря?

Стрес – це тригер, який ви зустрінете в списку причин ледь не кожного соматичного захворювання. Насправді, стрес має кілька специфічних інструментів, які є ключовими ланками розвитку патології.

Перша ланка – спазм судин за рахунок викиду адреналіну, що призводить до порушення живлення та кисневого голодування всього організму, зокрема життєво важливих органів.

Друга проблема - надлишок кортизолу. Під час стресу рівень кортизолу у крові збільшується у декілька раз, що, в свою чергу, проявляється запальними утвореннями шкіри (акне), гіперпродукцією залоз зовнішньої секреції, стрибками артеріального тиску, розвитком серцево-судинних порушень.

Яке відношення усе сказане має до гінекології?

Не варто далеко тікати – вищевказаний кортизол напряму впливає на регуляцію обміну речовин, а нас цікавить регуляція ліпідів та холестерину. Холестерин є однією із складових прогестеролу, попередника прогестерону. Прогестеронраом із естрадіолом є ключовими регуляторами менструального циклу жінки.

При порушенні синтезу прогестерону жінка зустрічається із розладами менструального циклу:

  • затримка ментруації;
  • болючі менструації;
  • надмірна крововтрата при менструації і тд.

Отже, ви правильно зрозуміли: затримка місячник внаслідок стресу – це реально.

Вагомою проблемою 21-го століття є стрес-індуковане безпліддя, що поєднує у собі групу психо-емоційних факторів, що на різних рівнях блокують репродуктивні можливості жінки.

Також тут виникає проблема у тому ж прогестероні. Наскільки ми знаємо, провідна роль прогестерону настає після овуляції – забезпечення сприятливих умов для прикріплення заплідненої яйцеклітини. Якщо ж навіть запліднення відбувається, без достатнього рівня прогестерону плідне яйце, на жаль, не має належних умов для укріплення своїх позицій, а отже, вагітність не настає.

В умовах постійного стресу та тривоги у пари значно погіршується якість та частота статевого життя. Передумовою цього є психо-емоційні проблеми, такі як почуття провини, тривога, переляк, зображення насилля. На підсвідомому рівні жінки уявляють себе у ролі жертви. Якщо, закриваючи очі у ліжку жінка бачить уявні сцени сексуального насилля, статеве життя зводиться до нуля.

Згодом приєднуються неприємні відчуття у вигляді вагінальної сухості, загострення молочниці, бактеріальний вагіноз, вагінізм, болі та дискомфорт під час статевого акту.

На жаль, партнер не завжди поділяє переживання жінки і замість підтримки та розмови виникають сварки, незадоволеність, руйнування сім’ї.

Як вберегти себе?

Обмежуйте доступ до новинних ресурсів. Читаючи одну і ту ж новину на кількох сайтах ви помножуєте вплив стресу.

Не забувайте про воду і харчування. Бережіть свій організм і слідкуйте за раціоном, за потреби зверніться до дієтолога.

Не забувайте про безсимптомні хвороби, такі як рак, фонові захворювання шийки матки. Профогляд – наше все!

Довіряйте лікарю! Якщо у вас гіпертонічна хвороба – приймайте ліки постійно, а не коли тиски перевалюють 220, якщо у вас розлади травлення – дотримуйтесь курсу лікування, якщо проблеми зі шкірою – сумлінно виконуйте поради дерматолога.

Прогулянка, ранкова зарядка, танці – будь-який вид дозованих фізичних навантажень буде для вас корисним і допоможе відволіктися.

Хобі і все, що може вас відволікати - тільки за!

І головне – це ваша віра і щира молитва. Не знищуйте себе зсередини, бережіть своє здоров’я!

Будьте здорові! Все буде добре, ми разом віримо у це!

Матеріал підготувала Гайсенюк Оксана Василівна, лікар-гінеколог Оксфорд Медікал Прикарпаття.

Партнерський матеріал


10.06.2022 3958 1
Коментарі (1)

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

128
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

779
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2204
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

783
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

989
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

1859

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

725

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1268 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1503

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1645
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

137
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

359
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

698
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

186
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

355
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

557
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1040
19.09.2022

На жовтень в Івано-Франківському академічному драматичному театрі  підготували  30 вистав, аби ця осінь була наповнена театральним теплом та незабутніми враженнями.

285
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

130
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

285
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

679
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

634