Стало відомо, хто заборгував збанкрутілим банкам майже 73 млрд грн

Аналітики R&D центру YouControl проаналізували дані Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо усіх позичальників, керівників та колишніх акціонерів виведених з ринку банків, які й досі не виконали свої зобов’язання з повернення боргів.

Загальна сума заборгованості перед фінустановами, які знаходяться в управлінні ФГВФО, складає 72,5 млрд грн.

Яким банкам та на які суми найбільше заборгували фізичні та юридичні особи і як вони між собою пов’язані — читайте в дослідженні YouControl, пише Фіртка.

Що рахували?

Заборгованість перед неплатоспроможними банками, які знаходяться в управлінні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) станом на 01.07.2023 року становить 72,5 млрд грн. Трохи більше 95% від загальної суми боргу припадає на неповернуті кредити юридичних осіб. Наявність боргу серед фізичних осіб становить 4,6%. Інше приходиться на зобов’язання фізичних осіб як суб’єктів підприємницької діяльності. 

У списках боржників на офіційному сайті Фонд гарантування вкладів наявний 3621 запис серед 18-ти досліджуваних банків. 

На 3 банки припадає понад 98% від загальної суми неповернутих кредитів:

  • “Промінвестбанк” — 44,4 млрд грн.

  • “МР Банк” — 20,5 млрд грн. У порівнянні з даними ФГВФО на 01.04.2023 р., сума зобов’язань перед банком знизилась на 2,9 млрд грн.

  • “Златобанк” — 6,5 млрд грн.

Топ 20 боржників — юридичних осіб.

Сума боргу двадцятки найбільших боржників — юридичних осіб становить 41,8 млрд грн, що складає понад 57% від загальної суми заборгованості перед збанкрутілими установами. Боржники із найбільшою сумою неповернутих кредитів обслуговувались у двох банках — ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК" та АТ "МР БАНК" (колишній АТ "СБЕРБАНК"). 

Акціонерами обох банків раніше були російські фінустанови з державною часткою понад 50%. На початку 2023 р. Фонд гарантування вкладів передав державі в особі державного підприємства “Національний фонд інвестицій України” їхні акції.

Більшість компаній пов’язані або були пов’язані з 11 фінансово-промисловими групами, що додані до інформаційно-аналітичної системи YouControl. При цьому до складу 5 ФПГ входять/відносяться по декілька учасників рейтингу (фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів). Надалі ми вживатимемо цей термін або “ФПГ”, “група”.

Великий агрохолдинг та банкрутство

Найбільша сума непогашених зобов’язань, а саме: 7,4 млрд грн, що становить трохи більше 10% від загальної суми заборгованості всіх 18-ти неплатоспроможних банків, значиться у ТОВ "МРІЯ АГРОХОЛДИНГ". Ця юрособа входила до агрохолдингу “Мрія”. Компанію заснували у 1992 р. Іван та Клавдія Гути. Пізніше до них приєдналися їх сини Андрій та Микола. 

В матеріалі “Економічної правди” говориться, що у 2014 р. холдинг оголосив технічний дефолт. Сукупна заборгованість "Мрії" перед усіма фінансовими кредиторами з урахуванням гарантій, наданих пов’язаним з сім’єю Гут компаніям, на момент оголошення дефолту, становила близько $1,3 млрд. У січні 2015-го операційний контроль над агрохолдингом перейшов кредиторам, які обрали нове керівництво. У серпні 2018 р. "Мрія" реструктуризувала заборгованість на $1,1 млрд (передбачалося списання понад 70% боргу).

Восени 2018-го саудівський інвестфонд SALIC придбав агрохолдинг “Мрія” та в 2019 р. об’єднав його зі своїми іншими українськими активами в Continental Farmers Group (CFG). Після дефолту агрохолдингу “Мрія” декілька разів змінювався склад учасників ТОВ "МРІЯ АГРОХОЛДИНГ". На даний момент співвласниками компанії є ТОВ " АГРОПРОДУКТ 2 ", бенефіціаром якого є Дмитро Гаврилко з Тернопільщини та кіпрська компанія МРІЯ АГРО ХОЛДИНГ ПАБЛІК ЛІМІТЕД.

Ще одна компанія з рейтингу ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "АГРІ - ТРЕЙД"  також була пов’язана зі збанкрутілим агрохолдингом “Мрія”. У період з листопада 2009-го до липня 2010-го її очолював син засновника “Мрії” Івана Гути — Микола. Також певний час бенефіціаром компанії значився Крістакіс Іаковідес. Людина з ідентичним ПІБ — громадянин Кіпру, який також був бенефіціаром ТОВ "МРІЯ АГРОХОЛДИНГ". Нині обидві компанії знаходяться у стадії банкрутства.

ФПГ “Азовмаш” та сімейні зв’язки 

Другу та третю сходинку серед найбільших боржників займають ПРАТ "АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ" та ПРАТ "АЗОВЗАГАЛЬМАШ" відповідно. Обидві компанії входять до складу фінансово-промислової групи “Азовмаш”, яка об’єднує машинобудівні підприємства, що спеціалізуються на випуску обладнання для гірнічно-металургійного комплексу, цистерн-вагонів, портових кранів, котлів, паливозаправників тощо. Ключовими особами фінансово-промислової групи є вдова засновника групи компаній Олександра Савчука — Світлана Савчук та чоловік її доньки — Тарас Поліщук. Компанії зареєстровані на тимчасово окупованій території в Маріуполі. Загальна сума боргу обох підприємств складає майже 5,5 млрд грн.

Мільярдні борги та керування сотнями компаній

В рейтингу також фігурує компанія ТОВ "СНАБТРЕЙДКОМПАНІ". Розмір її боргу перед “Промінвестбанком” складає 2,4 млрд грн. Керівником та учасником компанії значиться Владислав Мельохін. Особа з таким ім’ям та прізвищем фігурує як керівник та учасник ще понад 200 компаній в Україні, які зареєстровані в різних регіонах та працюють в різних сферах діяльності. Раніше учасником компанії був Сергій Гончаров з Донецька. Згідно з матеріалами судової справи №905/2508/15, ТОВ "Шляхове будівництво “Альтком", що посідає 5 місце в рейтингу, було поручителем ТОВ "Снабтрейдкомпані" перед “Промінвестбанком” за договором про відкриття кредитної лінії.

“Альтком”, Тісленко та Колесніков

Компанія ТОВ "ШЛЯХОВЕ БУДІВНИЦТВО "АЛЬТКОМ" входить в однойменну фінансово-промислову групу компаній “Альтком”. Ключовою особою цього ФПГ є Олександр Тісленко. Діяльність компаній охоплює весь цикл від виробництва сировини до будівництва та ремонту автомобільних доріг. Активний розвиток фінансово-промислової групи припав на 2010-2012 рр., коли вона отримала мільярдні замовлення на будівництво інфраструктури до “Євро-2012”. За інформацією видання my.ua, все це відбулось за протекції тодішнього віце-прем'єр-міністра з питань підготовки до “Євро-2012” Бориса Колеснікова. За період 2008-2022 рр. компанія уклала державних договорів на 27,5 млрд грн

Якщо аналізувати присутність ТОВ "Шляхове будівництво “Альтком" в переліку боржників виведених з ринку банків, то воно двічі фігурує в “Промінвестбанку” та двічі як боржник АТ “Златобанк”. Загальна сума заборгованості перед двома фінустановами становить 2,8 млрд грн.

Солодкі борги “АВК”

До найбільших боржників виведених з ринку банків також увійшли 2 компанії зі складу фінансово-промислової групи з виробництва солодощів “АВК” — ПРАТ "КОНДИТЕРСЬКА ФАБРИКА "АВК" М. ДНІПРО" та ПРАТ "АВК". Остання фігурує в рейтингу двічі — як боржник “Промінвестбанку” та як боржник “МР Банку”. Загальна сума заборгованості цих підприємств складає 5,3 млрд грн. Власниками компаній є екснародний депутат України у 2002-2006 рр. Володимир Авраменко та колишній міністр аграрної політики та харчових продуктів Автономної Республіки Крим Віктор Кравець. 

Костянтин Григоришин і ФПГ “Енергетичний стандарт”

Боржник “МР Банку” на суму понад 2 млрд грн — підприємство ПрАТ "ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР", акції якого на початку листопада 2022 р. були відчужені на користь держави і їх управління передано Міністерству оборони. Раніше компанія входила до складу ФПГ “Енергетичний стандарт”, ключовою особою якої є Костянтин Григоришин. Основним напрямком діяльності компанії є виробництво трансформаторного та реакторного обладнання. У жовтні 2019 р. Господарський суд порушив справу про банкрутство юрособи.

В червні 2022 р. Господарський суд міста Києва відкрив провадження у справі про банкрутство компанії ДП "КРАЙ ПРОПЕРТІ", що посідає 8-ме місце у рейтингу боржників та має непогашену заборгованість у 2,1 млрд грн у “МР Банку”. Права на дочірнє підприємство "КРАЙ ПРОПЕРТІ" належать Олексію Каргаполову. Людина з таким ім’ям і прізвищем  очолює кілька компаній, що входять до складу міжнародного диверсифікованого виробника молочних продуктів — фінансово-промислової групи “MLK Foods”. А от ключовою особою ФПГ "MLK Foods" є Анатолій Юркевич, який до вересня 2020 р. виступав бенефіціаром компанії "КРАЙ ПРОПЕРТІ".

Російський машинобудівний холдинг “Група ГМС”, що контролюється Володимиром Лук’яненко та Віктором Цоєм, представлений в рейтингу найбільших кредиторів двома компаніями — АТ "СУМСЬКЕ МАШИНОБУДІВНЕ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ" та ТОВ "СУМСЬКЕ МАШИНОБУДІВНЕ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ". На сьогодні бенефіціаром обох компаній значиться Володимир Матвійович Лук’яненко. Особа з таким ПІБ за даними ЗМІ, є батьком співвласника “Групи ГМС” Володимира Володимировича Лук’яненка. Останній до певного часу був бенефіціаром обох компаній. Крім того, Володимир Матвійович Лук’яненко з травня 2023 р. входить до переліку фізосіб, до яких застосовуються санкції РНБО.

Нусенкіс і фінансування сепаратистів у Донецьку

До двадцятки найбільших боржників — юридичних осіб — станом на 01.07.2023 р. увійшли 2 компанії, що мали або мають відношення до “Групи Віктора Нусенкіса”, ключовою особою якої є російський підприємець Віктор Нусенкіс. Це ПрАТ "ЯСИНІВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД" та ТОВ "САВІ". Учасником ТОВ "САВІ" є ліберійська компанія “Tulsa International Inc”, що за даними ЗМІ, відома як засновниця концерну “Енерго” (ліквідували у 2004 р.) ексгенпрокурора Геннадія Васильєва і підприємця Віктора Нусенкіса. Останнього Служба безпеки України викрила у фінансуванні сепаратистів на Донбасі. На кінець 1 кварталу 2021 р. акціонерами ПрАТ "ЯСИНІВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД" були ТОВ "ГРУПА "ЕНЕРГО" та ДП "ДОНСТІЛ". Бенефіціаром, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), значиться громадянин Греції Елефтеріадіс Георгіос. Водночас, кіпрську компанію БЕРКАМП ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД, яка прямо та опосередковано присутня в структурі власності обох компаній, ЗМІ пов’язують із Віктором Нусенкісом. 

Зв’язки з футбольним клубом і парламентом

Власником близько 30% акцій ПрАТ "Футбольний клуб “Чорноморець”, що заборгувало “МР Банку” 1,5 млрд грн, є екснародний депутат України Леонід Клімов. Він разом із Аркадієм Шнайдером є ключовими особами ФПГ “Примор'є”, що об’єднує понад 100 компаній на півдні країни. Підприємства працюють у сферах нерухомості та торгівлі, а також представлені у туристичній та готельній сферах.

До рейтингу потрапили 2 компанії, що працюють у сфері альтернативної енергетики — ТОВ "ВІТРЯНИЙ ПАРК ЛУТУГИНСЬКИЙ" та ТОВ "ВІТРЯНИЙ ПАРК КРАСНОДОНСЬКИЙ". Згідно з ЄДР, бенефіціаром обох компаній є Едуард Мкртчан. Особа з таким ім’ям та прізвищем — син ексгенерального директора корпорації "Індустріальний союз Донбасу" Олега Мкртчана. Зазначені компанії Рух ЧЕСНО пов'язує з народним депутатом України 8-9 скликань Максимом Єфімовим. У травні 2022-го він увійшов до складу депутатської групи “Відновлення України”, що складається переважно з депутатів від ексфракції ОПЗЖ та вихідців із групи “Довіра”.

До рейтингу також потрапила компанія ТОВ "ІНТЕР-ГТВ" з боргом майже 1,5 млрд грн перед “МР Банком”. Компанія входить до складу ФПГ “Втормет Інвест”, основним напрямком діяльності якої є збір, заготівля та торгівля металевими відходами та брухтом. Бенефіціаркою компанії виступає Есламі Мар'ям Зеінлабедін. За даними ЄДР, Есламі зареєстрована за однією адресою з Мохаммадом Хані Омраном Алі, який є учасником ТОВ "ІНТЕР-ГТВ"Медіа писали, що Мохаммад у 2012 р. продав частку в компанії "Євро Фінанс ЛТД" кіпрському офшору Citrullus Trading, пов’язаного із сином Юрія Іванющенка — Арсенієм.

“Кримський слід”

Замикає рейтинг боржників-юросіб збанкрутілим банкам кримська будівельна компанія ТОВ ФІРМА "КОНСОЛЬ ЛТД". До складу учасників свого часу входив Володимир Константинов та його дружина Олена. Людина з таким ім’ям та прізвищем — український колаборант, який отримав російський паспорт. З 2014 р. — голова окупаційної Державної ради Криму та включений в санкційні списки США, Великобританії, ЄС та ін. За даними ЗМІ, Володимир Константинов пов’язаний із будівельними компаніями, зареєстрованими в окупованому Криму за російським законодавством та отримують державні замовлення. Серед них є компанія зі співзвучною назвою до компанії-боржника — ТОВ “Будівельна компанія “Консоль-Строй Лтд”.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Демонструє витривалість та будує плани на майбутнє в країні: як змінюється бізнес-клімат в Україні під час війни

В Україні відкривається більше нових бізнесів, ніж закривається — Опендатабот

Мобілізація: майже половина бізнесів лишилися без критичних спеціалістів

 


Коментарі ()

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

342
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

529
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5403
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1441
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1318
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2609

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

366

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1206

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1041

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

959
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

271
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10647
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

348
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

618
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5663
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1437
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

327
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

228
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

584 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1019
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

885