Стрес, гормони та здоров’я жінки: спілкуємось із гінекологом

Місяці в режимі стресу 24/7 вже починають давати перші плоди: за статистичними даними, в рази зросли випадки загострення хронічних захворювань, гострого коронарного синдрому, гострих порушень мозкового кровообігу. Проблема стресу та тривоги не оминає й сферу гінекології.

Як стрес впливає на гормональний фон та інтимне здоров’я жінки? Що робити жінці, щоб не втратити себе у вирі інформаційного потоку? Коли варто звернутися за допомогою до лікаря?

Стрес – це тригер, який ви зустрінете в списку причин ледь не кожного соматичного захворювання. Насправді, стрес має кілька специфічних інструментів, які є ключовими ланками розвитку патології.

Перша ланка – спазм судин за рахунок викиду адреналіну, що призводить до порушення живлення та кисневого голодування всього організму, зокрема життєво важливих органів.

Друга проблема - надлишок кортизолу. Під час стресу рівень кортизолу у крові збільшується у декілька раз, що, в свою чергу, проявляється запальними утвореннями шкіри (акне), гіперпродукцією залоз зовнішньої секреції, стрибками артеріального тиску, розвитком серцево-судинних порушень.

Яке відношення усе сказане має до гінекології?

Не варто далеко тікати – вищевказаний кортизол напряму впливає на регуляцію обміну речовин, а нас цікавить регуляція ліпідів та холестерину. Холестерин є однією із складових прогестеролу, попередника прогестерону. Прогестеронраом із естрадіолом є ключовими регуляторами менструального циклу жінки.

При порушенні синтезу прогестерону жінка зустрічається із розладами менструального циклу:

  • затримка ментруації;
  • болючі менструації;
  • надмірна крововтрата при менструації і тд.

Отже, ви правильно зрозуміли: затримка місячник внаслідок стресу – це реально.

Вагомою проблемою 21-го століття є стрес-індуковане безпліддя, що поєднує у собі групу психо-емоційних факторів, що на різних рівнях блокують репродуктивні можливості жінки.

Також тут виникає проблема у тому ж прогестероні. Наскільки ми знаємо, провідна роль прогестерону настає після овуляції – забезпечення сприятливих умов для прикріплення заплідненої яйцеклітини. Якщо ж навіть запліднення відбувається, без достатнього рівня прогестерону плідне яйце, на жаль, не має належних умов для укріплення своїх позицій, а отже, вагітність не настає.

В умовах постійного стресу та тривоги у пари значно погіршується якість та частота статевого життя. Передумовою цього є психо-емоційні проблеми, такі як почуття провини, тривога, переляк, зображення насилля. На підсвідомому рівні жінки уявляють себе у ролі жертви. Якщо, закриваючи очі у ліжку жінка бачить уявні сцени сексуального насилля, статеве життя зводиться до нуля.

Згодом приєднуються неприємні відчуття у вигляді вагінальної сухості, загострення молочниці, бактеріальний вагіноз, вагінізм, болі та дискомфорт під час статевого акту.

На жаль, партнер не завжди поділяє переживання жінки і замість підтримки та розмови виникають сварки, незадоволеність, руйнування сім’ї.

Як вберегти себе?

Обмежуйте доступ до новинних ресурсів. Читаючи одну і ту ж новину на кількох сайтах ви помножуєте вплив стресу.

Не забувайте про воду і харчування. Бережіть свій організм і слідкуйте за раціоном, за потреби зверніться до дієтолога.

Не забувайте про безсимптомні хвороби, такі як рак, фонові захворювання шийки матки. Профогляд – наше все!

Довіряйте лікарю! Якщо у вас гіпертонічна хвороба – приймайте ліки постійно, а не коли тиски перевалюють 220, якщо у вас розлади травлення – дотримуйтесь курсу лікування, якщо проблеми зі шкірою – сумлінно виконуйте поради дерматолога.

Прогулянка, ранкова зарядка, танці – будь-який вид дозованих фізичних навантажень буде для вас корисним і допоможе відволіктися.

Хобі і все, що може вас відволікати - тільки за!

І головне – це ваша віра і щира молитва. Не знищуйте себе зсередини, бережіть своє здоров’я!

Будьте здорові! Все буде добре, ми разом віримо у це!

Матеріал підготувала Гайсенюк Оксана Василівна, лікар-гінеколог Оксфорд Медікал Прикарпаття.

Партнерський матеріал


10.06.2022 8091 1
Коментарі (1)

02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

2143
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

949
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6522
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1677
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

6361
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1827

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

494

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1118

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1427

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1429
05.02.2023

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок.  

244
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

418
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

646
05.02.2023

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, яка повинна бути модель сім’ї з християнської точки зору.  

256
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

386
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

512
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

836
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

217
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

241
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

322
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

485
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

729