Станиславівські оголошення: про дивні вітання та інші залізничні ритуали старого міста

 

Сцена в потягу. Фото, поч. ХХ ст.

 

Залізнична подорож зазвичай пов’язана з умовностями і ритуалами: присісти перед дорогою, випити у вагоні чаю, почитати й мирно задрімати під стукіт коліс. Сто років тому не лише потяги виглядали інакше, значно відрізнялися й самі залізничні поїздки і ритуали.

 

Відмінності починалися вже на вокзалі, адже почекалень для пасажирів було аж три – першого, другого і третього класів. Пасажири займали у них місця відповідно до придбаних квитків. Після реконструкції станиславівського вокзалу в 1906–1908 рр. розміри почекалень помітно змінилися, зокрема збільшили приміщення третього і першого класу і зменшили залу очікування другого класу.

 

Станиславівський вокзал після реконструкції.

Своєрідним ритуалом була "війна" з торговим автоматом, встановленим у 1900 році. В ньому можна було придбати поштівки, мило, сірники, цукерки в картонних коробочках. Цей автомат працював без електрики й принцип його дії був простим: після вкидання монети механізм вивільняв спеціальне кріплення – і продукт випадав у лоток. Проте автомат був із примхами: охоче ковтав монету, але далеко не завжди видавав товар. Особливо часто проблеми виникали, коли хтось із подорожніх намагався придбати сірники.

 

Незвичним було також прощання подорожніх із тими, хто їх проводжав, і вітання новоприбулих. Як бачимо з повідомлення в "Кур’єрі станиславівському" від 2 вересня 1908 р., залізничне вітання тодішньої молоді дуже здивувало кореспондента газети. Він писав, що молоді люди на станції Яремче під час усього відпочинкового сезону кричали одне одному "Гулєс!" Це відбувалося щодня о сьомій вечора, коли зі станції одночасно виїжджали два потяги до Станиславова й Ворохти. Коли потяги рушали, подорожні у вагонах кричали "Гулєс!" публіці на пероні, а вона відповідала так само. Цей звичай видався кореспонденту "не стільки дотепним, скільки дивним і незрозумілим".

 

Вокзал у Яремчі.

 

Цікаве пояснення дивного ритуалу можна знайти в книзі мемуариста Тадеуша Ольшанського: "Пан Гулєс був одним з єврейських інженерів у Станиславові. Він, хоч і мав дуже гарну дружину, зв’язався з іншою жінкою, а благовірну відвіз до Яремча й сказав, щоб терпляче його чекала, а він за пару днів приїде до неї. Пані Гулєс прочекала тиждень, а потім почала кожного дня виходити на станцію і, коли потяг прибував, вона шукала серед приїжджих чоловіка й голосно гукала: "Гулєс!" І хоч незабаром довідалася про зраду чоловіка, продовжувала вірити, що він до неї повернеться, приходила на вокзал і відчайдушно його кликала. Аж врешті зійшла з розуму і втопилася у Пруті".

 

З тих пір прибулих і почали вітати таким вигуком. Цікаво, що в хроніках Станиславова справді фігурує інженер Артур Гулєс. В березні 1902 р. місцева преса навіть повідомила, що він був призначений ад’юнктом (заступником чи помічником керівника) при Північно-західній залізниці. Невже той самий?

 

В потягах пасажирам пропонували обіди, які коштували дві корони, але замовляти їх потрібно було ще на самому початку подорожі. Крім того, на багатьох станціях можна було придбати кошик з продуктами для подорожніх, якщо хтось забув узяти з собою їжу в дорогу. З попутниками було прийнято розмовляти на світські теми, наприклад, про театр. Як повідомляє станиславівська преса, ось яка бесіда велась у вагоні третього класу в травні 1901 р.:

"– Страшенно люблю театр, була у Львові на виставі "Багато галасу з нічого".

– І як вам сподобався театр?

– Дуже гарний, але якийсь замалий. І музика мені не сподобалася, хоч п’єса зовсім непогана.

– А пані знає, є така акторка Сара Бернар, яка може майстерно зіграти будь-які емоції – навіть збліднути чи зашарітися, якщо потрібно?

– Е, пані, тут не треба бути акторкою! Я, як захочу, то так зачервоніюся, аж по саму потилицю!”

Інколи такі люб’язні бесіди приводили до неочікуваних результатів. У червні 1908 р. станиславівський купець Якуб Гайніц їхав потягом до Чорткова. Він був одружений і досить поважного віку, але так знудився поїздкою, що підпав під чари попутниці – привабливої панянки Марієм Цвібель. В любовному екстазі поважний купець навіть не помітив, як вона витягла з його кишені 1590 корон, а порожній гаманець залишила на місці. На наступній станції підступна звабниця вийшла з потяга, проте її спіткала невдача. Вона попросила водія фіакра розміняти "п’ятдесятку", але замість неї випадково простягнула купюру в тисячу корон. Це здалося водію підозрілим, і злодійка незабаром опинилася в руках поліції.

Тож ритуали – ритуалами, а пильність під час поїздки ніколи не завадить…

Олена БУЧИК, КУРС


17.02.2017 Олена БУЧИК 1556 0
Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

954
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1102 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

884
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1704
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2338
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4317 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

551

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

294

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

522

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

478
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8057
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

722
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

753
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1178
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

752
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6333
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1827
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

325
24.02.2025

Володимир Зеленський зазначив про те, що натяків щодо відключення Starlink не було, втім до такого розвитку подій треба бути готовими.  

129
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

335
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1647
17.02.2025

Президент наголошує, для України важливі гарантії безпеки. 

1007