Страховий стаж для селянина

 

З набуттям поважного віку ми шукаємо Пенсійний фонд. Для області з переважанням сільського населення питання соціальних гарантій на старості особливо актуальне. Про це й ведемо мову з першим заступником начальника головного управління Пенсійного фонду України в області Валерієм Семанишиним.– У зв’язку з набранням чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» страховий стаж, необхідний для встановлення пенсії, збільшено до 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Як бути мешканцям села, які не працюють на промислових підприємствах, в організаціях чи установах, що могли би сплатити за них ці страхові внески?

– Такі люди мають також змогу брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Йдеться про членів фермерських та особистих селянських господарств. А набути необхідний страховий стаж вониможуть шляхом добровільної сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

 

– Якщо сплатять добровільно відповідні внески, то вони отримають певні гарантії?

– Так, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства при добровільній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримають право на виплати у випадках безробіття, тимчасової втрати працездатності та витрат, зумовлених похованням, нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, а також пенсійні виплати.

 

– Для цього доведеться, мабуть, пройти немалу бюрократичну тяганину…

– Достатньо звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. А в ній зазначити, у якому виді загальнообов'язкового державного соціального страхування людина бажає брати участь. При цьому треба мати при собі документ, що підтверджує їх членство у такому господарстві, та копії таких документів: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі наявності); трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу (паспорт).

 

– І що, відразу буде укладено договір?

– З особою, яка подала заяву про добровільну участь, після перевірки викладених у заяві відомостей органом Пенсійного фонду України в строк не пізніше ніж 30 календарних днів із часу отримання заяви, укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Договір набирає чинності з дня його підписання.

 

– А чи може так статися, що територіальне управління Пенсійного фонду відмовить в укладенні договору?

– Орган Пенсійного фонду в районі чи місті відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа:

підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню з того ж виду страхування, який нею обрано для добровільної участі;

подала неповні або недостовірні відомості;

раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;

бажає укласти договір на строк менше одного року.

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

 

– Які ж суми необхідно сплачувати в разі укладення договору?

– Для членів фермерського господарства, особистого селянського господарства, які виявили бажання брати добровільну участь у всіх видах загальнообов’язкового державного соціального страхування, тариф єдиного внеску складає 38,11 % від суми, що визначається таким платником самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. А для тих, хто братиме участь тільки в пенсійному страхуванні та на випадок безробіття, – 34,7 %.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Таким чином, платіж має складати від 380 грн. щомісячно.

 

Довідково: Мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. Розмір мінімальної заробітної плати, згідно зі статтею 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», у 2012 році становить: із січня – 1073 грн., з квітня – 1094 грн., з липня –1102 грн., із жовтня – 1118 грн., з грудня цього року – 1134 грн.

 

Члени фермерського господарства, особистого селянського господарства беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.

 

– Чи встановлено якісь строки проведення сплати єдиного внеску за укладеним договором?

– Особи, які уклали договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, сплачують єдиний внесок в розмірі, установленому в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

 

– І наостанок: а якщо, скажімо, людина згодом передумала й вирішила розірвати договір?

– У разі дострокового розірвання договору про добровільну участь, сплачені суми єдиного внеску поверненню не підлягають.

 

Інтерв’ю взяв Володимир Криворучко


Коментарі (0)

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

222
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5590 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2317 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1738
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2226
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4148

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

305

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

358

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

434

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

820
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

177
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

307
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

475
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

217
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

331 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

652
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

937
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5488
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

224
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

245
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

357
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

540