СТРАТЕГІЯ НЕНАВИСТІ

В принципі, будь-яке почуття можна перетворити на інструмент маніпулювання людьми. Чим воно простіше, тим легше стає основою для технологій контролю й керування. Любов, вдячність, родинна прихильність, тяжіння до краси – все підійде для створення так званої «програмуючої ситуації», коли потрібно відволікти народ від головного та спрямувати його увагу на другорядні речі.

 

В Україні за останнє десятиліття було введено в дію безліч подібних «інструментальних розробок». Їх випробовували на локальних групах і в масштабі цілої країни. Їх використовували для впровадження торгових марок, для розкрутки різноманітних шоу, для створення та руйнування політичних репутацій. На цій дорозі було вимазано грязюкою безліч понять, образів і символів. Скажімо, такі словосполучення як «руки, які нічого не крали», «покращання вже сьогодні», «голосуй за нормальних» тепер вже сприймаються виключно в пародійному контексті.

 

Народ вже не реагує на ті чуттєві й символічні «подразники», які ще донедавна викликали щире захоплення. Спробуйте зараз завести мову про побудову громадянського суспільства. У кращому випадку вам пояснять, що таке суспільство будується спільнотою людей, які не мають генетичного страху перед начальником і не намагаються вкрасти все, що погано лежить. В гіршому – пошлють за відомою адресою. В українському соціумі з року в рік зростають байдужість і нечутливість до будь-яких послань, маніфестацій і закликів.

 

Тому для програмування ситуації щоразу застосовуються подразники сильніші та гостріші. Іронія вже не спрацьовує, в обіцянки вже ніхто не вірить, «ікони» політичних лідерів потемніли, з глибин благих телеобразів виступили і стали зримими потворні морди властолюбних і безпринципних жлобів і жлобих. В арсеналі політичних стратегів залишилося, по суті, лише два наймогутніших інструменти – заздрість і ненависть. Колись на заздрості і ненависті бідної більшості до багатств меншості комуністи збудували цілу світову імперію. В теперішніх українських політиків амбіції значно скромніші. Їм потрібно вибудувати таку систему, яка б дозволила безперешкодно контролювати фінансові потоки та розподіл залишків не розграбованого багатства. І все.

 

Відповідно, ЗМІ вкупі з блогосферою та «фейсбуківщиною» потроху перетворюються на інкубатори ненависті. Тобто не самі перетворюються. Їх перетворюють. В телешоу вже не кричать, а б’ють одне одного і рвуть сорочки. Ведучий шоу з кривуватою посмішкою дивиться на ці бійки і не зупиняє. Інтелектуали натягують на обличчя суворо-агресивні вирази і обіцяють, що виконають заповіт Шевченка та окроплять кров’ю сподівану волю. Прокурорський меч літає над Україною, як сталінський сокіл. З вицвілих газет і пожовтілих антикварних брошур витягують ресурси застарілої ненависті та лакують її заздрістю, показуючи людям, які скуповуються на «секондах» і варять супи з кісток, «Розкішне життя» на «1+1», «Козирне життя» на ICTV та подібні їм «передачі-подразники».

 

Для чого це все? А щоб змантачити ще одну «революцію без наслідків». Після цього наступить «розрядка напруги», кілька покараних хуліганів і чиновників на кілька років сядуть у комфортні камери, а різнокольорові «дресировані радикали» остаточно закріпляться біля малих корит на місцевому рівні. Вся увага перекинеться на «відновлення стабільності і порядку». Тим часом священні русла головних фінансових потоків залишаться у благословенному спокої. Шоумени ж підіб’ють підсумки. У блогах розмістять красиві картинки. І приємне покращання зійде таки на наші ниви.

 

Репортер


Коментарі (4)

qwerty 2011.03.22, 09:33
Ви так і не відповіли: "це шо ж получається, ота ваша сусідка по блогах, Мар"яна Варьців не вар"ятка, а шурупка в складному механізмі генерації ненависти?"
Cіренький 2011.03.22, 11:31
Дуже влучно про "дресированих радикалів". А от байдужість не зростає, вона залишилась від "совка"
Zak 2011.03.24, 12:29
Хороша стаття. Цікава ідея, але сумнівна істина. Теперішні "фільтри корита" не зацікавлені в революції, адже якщо і відбудеться, то їх замінять інші "фільтри". Але ж повсюдно давлять того українця підштовхують його до повстання! Розумію кроки суперників влади-про яких говорите, але ж окрім інформаційного зомбування, відбувається матеріальний тиск на громадян: подорожчання цін буквально на все,а зарплати не підвищуюють. Давлять людей, перетворюють у ще більших рабів, а результат буде очевидний. Але чи принесе він користь? Мабуть тільки візуальну.
Jozef 2011.03.30, 16:18
Якщо припустити,що фіртка то корито,а блоґери коритарі,що його наповнюють за певні кошти від утримувачів корита,то виходит пацани,що ми з вами і є фільтрами того корита.Бо щось одному сподобалось,щось іншому,але стриже капусту той хто тримає корито.Такі во печальні "ітогі".
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

373
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

799
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1108 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2594
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1927
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2180

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

244

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

375

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1312

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1303
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1042
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

858
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14715
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

741
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10520
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6232
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

759
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

843
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2993
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

703
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

776
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

676