Американські військові показали в дії новітню "променеву гармату", призначену для розгону несанкціонованих мітингів і стихійних демонстрацій. Офіційна презентація зброї так званої "системи активної протидії" - Active Denial System (ADS) - пройшла на базі ВМС США в Квантіко, штат Вірджинія. Для численних журналістів влаштували справжнє театралізоване дійство: переодягнені в цивільне "морські котики" грали роль натовпу демонстрантів, закидаючи солдат тенісними м'ячиками - замість каменів. На "демонстрантів" не діяли ні попередження через гучномовець, ні страхітливий вигляд піхотинців у повному обмундируванні.
Однак варто було включити ADS, встановлену на даху армійської бронемашини, як натовп кинулася врозтіч. Відчути дію "мікрохвильової гармати" на собі дали і представникам ЗМІ - всі, як один, зривалися з місця, варто було оператору направити на них невидимий тепловий "промінь". За словами тих, хто випробував дію ADS на собі, відчуття від "пострілу" такої "гармати" схожі з тими, що відчуваєш, коли тебе накриває хвиля дуже гарячого повітря з духовки.
Одночасно людина отримує електричний заряд (це помітно за станом її зачіски). Тести показали: всі, хто потрапляє під дію ADS, демонструють одну і ту ж реакцію - біжать. Тому "мікрохвильова гармата" – ідеальна зброя для придушення вуличних заворушень. Далекобійність ADS становить близько одного кілометра. "ADS може бути застосована абсолютно в будь-якій ситуації, коли необхідно знайти альтернативу застосуванню сили", - заявив куратор проекту Брайан Лонг. Творці ADS запевняють, що ця зброя практично не представляє небезпеки для здоров'я людини і набагато безпечніша за інші види нелетальних засобів.
"Гармату" вже випробували на 11 тисячах добровольців, і лише двоє з них постраждали - отримали опіки другого ступеня. Особливо наголошується, що вплив електромагнітного імпульсу (це і є та сама "теплова хвиля"), не є канцерогенним фактором і нешкідливий навіть для вагітних жінок. Над системою ADS американці працювали з кінця 1990-х років. За наявними даними, на реалізацію проекту Міноборони витратило близько 120 мільйонів доларів. Тепер, нарешті, зброя готова до серійного виробництва.