"Старий Калуш" пропонує віртуальну прогулянку історичною вулицею Шевченка (ФОТО)

Вулиця, яка за міжвоєнної Польщі називалась вулицею Елізи Ожешко, ймовірно, у 1966 стала вулицею Тараса Шевченка, а сьогодні демонструє можливості та втрати Калуша.

Про це пише Фіртка з посиланням на сторінку Old Kalush у Facebook. 

Природно, що прогулянка, яка почалася вулицею Франка та Січинського, продовжується вулицею Тараса Шевченка. І хоч вулиця ця не надто більша за дві попередні, навіть короткий огляд будівель займає трохи часу.

Що ж, доля геніального художника і поета теж не була легкою, а оцінка його спадщини й досі, фактично, не є завершеною. Вже там про розуміння чи об’єктивні інтерпретації навіть згадувати гріх.

На розі Січинського і Шевченка бачимо не надто примітну, на перший погляд, будівлю, яка переходить зі стадії спустошення і закинутості в стадію активної руйнації. Приміщення, яке в народі називається "друкарня" - вул. Шевченка, 4. Тут і справді була міськрайонна друкарня, щонайменше з 50-х років ХХ ст. до початку 2000-х. Але історія приміщення давніша.

Один з небагатьох великих українських "бізнесів" у центрі Калуша, збудований ще за Австро-Угорщини як готель, казино і ресторан Михайла Коломийця. Варто зупинитись на хвилину, щоб оцінити мереживо кованих балконів. Якщо ризикнете потрапити в середину - зрозумієте, що простір у приміщенні поділений дуже гармонійно і пропорційно. Проєкт передбачав зручність і гостей закладу і персоналу. Можливо, подекуди є збережені двері - рівні, без деформацій, або ж фрагменти австрійських п’єців хоча б у вигляді окремих кахелин.

Місцями є фрагменти дубового паркету, який теж "тримається". Попри відсутні вікна і двері. Не менш цікавим є внутрішній двір, господарські споруди, тераса, яка виходить в бік сучасної вулиці Бандери.

Після друкарні повертаємо праворуч, адмінбудівля на вулиці Шевченка, 6 - типовий радянський проєкт, який можна зустріти від Ужгорода до Владивостока, таке собі "мічення території". Сьогодні тут теж різного роду адміністрації, а що в Україні активно йде процес адміністративних змін, то розібратися в тонкій різниці "район" і ОТГ - справа для фахівців. Словом, кому цікаво - йдете висооокими сходами та читаєте таблички, які там висять.

З тих же високих сходів відкривається чудова панорама краєзнавчого музею Калущини. Міжвоєнний модернізм з рисами функціоналізму. Рік побудови - невідомий. Споруда, яку часто помилково називають "синагогою". Розчаруємо прихильників цієї теорії. Синагога була на вул. Божничій, добрячий шмат вниз від площі Героїв. Зрештою, архітектура будівлі теж зовсім не відповідає потребам синагоги. А тут до 1941 року був єврейський культурно-просвітній і громадський центр - Кіхелла. Щось схоже до українських народних домів. Ймовірно, що під час німецької окупації там міг бути юденрат.

В радянські часи там були прокуратура, міський парткабінет, товариство "Знання". За часів Незалежності - міський відділ культури, телебачення, а з 1997 року - краєзнавчий музей Калущини

Але про музеї не говорять, туди треба ходити, якщо карантин не забороняє.

На іншому боці вулиці - районний будинок культури, або ж таки Народний дім. Центр української громади, збудований 1914 року. Про саму будівлю можна чимало доброго сказати. Це український продукт і в проєкті, і у своєрідній сецесійній стилістиці. На фасаді меморіальна дошка одному з головних ініціаторів і фундаторів будови - Івану Куровцю. Будівля зазнала значних руйнувань в роки Першої світової війни, але досить швидко була відновлена. Тут відбувались концерти українських виконавців, театральні постановки, багато різних подій з життя української громади.


Читайте також:

3D-тур та "панська дорога": у Делятинській ОТГ створять нові туристичні маршрути

Віртуальна реальність: у Коломиї екскурсію у музей можна буде відвідати онлайн


13.10.2020 1220
Коментарі ()

23.10.2020

Нове виборче законодавство, нова виборча система, нові бюлетені, можуть завести у політичне життя Івано-Франківської області й нові обличчя.  

2063
22.10.2020
Марія Лутчин

Про ситуацію в Івано-Франківській ЦМКЛ, карантин, резерви, вакцину та як жити далі з коронавірусом у розмові із заступником головного лікаря.

4933
20.10.2020

Рівень смертності й травматизму в Україні внаслідок ДТП є одним із найвищих у Європі. Досить непроста ситуація з безпекою дорожнього руху спостерігається і на автошляхах Прикарпаття.  

1220
16.10.2020

Щоби змінити правила гри, нам не потрібне чудо. Достатньо сформувати владу, яка вміє слухати людей і не боїться порад професіоналів. Потрібне перезавантаження всього місцевого політикуму.

2237
15.10.2020
Христина Чаплинська

Відомо, що існують не лише вдалі, але й побачення з категорії “epic fail”. Ми вирішили піти у «розвідку» і розпитати представників різної статі про їх досвід у цій справі.

1657
10.10.2020
Марія Лутчин

Наша історія про подружжя лікарів Уляни та Віталія, яке 12 років чекало на свою Даринку.

19259 2

Україна зараз нагадує людину, яка потрапила в автотрощу, лежить серед покрученого залізяччя і з її розірваних жил фонтанує кров, а над нею схилилося кілька гнид і кажуть: зараз ми поставимо вам п'ять питань і вам стане легше.

1113

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

6968

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

4785 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

11495
22.10.2020

Міністерством охорони здоров’я розроблено проєкт постанови КМУ «Про затвердження Норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». 

696
15.10.2020

Прикарпатські крафтові господарства ініціюють створення гастрономічної стежки. Для цього ініціатори громадської спілки "Дорога смаку Прикарпаття" залучили сім крафтових господарств.  

1245
12.10.2020

Борщ є об'єднавчим чинником. Водночас приготування цієї страви, як і її походження, викликає чимало суперечок. То яким має бути правильний борщ?  

1827
28.10.2020

Різдвяні літургії Папи Франциска у Ватикані цьогоріч будуть проходити без участі людей у зв'язку з пандемією коронавірусу. Їх транслюватимуть онлайн. Як повідомляє Catholic News Agancy, про такі зміни йдеться у листі, який Державний секретаріат

91
24.10.2020

Кіпрська церква визнала Православну церкву України.  

670
22.10.2020

У суботу, 17 жовтня, у костелі Христа Царя Всесвіту, що в Івано-Франківську, по вулиці Вовчинецька, відбулася чергова подія, в рамках відзначення 42-річниці обрання і понтифікату Святого Івана Павла ІІ та 100-річчя Його народження.  

438
21.10.2020

Це сталося у вівторок, 20 жовтня, коли він та інші релігійні лідери відвідали молебень за мир у всьому світі.

621
24.10.2020

У неділю, 25 жовтня, у приміщенні монастиря Царя Христа, отців Василіян, що на вулиці Незалежності, 181, відбудеться відкриття музею Владики Софрона Дмитерка.  

600
26.10.2020

Колишній депутат Верховної Ради Віктор Лозінський, якого засуджували до 15 років ув'язнення за вбивство, переміг у голосуванні на голову ОТГ поруч з місцем убивства.

323
23.10.2020

Уряд Північної Кореї попередив своїх громадян залишатися в приміщенні через побоювання, що "жовтий пил", що дме з Китаю, може принести з собою коронавірус.  

622
19.10.2020

Під час засідання ЦВК розглянула окремі питання діяльності Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії.  

1977 1
19.10.2020

У місцевих виборах 25 жовтня не братимуть участь 11 чинних депутатів Івано-Франківської міської ради – вони не фігурують у жодному з партійних списків. Крім того, 7 чинних депутатів ради змінили свою партійну приналежність.  

1356