З набуттям поважного віку ми шукаємо Пенсійний фонд. Для області з переважанням сільського населення питання соціальних гарантій на старості особливо актуальне. Про це й ведемо мову з першим заступником начальника головного управління Пенсійного фонду України в області Валерієм Семанишиним.
– У зв’язку з набранням чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» страховий стаж, необхідний для встановлення пенсії, збільшено до 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Як бути мешканцям села, які не працюють на промислових підприємствах, в організаціях чи установах, що могли би сплатити за них ці страхові внески?
– Такі люди мають також змогу брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Йдеться про членів фермерських та особистих селянських господарств. А набути необхідний страховий стаж вониможуть шляхом добровільної сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
– Якщо сплатять добровільно відповідні внески, то вони отримають певні гарантії?
– Так, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства при добровільній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримають право на виплати у випадках безробіття, тимчасової втрати працездатності та витрат, зумовлених похованням, нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, а також пенсійні виплати.
– Для цього доведеться, мабуть, пройти немалу бюрократичну тяганину…
– Достатньо звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. А в ній зазначити, у якому виді загальнообов'язкового державного соціального страхування людина бажає брати участь. При цьому треба мати при собі документ, що підтверджує їх членство у такому господарстві, та копії таких документів: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі наявності); трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу (паспорт).
– І що, відразу буде укладено договір?
– З особою, яка подала заяву про добровільну участь, після перевірки викладених у заяві відомостей органом Пенсійного фонду України в строк не пізніше ніж 30 календарних днів із часу отримання заяви, укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Договір набирає чинності з дня його підписання.
– А чи може так статися, що територіальне управління Пенсійного фонду відмовить в укладенні договору?
– Орган Пенсійного фонду в районі чи місті відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа:
підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню з того ж виду страхування, який нею обрано для добровільної участі;
подала неповні або недостовірні відомості;
раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
бажає укласти договір на строк менше одного року.
В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.
– Які ж суми необхідно сплачувати в разі укладення договору?
– Для членів фермерського господарства, особистого селянського господарства, які виявили бажання брати добровільну участь у всіх видах загальнообов’язкового державного соціального страхування, тариф єдиного внеску складає 38,11 % від суми, що визначається таким платником самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. А для тих, хто братиме участь тільки в пенсійному страхуванні та на випадок безробіття, – 34,7 %.
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Таким чином, платіж має складати від 380 грн. щомісячно.
Довідково: Мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. Розмір мінімальної заробітної плати, згідно зі статтею 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», у 2012 році становить: із січня – 1073 грн., з квітня – 1094 грн., з липня –1102 грн., із жовтня – 1118 грн., з грудня цього року – 1134 грн.
Члени фермерського господарства, особистого селянського господарства беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.
– Чи встановлено якісь строки проведення сплати єдиного внеску за укладеним договором?
– Особи, які уклали договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, сплачують єдиний внесок в розмірі, установленому в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.
– І наостанок: а якщо, скажімо, людина згодом передумала й вирішила розірвати договір?
– У разі дострокового розірвання договору про добровільну участь, сплачені суми єдиного внеску поверненню не підлягають.
Інтерв’ю взяв Володимир Криворучко