Сотні ГЕС замінять у Карпатах туристів?

 

Екологічною загрозою №1, яка сколихне Україну у 2012 році, природоохороніці називають наміри масового спорудження міні-ГЕС на карпатських річках.

 

Як пише у своїй колонці на УП заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк, серед прогнозованих наслідків будівництва – загибель червонокнижних риб: харіуса європейського, дунайського лосося, форелі, втрата туристичного потенціалу та збільшення небезпеки від паводків.

 

Оперуючи неоднозначним терміном "зелена енергетика", таємничі підприємці планують спорудити на карпатських річках близько 550 малих гідроелектростанцій. Саме стільки міні-ГЕС нині знаходиться на різних етапах проектування і погодження.

 

У Закарпатській області їх планується до 330, Львівській – близько 20, Івано-Франківській – за різними підрахунками від 50 до 150, у Чернівецькій – близько 20 Це означає що у більше півтисячі місцях карпатські річки будуть на кілометри загнані у труби і назавжди втрачені для природи і туризму. Лише р. Чорний Черемош може опинитися в трубі в кількох місцях.

 

Майже всі заплановані ГЕС належать до так званих "дериваційних". Технологія спорудження цих ГЕС на гірських річках передбачає такий принцип роботи: воду з гірської річки направляють у трубу, через яку вона прямує залежно від  місцевості, від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Потім вода потрапляє на агрегат, крутить турбіну, і нарешті потрапляє назад у русло ріки.

 

При проектуванні цих гідроспоруд не надто зважають на рекреаційну привабливість і навіть на заповідний статус території.

 

Варто побачити фото перших електростанцій, як стає зрозуміло, що привабливого в них мало.

 

 

В деяких місцях сільські ради вже дозволили будівництво "зелених" електростанцій, проте швидко зрозуміли  свою помилку. Тепер на місці майбутніх ГЕС – спотворені гірські ландшафти, будівельна техніка і протести селян.

 

На притоці Білого Черемоша в Івано-Франківській області вже запущена перша ГЕС в області. Селяни скаржаться, що на відрізку в кількасот метрів вода в руслі майже зникла.

 

Попри протести селян та застереження громадських організацій, обласна влада обіцяє ще 330 міні-ГЕС. У 2008 році була розроблена протипаводкова програма, а в 2010 в цю програму включили інвестиційний проект з будівництва малих гідроелектростанцій.

 

На відміну від європейських країн, на досвід яких охоче посилаються українські посадовці, у нас проекти будівництва ретельно приховуються від громади і тим більше – від громадських організацій, а самі власники і підприємці спілкування з ЗМІ уникають. Лише в Закарпатті  є 20 підприємств, які взялися за будівництво ГЕС. Хто вони?

 

 

Будівництво міні-ГЕС перешкодить рухові на нерест форелі і інших гірських видів риби. Багато з них занесені до Червоної книги України. Місцеві чиновники заспокоюють екологів, мовляв, рибу від потрапляння в конструкції гідроелектростанцій убезпечать спеціальними гратами.

 

"На річці Пробійна Верховинського району, де вже побудована дериваційна ГЕС, заходи рибоохорони — це ґрати такої величини, що від потрапляння в трубу зможуть убезпечити хіба що людину. Натомість риба, мальок та інші живі організми, що потрапляють туди, будуть буквально перемелені турбінами, — каже Анатолій Павелко з ГО "Бюро екологічних розслідувань".

 

Крім того, у самих погоджувальних висновках, зокрема щодо ряду малих ГЕС у Закарпатській області, прямо зазначено, скільки риби з Червоної книги буде знищено.

 

Річки більше не будуть придатними для екстремальних сплавів; краєвиди перестануть радувати око на пам’ятних фотографіях. Окрім очевидних втрат для природи, суттєво похитнеться туристична галузь Карпатського регіону, без якої економіку гірських областей та Прикарпаття уявити важко.

 

Екологи бачать і додаткові ризики, що принесуть горянам міні-ГЕС. "Ще більші ризики можуть проявити себе при будівництві каскаду греблевих ГЕС: якщо під час чергового паводку в гірському регіоні верхня дамба не витримає, існує ризик, що решта падатимуть, як складене в ряд доміно. Масштаби такої катастрофи, руйнування та людські жертви, до яких це призведе, годі й уявити", – додає Анатолій Павелко.

 

 

Проте місцеві чиновники і завзяті підприємці квапляться, активно організовуючи громадські обговорення в селах та переконуючи жителів Карпат дозволити побудувати міні-ГЕС саме в їх селах. Поспіх на стільки нагальний, що з’явились перші випадки незаконного будівництва міні-ГЕС. Так, у  руслі ріки Чорний Черемош біля с. Дземброня на Івано-Франківщині вже зараз нелегально зводять гідроелектростанцію.

 

Екологічні організації оголосили про початок всеукраїнської кампанії на захист карпатських річок під гаслом "Не допустити нанесення шкоди природі Карпат будівництвом міні-ГЕС! - Збережемо Карпати від міні-ГЕС, збережемо міні-ГЕС для зеленої енергетики! Створена група у мережі Facebook, до якої можуть приєднатись всі небайдужі http://www.facebook.com/groups/318608194818363/


17.01.2012 Олексій Василюк 1494 3
Коментарі (3)

Природа. 2012.01.17, 17:13
Як тільки Вишиванюк вкотре очолив ОДА то відразу пообіцяв десятки ГЕС на річках області, мало хто з людей пам"ятає, що обіцяє голова ОДА, але по темі - українську владу ніколи не цікавило збереження української землі, як це наприклад робиться у тій же Німеччині, у нас так - прийшов-наобіцяв-і деколи треба виконувати, в даному випадку з цією ГЕС. Чорний Черемош унікальна ріка в унікальній місцині район Дземброні, знищити таку красу не вартує будь яких обіцянок.
Українець 2012.01.18, 08:41
Міні-ГЕС велика помилка і небезпека, зважаючи на те, "через що" у нас в Україні все роблять. Тож, цікаве попереду, готуйтесь...
Кук 2012.01.18, 11:21
Зважаючи на те, "через що" у нас все робиться, проблему цю зовсім незабаром розвяжуть не затуркані місцеві громади, а просто файні дощі.
27.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту. А також поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.

404
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

776
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

639
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1140
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

13532 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1646

СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році та спроба Росії його припинити.

204

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

407

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

439

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

910
28.03.2023

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту та дізналась, з якими викликами довелось зіткнутись молодій сім’ї.  

101
27.03.2023

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

211
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

344
28.03.2023

У вівторок, 28 березня, на вулиці Довженка відбулося офіційне звільнення церкви московського патріархату та її передача під управління Православної церкви України.

139
27.03.2023

Якщо подружжя переживає кризові моменти у сім’ї, священник радить прийти на розмову до фахівця.  

247
21.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

398
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

536
27.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3630
26.03.2023

Україна вимагає скликати Раду безпеки Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.  

215
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

429
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

605
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

912