Страсна п'ятниця: що дозволено та заборонено у цей день

Цього року 30 квітня у християн східного обряду – Страсна, або Велика п’ятниця. Назва походить від виразу "Страсті Христові". Згідно з Євангелієм, саме у цей день Ісус піднявся на Голгофу, де був засуджений до страти.

Суспільне розповідає про традиції та українські звичаї, пише Фіртка.

Страсна п'ятниця вважається найсуворішим днем передвеликоднього тижня. Відповідно до євангельської історії, саме в п'ятницю Христос, якого зрадив його ж учень Юда за 30 срібних монет, постав перед судом. Прокуратор Понтій Пілат назвав його бунтівником та підбурювачем і засудив до розп'яття на хресті на Голгофі.


Що дозволено та заборонено у Страсну п’ятницю

У цей день за звичаєм не можна працювати, зокрема шити, прати, різати, прибирати, копати землю, саджати, готувати їжу та навіть купатись. Також не можна співати, веселитись та танцювати.

У Страсну п’ятницю варто втриматись від сварок, криків та лайки. Вживати їжу вірянам також не можна у цей день забороняється аж до вечірнього богослужіння, поки не винесуть плащаницю. Лише після цього можна з’їсти трохи хліба та випити води.

Окрім заборон, цього дня, за народними прикметами, можна випікати паски – один з найголовніших атрибутів Великодня. Вважалося, що така випічка не зіпсується й ніколи не покриється цвіллю. Водночас ця традиція викликає суперечності, оскільки деякі віряни стверджують, що випічка не вдасться, адже у цей день не можна займатись кухонними справами.

Попри те, що в цей день не проводиться літургія, християн закликають молитися. Також існує традиція купити в церкві 12 свічок та розставити їх по всьому дому, щоб вони всі догоріли. За народними повір’ями вважалось, що це може принести добробут в родину.

Крім цього, у народі вірили, що в Страсну п’ятницю потрібно допомагати нужденним, і такий добрий вчинок обов’язково відгукнеться в майбутньому.


Великдень і пандемія

В умовах пандемії та карантину Міністерство охорони здоров'я також закликало релігійні заклади:

  • заохочувати "онлайн" богослужіння для вірян,
  • збільшити кількість сесій благословення на відкритому просторі та зменшити їх тривалості,
  • зафіксувати вхідні двері/блоки на територію та у приміщення храмів у відкритому стані,
  • встановити обмеження на відвідування служби перед благословенням всередині храмів та забезпечити дотримання дистанції між парафіянами на вулиці не менше 1,5 м;
  • відвідувати обряд благословення та освячення їжі лише одному члену від родини.

МОЗ також закликало людей похилого віку утриматися від відвідування храмів та освячувати кошики на службі біля храму.


Як писала Фіртка, за даними опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, 19% дорослого населення України планує іти на Великдень до церкви.

На брифінгу головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, сказав, що посиленого карантину на Великдень і травневі свята в Україні не буде, проте посилять заходи контролю за дотриманням встановлених обмежень.


Читайте також:

Стало відомо, як у Франківську проходитиме Великдень (РОЗКЛАД БОГОСЛУЖІНЬ)

Епіфаній розповів, як працюватимуть храми на Великдень в умовах карантину


30.04.2021 2459
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

615
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1156
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2471
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1336
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1964 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2911

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

657

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

740

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1651

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1635
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

331
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

441
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18358
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7465
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3648
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1034
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10772
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

279
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

274
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

467
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

443
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

675