"Шокотерапія" на Заході не за горами

 

 

"Шокотерапія". Багато хто, напевно, пам'ятає цю фразу з початку 90-х років. "Шокотерапію" можна назвати останнім шансом реанімувати економіку з великим ризиком виникнення негативних наслідків. Те ж саме і на Заході зараз, влада вичерпала майже всі можливості для підтримки економіки, яка, незважаючи на всі зусилля, продовжує залишатися слабкою і, якщо нічого не робити, сумний результат буде закономірним. Тому, оскільки все одно буде погано, треба спробувати останній варіант. Провести "шокотерапію" в економіці Заходу, навіть, незважаючи на всі ризики, оскільки без "шокотерапії" все одно втрачати вже особливо нічого.

 

Нинішній стан речей з боргом США і Європи змушує вже в першому кварталі почати діяти, інакше виникне реальна загроза дефолтів, як європейських держав, окремих штатів в Америці так і самих США. Сукупно Європа і США на рівні урядів мають колосальний борг, майже в 25 трлн доларів, не рахуючи регіональних бюджетів і муніципалітетів. Щомісяця обидві економіки випускають в середньому понад 200 млрд доларів нового боргу, не рахуючи рефінансування старого. Уряди західних країн сьогодні перетворилися на потужний пилосос фінансових ресурсів, ненажерливість яких зростає від місяця до місяця.

 

Світ сьогодні не в змозі прогодувати ненажерливий борг урядів на Заході. Норма накопичення при слабкому зростанні економіки не зростає так само швидко як борг. Тому борг може годуватися тільки на шкоду інших накопичень, тобто потрібно вилучати кошти з інших активів, акцій, нерухомості і направляти їх на утримання боргу. Але і цей ресурс не може бути вічним.

 

В останні півроку загострення європейської боргової кризи якраз і було пов'язане з тим, що загальний грошовий потік в США і Європу вже не покриває сукупний випуск нового боргу. І сталася ситуація, при якій США перетягнули ковдру на себе, а всі труднощі дісталися Європі. Далі розвиток боргової кризи в Європі дійсно здатний розвалити Єврозону і дійсно може призвести до дефолтів країн-учасниць. Але в той же час, розвиток подібної ситуації в США смерті подібний, тому Америка не може допустити європейський сценарій у себе. Але з іншого боку, егоїзм і США може привести до розвалу Європи. І що ж робити?...

 

Якщо США продовжать свій курс по "переманюванню" всіх фінансів до себе на шкоду Європі, то виникає за питання - заради чого? Заради того, щоб в бути спроможним фінансувати зростання боргу «ще півроку»? Але ціна піврічного спокою в США обійдеться Європі надто дорого. Заради 6-ти місяців щастя американців доведеться розтоптати майже всі інтеграційні завоювання 20-го століття. Майбутні покоління європейців не забудуть ведмежу послугу Америки, і подібні дії будуть мати далекосяжні наслідки. Приміром, такі як розвал блоку НАТО. Дезінтеграція в Європі, розвал західного світу як такого взагалі. Ображена Європа буде дружити з ким завгодно, тільки не з Америкою. Упевнений, ніхто не піде на такі жертви.

 

Тому варіант рецесії виключений. При рецесії, яку зараз очікують, Європа не витримає і розвалитися. Це неприпустимий варіант, який за своїм негативним ефектом набагато більший, ніж потенційна втрата доларом статусу світової резервної валюти. Єдине що може врятувати становище, це фінансування боргу за допомогою монетарної складової. Іншого вибору просто немає. Це захід буде вимушеним і таким, що таїть в собі величезні ризики, тому його і можна буде назвати "шокотерапією".

 

Включення друкарського верстата в США і можливо в Європі дуже негативно позначиться на доларі США. Долар, дійсно, при цьому може втратити статус світової резервної валюти і в голові у багатьох може не вміститися усвідомлення того, що США самі своїми руками здатні створити подібне. Але як я і писав вище, з іншого боку, Захід чекають ще гірші наслідки. Тому кинути на амбразуру долар є меншим злом і запуск друкарського верстата залишається лише питанням часу.

 

Підготовка до запуску друкарського верстата вже почалася. Всім зрозуміло, що нове накачування ліквідністю гарантовано призведе до інфляції. Для влади на Заході головне - спробувати зробити інфляцію більш-менш підконтрольною. Для цього зараз потрібно забезпечити якомога нижчу базу для старту інфляції, тобто потрібно максимально низько опустити ціни на сировину і продовольство. Потрібно по можливості здути вниз вартість дорогоцінних металів. Потрібно прочистити мозок інверторів для того, щоб очікування рецесії затьмарило страх інфляції, і інфляція була сприйнята як добро, а не зло.

 

У інфляцію легко ввійти - потрібно просто почати друкувати гроші, інше питання, яке дуже важливе, це - як виходити з інфляції, як у майбутньому її зупинити. Для зупинки інфляції, країнам Заходу в майбутньому потрібно буде суворо позитивне сальдо рахунку поточних операцій. Тобто тільки потік капіталу ззовні на достатньому рівні може приборкати інфляцію поряд з діями внутрішнього характеру, такими як підвищення ставки і вилучення ліквідності. Тому Заходу, після 20-30% здутої вартості грошей і знецінення боргу на відповідну величину, потрібно буде якось зупинити процес, щоб інфляція не перетворилася на лавину. Тому згодом Захід повинен буде почати операцію «гальмування», яка може бути досягнута за рахунок масового продажу активів, можливо, війни за межами США (інфляція краще бомб). І інших нестандартних методів.

 

Зокрема примітно те, що в поточний момент почав скорочуватися обсяг готівки на балансі американських банків (консолідовано). На 7 грудня з урахуванням сезонної корекції залишки склали 1519000000000 доларів, у той час як в липні їх обсяг досягав 1958000000000 доларів. Центробанки світу почали активно купувати фізичне золото, в той же самий час ціна на золото на спотовому ринку стала активно знижуватися. Тому США зараз активно малюють хорошу статистику по своїй економіці, сенс простий - в майбутньому, щоб процес втрати довіри до долара був повільнішим, треба вселити віру в силу американської економіки. На мій погляд, зараз йде активна підготовка до майбутньої шокотерапії. І часу залишається вже не багато, вважаю березень-2012 періодом, коли Захід почне активні дії, оскільки саме в березні буде нове загострення пристрастей щодо європейських боргів, а зливати Європу ніхто не буде, думаю, влада на Заході - не ідіоти щоб міняти півроку спокою на втрату історичних завоювань. Європа пройшла дві світові війни, для того щоб сьогодні бути дружньою і ніякої долар не може у своїй значимості зрівнятися з цим, навіть для союзників американців.

 

Можливо, план вже існує, і саме цим можна пояснити реверанси європейських політиків, які часто своїми висловлюваннями тільки псують інвестиційний клімат в Європі. Можливо, Європа зазнає збитків і страждає зараз на догоду США заради того, щоб уже через рік падіння долара США служили на догоду Європі.

 

Федоров Михайло, аналітик (ІК "РІК-Фінанс")

Джерело: finam.ru


21.12.2011 1275 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2