Сотні ГЕС замінять у Карпатах туристів?

 

Екологічною загрозою №1, яка сколихне Україну у 2012 році, природоохороніці називають наміри масового спорудження міні-ГЕС на карпатських річках.

 

Як пише у своїй колонці на УП заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк, серед прогнозованих наслідків будівництва – загибель червонокнижних риб: харіуса європейського, дунайського лосося, форелі, втрата туристичного потенціалу та збільшення небезпеки від паводків.

 

Оперуючи неоднозначним терміном "зелена енергетика", таємничі підприємці планують спорудити на карпатських річках близько 550 малих гідроелектростанцій. Саме стільки міні-ГЕС нині знаходиться на різних етапах проектування і погодження.

 

У Закарпатській області їх планується до 330, Львівській – близько 20, Івано-Франківській – за різними підрахунками від 50 до 150, у Чернівецькій – близько 20 Це означає що у більше півтисячі місцях карпатські річки будуть на кілометри загнані у труби і назавжди втрачені для природи і туризму. Лише р. Чорний Черемош може опинитися в трубі в кількох місцях.

 

Майже всі заплановані ГЕС належать до так званих "дериваційних". Технологія спорудження цих ГЕС на гірських річках передбачає такий принцип роботи: воду з гірської річки направляють у трубу, через яку вона прямує залежно від  місцевості, від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Потім вода потрапляє на агрегат, крутить турбіну, і нарешті потрапляє назад у русло ріки.

 

При проектуванні цих гідроспоруд не надто зважають на рекреаційну привабливість і навіть на заповідний статус території.

 

Варто побачити фото перших електростанцій, як стає зрозуміло, що привабливого в них мало.

 

 

В деяких місцях сільські ради вже дозволили будівництво "зелених" електростанцій, проте швидко зрозуміли  свою помилку. Тепер на місці майбутніх ГЕС – спотворені гірські ландшафти, будівельна техніка і протести селян.

 

На притоці Білого Черемоша в Івано-Франківській області вже запущена перша ГЕС в області. Селяни скаржаться, що на відрізку в кількасот метрів вода в руслі майже зникла.

 

Попри протести селян та застереження громадських організацій, обласна влада обіцяє ще 330 міні-ГЕС. У 2008 році була розроблена протипаводкова програма, а в 2010 в цю програму включили інвестиційний проект з будівництва малих гідроелектростанцій.

 

На відміну від європейських країн, на досвід яких охоче посилаються українські посадовці, у нас проекти будівництва ретельно приховуються від громади і тим більше – від громадських організацій, а самі власники і підприємці спілкування з ЗМІ уникають. Лише в Закарпатті  є 20 підприємств, які взялися за будівництво ГЕС. Хто вони?

 

 

Будівництво міні-ГЕС перешкодить рухові на нерест форелі і інших гірських видів риби. Багато з них занесені до Червоної книги України. Місцеві чиновники заспокоюють екологів, мовляв, рибу від потрапляння в конструкції гідроелектростанцій убезпечать спеціальними гратами.

 

"На річці Пробійна Верховинського району, де вже побудована дериваційна ГЕС, заходи рибоохорони — це ґрати такої величини, що від потрапляння в трубу зможуть убезпечити хіба що людину. Натомість риба, мальок та інші живі організми, що потрапляють туди, будуть буквально перемелені турбінами, — каже Анатолій Павелко з ГО "Бюро екологічних розслідувань".

 

Крім того, у самих погоджувальних висновках, зокрема щодо ряду малих ГЕС у Закарпатській області, прямо зазначено, скільки риби з Червоної книги буде знищено.

 

Річки більше не будуть придатними для екстремальних сплавів; краєвиди перестануть радувати око на пам’ятних фотографіях. Окрім очевидних втрат для природи, суттєво похитнеться туристична галузь Карпатського регіону, без якої економіку гірських областей та Прикарпаття уявити важко.

 

Екологи бачать і додаткові ризики, що принесуть горянам міні-ГЕС. "Ще більші ризики можуть проявити себе при будівництві каскаду греблевих ГЕС: якщо під час чергового паводку в гірському регіоні верхня дамба не витримає, існує ризик, що решта падатимуть, як складене в ряд доміно. Масштаби такої катастрофи, руйнування та людські жертви, до яких це призведе, годі й уявити", – додає Анатолій Павелко.

 

 

Проте місцеві чиновники і завзяті підприємці квапляться, активно організовуючи громадські обговорення в селах та переконуючи жителів Карпат дозволити побудувати міні-ГЕС саме в їх селах. Поспіх на стільки нагальний, що з’явились перші випадки незаконного будівництва міні-ГЕС. Так, у  руслі ріки Чорний Черемош біля с. Дземброня на Івано-Франківщині вже зараз нелегально зводять гідроелектростанцію.

 

Екологічні організації оголосили про початок всеукраїнської кампанії на захист карпатських річок під гаслом "Не допустити нанесення шкоди природі Карпат будівництвом міні-ГЕС! - Збережемо Карпати від міні-ГЕС, збережемо міні-ГЕС для зеленої енергетики! Створена група у мережі Facebook, до якої можуть приєднатись всі небайдужі http://www.facebook.com/groups/318608194818363/


17.01.2012 Олексій Василюк 1814 3
Коментарі (3)

Природа. 2012.01.17, 17:13
Як тільки Вишиванюк вкотре очолив ОДА то відразу пообіцяв десятки ГЕС на річках області, мало хто з людей пам"ятає, що обіцяє голова ОДА, але по темі - українську владу ніколи не цікавило збереження української землі, як це наприклад робиться у тій же Німеччині, у нас так - прийшов-наобіцяв-і деколи треба виконувати, в даному випадку з цією ГЕС. Чорний Черемош унікальна ріка в унікальній місцині район Дземброні, знищити таку красу не вартує будь яких обіцянок.
Українець 2012.01.18, 08:41
Міні-ГЕС велика помилка і небезпека, зважаючи на те, "через що" у нас в Україні все роблять. Тож, цікаве попереду, готуйтесь...
Кук 2012.01.18, 11:21
Зважаючи на те, "через що" у нас все робиться, проблему цю зовсім незабаром розвяжуть не затуркані місцеві громади, а просто файні дощі.
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

625
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1157
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2485
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1340
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1975 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2912

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

663

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

742

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1653

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1637
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

333
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

443
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18359
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7469
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3650
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1035
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10773
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

281
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

279
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

469
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

444
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

676