"Старий Калуш" пропонує віртуальну мандрівку найдраматичнішими руїнами міста (ВІДЕО)

Минула віртуальна мандрівка Калушем закінчилася біля старого калійного, тобто, до місця, де сходяться вулиці Чорновола, Вітовського та Фабрична. І тут ніяк не випадає пройти мимо найдраматичніших руїн нашого міста.

Територія "старого калійного" — не для легальних екскурсій, йдеться на Facebook-сторінці Old Kalush. Як і багато місцин в Калуші, старий калійний перебуває в незрозумілому статусі та у загадковій власності. Вхід заборонено — от і все. Але просто так піти собі геть від одного з найважливіших пунктів історії та економіки міста — неможливо, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

"Професійне мріяння — не справа краєзнавців, та якби отак кожної неділеньки пару десятків людей чемно спацерували та намагались розпитати в охоронців чому не можна, чиє розпорядження не допускати до огляду пам’яток архітектури місцевого значення місцеву і немісцеву людність - може, ситуація почала б змінюватись? Бо якось забагато таємниць на такий мегаполіс", — йдеться в дописі.

читайте також: Історія під землею: прикарпатець створив фотокаталог старих церков і дзвонів Калущини (ФОТО)

Отже, тупцяючи під вежею ратуші старого калійного, яка все ще жива і своїм виглядом нагадує інші дні, спробуємо зробити дуже короткий вступ до історії калуської солі й не тільки. Калуш лежить у "соленосному" поясі Галичини. Ймовірні згадки про найстарші соляні промисли відносять ще до 14 століття. Досить добре ці часи, події та обставини відображені в оновленій статті у Вікіпедії за посиланням.

Варто, мабуть, нагадати, що сіль у давні часи — продукт стратегічний, свою ціну завжди мав. Тому королівські люстрації дбайливо інформують, як і скільки продукується солі. Економічна політика першої Речі Посполитої не надто розвивала калуські землі, а перед поділом Польщі з калуською сіллю трапилась халепа. Вона — "згіркла". Тобто, кількість калійних домішок була достатньо значною, і виробництво солі потроху занепадає. Занепадає і Польща. І ось нові господарі — австрійці — проводять на початку ХІХ століття геологічну розвідку, яка засвідчує наявність каїніту. Та й узагалі, формується корпус інформації про надзвичайну "полімінеральність" родовища. А в 1867 році утворюється підприємство, де, крім виварювальної солі, продукують і перші калійні добрива для розвитку сільського господарства.

Цей момент важливий, адже для новітнього на той час підприємства формується відповідна інфраструктура і рівень фахівців. Перед самісінькою Першою Світовою утворюється ТЕСП, а невдовзі на зміну Австро-Угорщині приходить Польща у формі другої Речі Посполитої.


30.12.2020 4716
Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2324
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4682
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1195
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1351
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1760
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2777 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

215

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

382

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1266

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1376
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1894
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26947 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1090
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

357
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8011
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3360
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1617
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1274
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

520 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

708
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

762
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4757