Страховий стаж для селянина

 

З набуттям поважного віку ми шукаємо Пенсійний фонд. Для області з переважанням сільського населення питання соціальних гарантій на старості особливо актуальне. Про це й ведемо мову з першим заступником начальника головного управління Пенсійного фонду України в області Валерієм Семанишиним.



– У зв’язку з набранням чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» страховий стаж, необхідний для встановлення пенсії, збільшено до 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Як бути мешканцям села, які не працюють на промислових підприємствах, в організаціях чи установах, що могли би сплатити за них ці страхові внески?

– Такі люди мають також змогу брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Йдеться про членів фермерських та особистих селянських господарств. А набути необхідний страховий стаж вониможуть шляхом добровільної сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

 

– Якщо сплатять добровільно відповідні внески, то вони отримають певні гарантії?

– Так, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства при добровільній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримають право на виплати у випадках безробіття, тимчасової втрати працездатності та витрат, зумовлених похованням, нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, а також пенсійні виплати.

 

– Для цього доведеться, мабуть, пройти немалу бюрократичну тяганину…

– Достатньо звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. А в ній зазначити, у якому виді загальнообов'язкового державного соціального страхування людина бажає брати участь. При цьому треба мати при собі документ, що підтверджує їх членство у такому господарстві, та копії таких документів: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі наявності); трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу (паспорт).

 

– І що, відразу буде укладено договір?

– З особою, яка подала заяву про добровільну участь, після перевірки викладених у заяві відомостей органом Пенсійного фонду України в строк не пізніше ніж 30 календарних днів із часу отримання заяви, укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Договір набирає чинності з дня його підписання.

 

– А чи може так статися, що територіальне управління Пенсійного фонду відмовить в укладенні договору?

– Орган Пенсійного фонду в районі чи місті відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа:

підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню з того ж виду страхування, який нею обрано для добровільної участі;

подала неповні або недостовірні відомості;

раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;

бажає укласти договір на строк менше одного року.

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

 

– Які ж суми необхідно сплачувати в разі укладення договору?

– Для членів фермерського господарства, особистого селянського господарства, які виявили бажання брати добровільну участь у всіх видах загальнообов’язкового державного соціального страхування, тариф єдиного внеску складає 38,11 % від суми, що визначається таким платником самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. А для тих, хто братиме участь тільки в пенсійному страхуванні та на випадок безробіття, – 34,7 %.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Таким чином, платіж має складати від 380 грн. щомісячно.

 

Довідково: Мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. Розмір мінімальної заробітної плати, згідно зі статтею 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», у 2012 році становить: із січня – 1073 грн., з квітня – 1094 грн., з липня –1102 грн., із жовтня – 1118 грн., з грудня цього року – 1134 грн.

 

Члени фермерського господарства, особистого селянського господарства беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.

 

– Чи встановлено якісь строки проведення сплати єдиного внеску за укладеним договором?

– Особи, які уклали договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, сплачують єдиний внесок в розмірі, установленому в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

 

– І наостанок: а якщо, скажімо, людина згодом передумала й вирішила розірвати договір?

– У разі дострокового розірвання договору про добровільну участь, сплачені суми єдиного внеску поверненню не підлягають.

 

Інтерв’ю взяв Володимир Криворучко


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4245 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743