Старий Новий рік: історія і традиції цього свята

 
 
 
Кожен рік в ніч з 13-го на 14-е січня Україна святкує незрозумілий іноземцям свято, яке називається Старим Новим Роком.
 
 
Сьогодні мало хто з людей, що населяють нашу країну, можуть дати зрозумілу відповідь на питання, чим це свято відрізняється від простого Нового Року. Але це не заважає їм ставитися до Старого Нового Року, як до одного із свят, і святкувати його з розмахом, притаманним нашій душі. Варто відзначити, що це свято відрізняється від традиційного Нового Року своїм спокоєм і відсутністю суєти. Отже, які ж причини виникнення цього свята?
 

Історія зародження свята

 

Представники язичницької Русі святкували настання Нового року 22-го березня. Цей день по-іншому називався днем весняного рівнодення, коли день за тривалістю порівнювався з ніччю. Свято було повністю підпорядковане землеробським циклом.


Як тільки на Русь проникло християнство, старий календар став витіснятися візантійським, і Новий рік поступово відсунувся на 1-е вересня. Варто зазначити, що за всієї Русі люди ще довго святкували Новий рік у різний час, хтось 1 вересня, хтось по-старому 22 березня. І лише на початку 16-го століття вся Русь офіційно стала святкувати Новий рік в перший день осені.

 

У 1699 році Петро I видав указ, в якому говорилося про перенесення Нового року з першого дня осені на 1-е січня. Це було за старим стилем, а по-новому дата припадала саме на 14-е січня. Революція 1918 року внесла свої корективи в календар російських людей. Так були скасовані 13 календарних днів, що розділяють європейське і наше літочислення. Таким чином, зародився Старий новий рік (по старому стилю) і Новий рік (за новим стилем).

 

Ставлення церкви до свята

 

Звичай святкувати Старий Новий Рік йде здавна. Пов'язаний він з тим, що православна церква не відступила від юліанського календаря, і все відзначає Різдво Христове, а також Новий рік. До речі, юліанський календар відрізняється від григоріанського календаря рівному на 13 діб. За підрахунками вчених до першого дня весни 2100 року ця різниця збільшиться на 1 день. Через рік після цього (а саме, у 2101 році) Старий Новий рік і Різдво Христове відсунуться на 1 день вперед.

 

Представники  православної церкви відкрито заявляють, що ними не розглядаються питання про внесення змін у діючий календар, незважаючи на суттєву різницю. Ніхто не заперечує того факту, що прихід кожного століття, коли кількість сотень у році від Народження Христа не кратно 4-го, різниця збільшується ще на одну добу. Виходить, що якщо наш світ проіснує ще до 2101 року Різдво Христове в  буде відзначатися на сьогодні 7-го січня, а 8-го, а Старий Новий рік пересунеться на наступну ніч (з 14-го на 15-е січня).

 

В цілому, відмінностям у календарях не варто приділяти особливої уваги. Якщо вже на те пішло, то в григоріанському календарі є деякі неточності, саме у зв'язку з цим  церква не відступає від юліанського календаря. Всі суперечки можна вирішити, розробивши принципово новий календар.

 

Ще одна особливість – багато віруючі християни дуже вшановують свято Старого Нового року. Пов'язано це з тим, що традиційний Новий рік їм заборонено святкувати через  Різдвяний піст. А після його закінчення можна від душі відзначити другий Новий рік.

 

Що говорять учені про Старому Новому Році?

 

Вчені, зокрема астрономи, повністю заперечують існування Старого Нового року, називаючи його ненауковою датою. До слова сказати, навіть нині діючий календар важко назвати ідеальним. Так стверджують люди, що працюють в Астрономо-геодезичному співтоваристві. Вони схильні до того, що строгий рух планет, підпорядкований механіці, впливає на те, що люди змушені змінювати своє літочислення.

 

У нашій країні юліанський календар був офіційним до революції 18-го року. Європа ж жила за григоріанським, від якого відставав наш календар на 13 днів. Вся справа в тому, що планета робить оберт навколо власної осі за 24 години. Однак до цього є додаткові секунди, які з часом набігають, утворюючи добу. До 20-го сторіччя ці секунди обернулися в 13 діб. Так утворилася різниця між двома системами літочислення. Новий стиль більш наближений до астрономічної науки і знань.

 

Астрофізики вважають головним фактом те, щоб діючий календар на планеті повністю був відображенням положення нашої планети до положення Сонця. Також вони кажуть про те, що в природі не може існувати ідеальної пропозиції обчислення часу. Реформи календаря просто не мають ніякої доцільності.

 

Святкування

 

Старий Новий Рік досі не став офіційним вихідним в нашій країні, навіть не дивлячись на те, що більшість його святкують. З кожним роком популярність цього свята тільки збільшується.

 

Провівши дослідження щодо цього торжества, і стало відомо, що святкує його більше 60-ти відсотків населення. До речі, до них в більшій частці відносяться особи віком до 40-ка річного віку із середнім або вище середнього, доходом.

 

Якщо говорити про самому святкуванні, то тут все глибоко індивідуально, також, як і традиційним Новим роком. Хтось відзначає галасливими компаніями, хтось збирається у вузькому сімейному колі, одні йдуть в ресторан, інші святкують вдома. Однак є й такі, хто дотримуються старі добрі традиції, пов'язані з цим святом.

 

Традиції, пов'язані зі Старим Новим роком

 

Цей день називали Васильєвим днем. Він був значущий для всіх, і його результат зумовлював майбутній рік. В цей день відзначалося хліборобське свято, яке приурочували до майбутнього врожаю. 

 

Славилася цей день проведенням обряду, пов'язаного з варенням каші. Рівно о 2 годині ночі Старого нового року найстаріша з жінок роду виносила з комори крупу, а літній чоловік з роду приносив воду. Ніхто не міг доторкнутися до води і крупи до розпалювання печі. Після цього всі члени родини сідали за стіл, літня жінка розмішувала кашу в горщику, кажучи особливі ритуальні промови. Для обряду часто використовували лише гречану крупу.

 

Далі всі члени сім'ї залишали стіл, а жінка з поклоном ставила горщик у піч. Коли каша була готова, її виймали з печі і уважно дивилися на неї. Навариста каша, заповнила горщик, обіцяло багатий урожайний рік. Вранці цю кашу їли. Якщо ж горщик був тріснутим або з нього витекла каша, то це обіцяло людям біди і негаразди.


Також на це свято здійснювали обряд ходіння по домівках. Гості пригощалися у господарів приготованими стравами зі свинини. Кожному гостю в ніч на Васильєв день давалося частування зі свинячого м'яса, а стіл прикрашали свинячою головою. Можливо, тому в наші дні багато хто на Старий новий рік варять холодець з свинини. Чим більше в старовину свинини було на столі, тим багатші господарі повинні були жити в наступаючому році.


Традиція ліплення вареників з секретами на Старий Новий рік зародилася недавно. Її то і дотримуються багато жителів нашої країни. Наліпив вареники, люди влаштовують пишні застілля, чекаючи, кому ж за столом дістанеться секретний вареник. Діти найбільше люблять такі розваги.

ukr.media


13.01.2016 7280 1
Коментарі (1)

Віктор Березяк 2016.01.14, 22:33
Вітаючи всіх українців з Старим Новим Роком, Днем Благовісті, про майбутнє народження Сина Божого - Гора, бажаю всім миру, здоров'я і добра. Українському воїнству бажаю повернутись з війни здоровими. Перемога буде за нащадками славних українських козаків! Коротко розповім про думки, які навіває це прадавнє українське свято. 1. Ми славимо Бога-Отця, Бога-Сина та Святий Дух. І це істинно так ! Згадайте, що приходили чоловіки - Боги і вступали у статеві зв’язки з жінками людського роду. Народжувались від такого шлюбу хлопчики (Сини Божі) та дівчатка (діва з санскриту «Богиня»). Таким чином, є Бог-Батько, Бог – Син. Хто є Святим Духом? Це РОЗУМНА ЦИВІЛІЗАЦІЯ, представниками якої і були Батьки- Боги, які навідують періодично нас – Землян. 2. Брешуть, лукавлять ті, хто говорить: «Яка різниця в яку церкву ходити чи в якого Бога вірити? Бог один !» Насправді, кожний народ має свого генетичного Батька- Бога ! І це науковий ФАКТ ! Кожний народ має свого Бога-Батька, свого Сина Божого – першого хлопчика, який народився від жінки людського роду і першим отримав генетичний маркер від Батька- Бога, який визначив цього хлопчика, як першого носія генетичної ознаки, яка визначає нову чоловічу гаплогрупу (Y- ДНК), як окремішню. Виникнення чоловічих (Y-ДНК) та жіночих (mt-ДНК) гаплогруп має часову циклічність у 4000 земних роки, що свідчить про періодичність відвідувань нашої планети нашими Творцями та дає можливість приблизно вирахувати відстань від Землі до планети наших Творців. 3. Попередній факт є кращим науковим доказом того, що християнська церква лукавить і бреше вже протягом 2 тисячоліть, закликаючи всі народи Світу ( при цьому різні народи за генетичними ознаками ! ) вшановувати іудея Ісуса Христа. Нагадаю, що іудеї є носіями гаплогрупи (Y-ДНК) – J. 4. Ісус Христос не є Богом, він був звичайним Месією (вчителем) певної частини іудеїв. Таким його вважали мусульмани та переважна частина самих іудеїв. 5. Отже, ми маємо вшановувати своїх Богів – Гора, Рода, Велеса, Макош (Матір Божу)- єдину жінку в пантеоні Богів наших пращурів, та інших, про яких ми ще мало знаємо. МА + Кіш (матір роду – коша) – пізніша «Богородиця», жінка, яка народила козака-воїна - Гора. 6. На наше переконання ми українці маємо вшановувати такі три найбільші дні нашого духовного календаря: ДЕНЬ БЛАГОВІСТІ, коли ангел сповістив жінці «Бог Гор Родиться, діво, радуйся!», за Григоріанським календарем, припадає на ніч з 13 НА 14 СІЧНЯ, тобто, на СТАРИЙ НОВИЙ РІК. За старим Юліанським календарем це було в ніч з 31 грудня на 1 січня. Наші пращури носили восьмикутну зірку, яка є календарним символом наших пращурів, яка засвідчує, що у 8-й місяць десятимісячного календаря наших пращурів народиться син Божий – Гор. «Окто» з латині «вісім», рахуємо: 1-березень, 2- квітень, 3-травень, 4-червень, 5-липень, 6-серпень, 7- вересень, 8-жовтень, 9-грудень, 10-січень. Таким чином жовтень ( октябрь ) колись був восьмим за рахунком місяцем, а не – десятим, як у наш час. Не існувало на той час місяців з назвами «лютий» і «листопад». Їхні дні були поділені між місяцями першого і другого півріччя. Пізніше християнські пастирі спрямовано міняли календарі, щоб заплутати наших пращурів. 14 ХОВТНЯ – День Різдва (народження) Гора (за Григоріанським календарем, або 1 жовтня – за Юліанським календарем). Сьогодні християнська церква вшановує лише Богородицю, замовчуючи справжнє значення цього Великого Дня для українців. Зображення чубатого Гора з Матір’ю Божою зустрічаємо в Давньому Єгипті (ізіда з Гором), у пізніших коптів-християн Єгипту (ікони коптів), такі ікони були на Запоріжжі. Це історичний і етнографічний факт ! Знаменно, що саме цей день вшановувався як особливий українськими козаками. Саме цей день воїни УПА визнали його за День Створення УПА. На якомусь генетичному відчутті Президент України Петро Порошенко своїм Указом визначив 14 ЖОВТНЯ - ДНЕМ ЗАХИСНИКА ВІТЧИЗНИ. Адже, наш Бог - Гор є нашим захисником, українські воїни є його славними нащадками ! Саме в лиху годину, в часи лихоліть наші пращури звертались до нього про допомогу: "Горе, допоможи нам !", що і визначело врешті-решт будь-яку біду словом - горе (Горе!), яке має завжди писатись з великої літери (Г). 23 КВІТНЯ – День Смерті (?) день Поховання Гора, Його Вознесіння та Його Воскресіння. Сучасна християнська Пасха мала приховати справжнє значення цього дня (за Григоріанським календарем), або 9 квітня за Юліанським календарем. Християни брехливо кажуть: «Христос Воскрес!». Відповідають: «Воістину Воскрес!». Наука помилково (посилаючись на Біблію) цей день пов'язує з Виходом іудеїв з Єгипту. Насправді, попередником цього Поминального Дня був день ПАСХУЛАС, який вшановувався ще у 2 тис. до н.е на теренах Хетської держави, тобто, за дві тисячі років до часів житія Біблійного Месії - Ісуса. Українці мають знати, що в цей День поховано Сина Божого - Гора, який Вознісся на коні до свого Батька-Бога і Воскрес. Цей день має бути постійним і відзначатись саме 23 квітня. Саме про це я пишу у своїх дослідженнях "Історія людства протягом 58 тисяч років", "До витоків нашої Віри", "Таємниця Старого Нового Року", «Таємниця Святого Христофора»... Таке враження, що зробивши Пасху «рухливим» святом календаря, християнська церква хотіла знищити з пам’яті наших пращурів цей ВЕЛИКИЙ ПОМИНАЛЬНИЙ ДЕНЬ !!! Такі думки навіяв мені прихід цієї знаменної ночі, з 13 на 14 січня ! Зі святом, Україно ! Віктор Березяк Читать полностью: http://h.ua/story/421290/#3303497#ixzz3xFXKEpW1 https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D 0%B9_%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9_%D0%A0%D1%96%D0%BA
25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

289
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1605 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1836 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2661
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2388 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

401

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1106

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1178

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1966
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35214 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

339
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

552
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

693
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1019