"Старий Калуш" пропонує віртуальну мандрівку найдраматичнішими руїнами міста (ВІДЕО)

Минула віртуальна мандрівка Калушем закінчилася біля старого калійного, тобто, до місця, де сходяться вулиці Чорновола, Вітовського та Фабрична. І тут ніяк не випадає пройти мимо найдраматичніших руїн нашого міста.

Територія "старого калійного" — не для легальних екскурсій, йдеться на Facebook-сторінці Old Kalush. Як і багато місцин в Калуші, старий калійний перебуває в незрозумілому статусі та у загадковій власності. Вхід заборонено — от і все. Але просто так піти собі геть від одного з найважливіших пунктів історії та економіки міста — неможливо, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

"Професійне мріяння — не справа краєзнавців, та якби отак кожної неділеньки пару десятків людей чемно спацерували та намагались розпитати в охоронців чому не можна, чиє розпорядження не допускати до огляду пам’яток архітектури місцевого значення місцеву і немісцеву людність - може, ситуація почала б змінюватись? Бо якось забагато таємниць на такий мегаполіс", — йдеться в дописі.

читайте також: Історія під землею: прикарпатець створив фотокаталог старих церков і дзвонів Калущини (ФОТО)

Отже, тупцяючи під вежею ратуші старого калійного, яка все ще жива і своїм виглядом нагадує інші дні, спробуємо зробити дуже короткий вступ до історії калуської солі й не тільки. Калуш лежить у "соленосному" поясі Галичини. Ймовірні згадки про найстарші соляні промисли відносять ще до 14 століття. Досить добре ці часи, події та обставини відображені в оновленій статті у Вікіпедії за посиланням.

Варто, мабуть, нагадати, що сіль у давні часи — продукт стратегічний, свою ціну завжди мав. Тому королівські люстрації дбайливо інформують, як і скільки продукується солі. Економічна політика першої Речі Посполитої не надто розвивала калуські землі, а перед поділом Польщі з калуською сіллю трапилась халепа. Вона — "згіркла". Тобто, кількість калійних домішок була достатньо значною, і виробництво солі потроху занепадає. Занепадає і Польща. І ось нові господарі — австрійці — проводять на початку ХІХ століття геологічну розвідку, яка засвідчує наявність каїніту. Та й узагалі, формується корпус інформації про надзвичайну "полімінеральність" родовища. А в 1867 році утворюється підприємство, де, крім виварювальної солі, продукують і перші калійні добрива для розвитку сільського господарства.

Цей момент важливий, адже для новітнього на той час підприємства формується відповідна інфраструктура і рівень фахівців. Перед самісінькою Першою Світовою утворюється ТЕСП, а невдовзі на зміну Австро-Угорщині приходить Польща у формі другої Речі Посполитої.


30.12.2020 4625
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1025
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1707

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269