Старовинній церкві на Івано-Франківщині на відновлення доведеться чекати кращих часів

 

 

Нещодавно у деяких ЗМІ з’явилася інформація про церкву святого Архангела Михаїла 14-16 століття у селі Чесники, Рогатинського району. Стосувалася вона не належного збереження старовинного храму та порушення норм реставрації головного іконостасу.

 

За коментарем щодо таких заяв у пресі та чи є вони правдивими, кореспондент РІСУ звернувся до начальника відділу захисту культурної спадщини Івано-Франківської ОДА Андрія Давидюка.

 

«Церква святого Архангела Михаїла 14-16 століття у селі Чесники з 30-х років не використовувалася. Дах впав до середини. Постійно затікала вода. Отже іконостас був повністю знищений. Велике щастя, що одного разу приїхала зі Львова експедиція реставраторів з філії національної реставраційної майстерні, де працюють реставратори найвищої категорії. Побачили, що псується іконостас, забрали декілька ікон, відреставрували і передали в сільську раду. До речі, забирали згідно з актами, завірених сільським головою. Зараз ті ікони пере6увають у новій сільській церкві. Решта ікон та церковних сакральних предметів постраждали за часи радянської влади. Тому більшість до нас не дійшла, а ті, що дійшли – деревина, з якої майже повністю змито левкас і фарбовий шар, - розповідає Анрій Давидюк. - Отже, ззовні храм від реставрували, а всередині – уже важче. Риштування стоять ще з 70-х років минулого століття. Ще з радянських часів, коли люди хотіли відновити церкву. Але чи то не дозволили комуністи, чи громада відмовилася, бо збудували нову – хто знає. Отже, зараз ставили питання – чи можна відновити інтер’єр та іконостас? Перш за все – він не підлягає відновленню. Його можна спробувати демонтувати та відвезти у місце для зберігання і почекати до кращих часів. А взамін поставити новий іконостас і облаштувати новий інтер’єр. Та на це, знову ж таки, необхідні кошти і чималі – десятки мільйонів гривень. Але кому це потрібно? Музей там не потрібен, бо немає дороги, аби до нього дістатися. Там немає громади як такої, яка б опікувалася цією церквою. Думаю, допомогла би і влада області. Тобто, робити церкву для того, щоб вона знову через 20-30 років прийшла до такого ж аварійного стану не варто. Я вірю в те, що настануть кращі часи, тоді церкву відновимо. Адже це розкішний об’єкт сакральної культурної спадщини. Таких церков оборонного типу в Україні дуже мало».

 

Отже, зараз все, що залишилося у храмі – заклеєні фрагменти ікон, але відновлювати їх - це неймовірно коштовно. А домальовувати їх по-новому вважатиметься фальсифікацією. Бо, як каже реставратор – де починається фантазія, там закінчується наука у реставраційному ремеслі.

 

«Церкву відновили ззовні, бо на це державою у 2006-2008 роках було виділено майже 2 мільйони гривень. Отже якісним матеріалом - пластиком, який емітує гонт, перекрили дах. Це є загальносвітова практика використання саме такого матеріалу, бо він має гарантію сотні років. Отже, проведені відповідні консерваційні роботи, щоб храм далі не руйнувався. Збережено стиль, кам’яну кладку та іконостас, датований приблизно 19 століттям, а не 17, як дехто береться стверджувати. Він, на жаль, втрачений», – додає пан Андрій.

 

А ще наголошує на тому, що церква на краю села і туди майже ніхто не ходить.

 

«Коли ми заїхали туди з перевіркою, то зі здивуванням виявили, що все подвір’я вкрите грецькими горіхами, які ніхто не збирає», - каже він.

 

 

Довідка:

Михайлівська церква ХІV століття у с. Чесники . Церква у плані тридільна, перекрита трьома куполами. У ХІХ столітті звели великі контрфорси, що надало храму архаїчного вигляду. Незважаючи на невеликі розміри, пам’ятка незвично монументальна. Гладенькі стіни позбавлені декору й оживлені лише низькими вхідними отворами на західному та південному фасадах і невеликими вікнами над ними. Масивні стіни дивовижно поєднуються із архаїчним гонтовим дахом. Вузькі високі вікна нагадують бійниці, кам’яна стіна по периметру та залишки валу вказують на функціонування святині як фортеці, що відігравала важливу роль в обороні населення від татар. Храм функціонував до 1912 року, коли його закрили після спорудження нової церкви. Всередині збереглися залишки різьбленого інтер’єру, частину якого розібрали для музейних колекцій.


14.04.2016 704 1
Коментарі (1)

Mykola matkivskyi 2016.04.14, 18:29
Був там. Не знаю, що заїжджі чи місцеві туристи знаходять в деяких сіті(містах), але це дійсно унікальний храм,який варто оглянути і просто помолитись,бо там намолене місце, де можна побачити щось автентичне і відмолити гріхи.
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

343
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1715
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3172
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1152
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1179
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1215 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

257

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1128

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

956

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

337
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2499
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1248
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1326
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

560
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15190
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7491
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

349
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

700 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

478
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

394
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

484