Коли дружина «...надцятий» раз розповідала синові перед сном казку «Про Івасика-Телесика», пам’ятаєте: «Івасик-Телесик попросив свого батька, щоб той змайстрував йому срібний човник і золоте веселечко» (щоб допомагати батькам рибною ловлею), чомусь я подумав (і одразу ж зрозумів) – чому саме човник срібний, а веселечко – золоте?
Золоте веселечко символізує Чоловіче Начало Світобудови. Чоловіче Начало в усіх традиціях є світлим, теплим, сухим, твердим, активним, випромінюючим.
Жіноче Начало в філософських метафізичних системах як Сходу, так і Заходу – темне, вогке, холодне, м’яке, пасивне, поглинаюче.
Весло – фалічний символ. Човен своєю формою також символізує жіноче лоно.
Сонце (золото) – чоловіче начало. Місяць (срібло) – жіноче.
В єврейські Кабалі (містичному вченні) все породжує Воля Чоловічого Начала. Але акт різдва неможливий без Начала Жіночого. Уявімо собі промінь світла (як Чоловіче Начало). Якщо він буде проходити через абсолютний вакуум, то ми не в змозі його побачити ніде, окрім того випадку коли самі перебуватимемо на шляху цього променя. Для того щоб його побачити з інших напрямків необхідна відображаюча (жіноча) субстанція. (Згадаймо як промінчик світла стає добре видимим в запиленому повітрі.) Пил, повітря, пар – фізичні аналоги Жіночої породжуючої субстанції (Біни).
В індійській філософії все аналогічно. Тільки тут Чоловіче Начало називається Пуруша. Жіноче – Пракріті. Пуруша – має волю до Творення (такий собі маленький сперматозоїд, що породжує Всесвіт). Пуруша єдиний і неділимий – безкінечно мала крапка. Пракріті – безмежно велика (порівняно із «сперматозоїдом») «яйцеклітина Творіння» - коло. Саме Пракріті (Матір Божа) «непорочно» породжує Світ.
Скажете маячня? Але про те, що звичайні народні дитячі казочки не такі вже «звичайні», а несуть глибочезне символічне підсвідоме навантаження, - писано-переписано. Та ж «Бегущая с волками» К. Естес...