18 грудня відбудеться друге пленарне засідання 31-ої сесії міської ради, яке обіцяє бути одним з найбільш цікавих за останні місяці.
Нагадаємо, що вперше з часів незалежності у відставку може бути відправлений виконавчий комітет міської ради у складі 18 чоловік.
Вважається, що сьогодні МВК майже повністю контрольований міським головою, що дозволяє проводити йому потрібні рішення, навіть незважаючи на думку більшості, яку в міській раді представляє Свобода
Більше того, поведінка мера на останній сесії міськради свідчить про те, що він готовий йти у наступ та ще більше посилювати свої позиції за рахунок відчутного послаблення Свободи внаслідок недавнього корупційного скандалу. Самовпевненість міського голови зростає щоразу і тоді, коли чергова спроба опозиційних до мера Батьківщини та Удару домогтися його дострокового зняття з посади незмінно розбивається об нерішучість (чи зацікавленість?) Романа Онуфріїва, який фактично контролює голоси свободівської більшості.
Саме тому прогнозовано, завтрашнє голосування стосовно долі міськвиконкому буде своєрідною Сталінградською битвою між мером і міською радою. Голосування стане доленосним для всіх учасників дворічних баталій. Зате якщо міський голова уникне долі фельдмаршала Паулюса і зможе вивести виконком з депутатського «оточення», можна очікувати безхмарного майбутнього для чиновників аж до кінця каденції мера. Якщо ж дійде до відставки міськвиконкому, варто найближчим часом сподіватися від депутатів продовження наступу і на крісло міського голови.
Інший варіант: якщо мера і не знімуть, то примусять здійснити кардинальні кадрові перестановки і серед його заступників, і в тих установах і комунальних підприємствах, які ще не контролюються свободівцями.
Виходячи з цього, спробуємо спрогнозувати поведінку депутатських фракцій у завтрашній сесійній залі.
ВО Свобода. Позиції фракції істотно ослаблені двома чинниками: згаданим вище корупційним скандалом і кадровим голодом. Адже дисципліновані лави свободівців втратили одразу трьох «бійців» - нардепа Марцінківа, лікаря Бережанського (на навчанні в Німеччині) та Колковського. Тепер у розпорядженні Онуфріїва не 34 голоси, а лише 31 (і то лише за 100%-кової явки свободівців). Хочеш не хочеш, доведеться забути про авторитарні замашки і домовлятися з іншими політичними силами. Крім того, свободівці вже двічі піднімали питання про дострокове припинення повноважень мера, однак далі гучних заяв справа так не пішла. Питання звіту виконкому з імовірною подальшою відставкою теж було ініційоване Свободою. Саме тому відставка всього складу МВК потрібна націонал-патріотам насамперед для підтримання власного реноме як рішучої та послідовної політичної сили, а також для посилення свого впливу у виконавчій гілці влади. З огляду на це, прогнозуємо одностайне голосування свободівців за відставку міськвиконкому.
Фронт змін. «Фракція мільйонерів» налічує 9 депутатів, кожен з яких прагматично сприймає будь-які ініціативи колег з інших політсил виключно через призму власного зиску. Не дивно, що більшість «фронтовиків» вже давно переймаються «тиловими» питаннями, в чому їм активно сприяє саме міський голова. Так з подачі мера ринок сміттєвих перевезень був перерозподілений на користь АТП-0928, яке нібито контролюється «фронтменами» Кукурудзом і Гасімовим. Безперешкодно отримує чергові земельні ділянки під забудову Роман Василюк. Керівником «Теплокомуненерго» мер призначив «протеже» Ігоря Прокопіва – Руслана Гайду. Прогнозуємо, що від Фронту змін за відставку МВК проголосує тільки Сергій Борзов.
Удар-Громадський Форум. Після недавнього об’єднання команди Юрія Солов’я з депутатами від Удару та Собору фракція у складі 6 депутатів стала третьою за чисельністю в міськраді. Втім, це ніяк не збільшило їх реальний вплив на процеси в сесійній залі. Все, що їм залишається - лише виступи «з приводу і без приводу» спікерів фракції – Солов’я та Чорноуса. Схоже, що для цієї «солодкої парочки» вибори не закінчаться ніколи, а прізвище Анушкевичуса й далі залишатиметься найсильнішим подразником. Тому Удар оригінальністю не відзначиться: очікується одностайне голосування за відставку МВК.
ВО Батьківщина. Фракція прибічників ЮВТ у міськраді після виборів 2010 року зменшилась утричі й налічує тепер лише 5 штиків. Попри задекларовану опозиційність до міського голови, годі було й сподіватися рішучих дій від сивочолих обранців, дехто з яких вже відбуває п’яту чи шосту каденцію у міськраді. Чого вартує лише постать БЮТівського ветерана Ярослава Бачкура. Кожен його виступ у сесійній залі викликає стійкі асоціації з іншим відомим політклоуном - В.Жиріновським. Схожість підсилюється і реальним конформізмом показних «опозиціонерів». Всім відомо, що Владімір Вольфовіч в ролі придворного блазня є «зручним» опозиціонером для Владіміра Владіміровіча, а насправді уміло підіграє Кремлю в усіх ініціативах. Аналогічну роль зручного (і «ручного») для Анушкевичуса виконує саме Бачкур на пару ще з одним довгожителем депутатського корпусу – Василем Бойчуком. Хоча й не виключено, що їх використовують «в темну». Пригадуєте, як конфліктував з мером у першій каденції тодішній секретар міськради? Конфліктує і зараз, але виключно на словах. Не виключено, що колишні опоненти вже давно знайшли порозуміння, але на людях і далі імітують ворожнечу. Тим не менш, у теперішньому виконкомі мирно працюють двійко БЮТівців – Троценко і Левенець. Саме тому не варто очікувати від Батьківщини голосування за відставку МВК. Припустимо, що для «збереження обличчя» депутати-ветерани ніби ненароком вийдуть із зали під час голосування. Єдиний, хто ймовірно підтримає відставку команди мера – «вічний опозиціонер» Стасюк.
Партія регіонів. У не надто популярній фракції міськради всього 4 депутати. Тим не менш, під керівництвом досвідченого партфункціонера Богдана Федьківа регіонали незмінно стають на захист міського голови. Прогнозовано фракція регіонів не буде голосувати за відставку МВК.
Наша Україна. З колись численної фракції у чинній каденції залишилось лише двійко депутатів, які ситуаційно підтримують рішення більшості. Тому тут прогноз однозначний: голосування в унісон із Свободою.
Прогнозуємо: відставку МВК, проте навіть завтрашнє голосування може нічого не вирішити, адже мер володіє правом «вето», подолати яке можна лише за наявності 41 голосу депутатів. А це для опонентів мера є досить проблематичним. Тож як і у Сталінграді – все тільки починається.
Антон Горішній
для Фіртки