СТРАТЕГІЯ НЕНАВИСТІ

В принципі, будь-яке почуття можна перетворити на інструмент маніпулювання людьми. Чим воно простіше, тим легше стає основою для технологій контролю й керування. Любов, вдячність, родинна прихильність, тяжіння до краси – все підійде для створення так званої «програмуючої ситуації», коли потрібно відволікти народ від головного та спрямувати його увагу на другорядні речі.

 

В Україні за останнє десятиліття було введено в дію безліч подібних «інструментальних розробок». Їх випробовували на локальних групах і в масштабі цілої країни. Їх використовували для впровадження торгових марок, для розкрутки різноманітних шоу, для створення та руйнування політичних репутацій. На цій дорозі було вимазано грязюкою безліч понять, образів і символів. Скажімо, такі словосполучення як «руки, які нічого не крали», «покращання вже сьогодні», «голосуй за нормальних» тепер вже сприймаються виключно в пародійному контексті.

 

Народ вже не реагує на ті чуттєві й символічні «подразники», які ще донедавна викликали щире захоплення. Спробуйте зараз завести мову про побудову громадянського суспільства. У кращому випадку вам пояснять, що таке суспільство будується спільнотою людей, які не мають генетичного страху перед начальником і не намагаються вкрасти все, що погано лежить. В гіршому – пошлють за відомою адресою. В українському соціумі з року в рік зростають байдужість і нечутливість до будь-яких послань, маніфестацій і закликів.

 

Тому для програмування ситуації щоразу застосовуються подразники сильніші та гостріші. Іронія вже не спрацьовує, в обіцянки вже ніхто не вірить, «ікони» політичних лідерів потемніли, з глибин благих телеобразів виступили і стали зримими потворні морди властолюбних і безпринципних жлобів і жлобих. В арсеналі політичних стратегів залишилося, по суті, лише два наймогутніших інструменти – заздрість і ненависть. Колись на заздрості і ненависті бідної більшості до багатств меншості комуністи збудували цілу світову імперію. В теперішніх українських політиків амбіції значно скромніші. Їм потрібно вибудувати таку систему, яка б дозволила безперешкодно контролювати фінансові потоки та розподіл залишків не розграбованого багатства. І все.

 

Відповідно, ЗМІ вкупі з блогосферою та «фейсбуківщиною» потроху перетворюються на інкубатори ненависті. Тобто не самі перетворюються. Їх перетворюють. В телешоу вже не кричать, а б’ють одне одного і рвуть сорочки. Ведучий шоу з кривуватою посмішкою дивиться на ці бійки і не зупиняє. Інтелектуали натягують на обличчя суворо-агресивні вирази і обіцяють, що виконають заповіт Шевченка та окроплять кров’ю сподівану волю. Прокурорський меч літає над Україною, як сталінський сокіл. З вицвілих газет і пожовтілих антикварних брошур витягують ресурси застарілої ненависті та лакують її заздрістю, показуючи людям, які скуповуються на «секондах» і варять супи з кісток, «Розкішне життя» на «1+1», «Козирне життя» на ICTV та подібні їм «передачі-подразники».

 

Для чого це все? А щоб змантачити ще одну «революцію без наслідків». Після цього наступить «розрядка напруги», кілька покараних хуліганів і чиновників на кілька років сядуть у комфортні камери, а різнокольорові «дресировані радикали» остаточно закріпляться біля малих корит на місцевому рівні. Вся увага перекинеться на «відновлення стабільності і порядку». Тим часом священні русла головних фінансових потоків залишаться у благословенному спокої. Шоумени ж підіб’ють підсумки. У блогах розмістять красиві картинки. І приємне покращання зійде таки на наші ниви.

 

Репортер


Коментарі (4)

qwerty 2011.03.22, 09:33
Ви так і не відповіли: "це шо ж получається, ота ваша сусідка по блогах, Мар"яна Варьців не вар"ятка, а шурупка в складному механізмі генерації ненависти?"
Cіренький 2011.03.22, 11:31
Дуже влучно про "дресированих радикалів". А от байдужість не зростає, вона залишилась від "совка"
Zak 2011.03.24, 12:29
Хороша стаття. Цікава ідея, але сумнівна істина. Теперішні "фільтри корита" не зацікавлені в революції, адже якщо і відбудеться, то їх замінять інші "фільтри". Але ж повсюдно давлять того українця підштовхують його до повстання! Розумію кроки суперників влади-про яких говорите, але ж окрім інформаційного зомбування, відбувається матеріальний тиск на громадян: подорожчання цін буквально на все,а зарплати не підвищуюють. Давлять людей, перетворюють у ще більших рабів, а результат буде очевидний. Але чи принесе він користь? Мабуть тільки візуальну.
Jozef 2011.03.30, 16:18
Якщо припустити,що фіртка то корито,а блоґери коритарі,що його наповнюють за певні кошти від утримувачів корита,то виходит пацани,що ми з вами і є фільтрами того корита.Бо щось одному сподобалось,щось іншому,але стриже капусту той хто тримає корито.Такі во печальні "ітогі".
02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1325
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

853
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6017
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1567
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5965
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1728

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

371

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1038

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1343

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1343
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

299
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

516
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

712
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

276
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

435
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

751
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

1245
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

60
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

100
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

237
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

408
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

640