Сьогодні президент України Віктор Янукович відвідає з робочим візитом Польщу, де зустрінеться з польським президентом Броніславом Коморовським і федеральним президентом Німеччини Крістіаном Вульфом.
У польському Вроцлаві пройдуть урочисті заходи з нагоди 200-річчя місцевого університету, заснованому в часи, коли столиця Нижньої Сілезії була німецьким Бреслау.
Формально приводом до запрошення президента України на урочистості є зв'язок навчального закладу з українським Львовом: після війни практично вся польська професура з Львівського університету переїхала до Вроцлава. Туди також було перенесено частину книгозбірні з колекції Ossolineum, яку Львову заповіла родина Оссолінських, та інші історичні пам'ятки з польського періоду історії Львова.
Тінь Тимошенко у Вроцлаві
Однак неформально, за словами оглядача польської газети Gazeta Wyborcza Марчина Войцеховського, президент Польщі намагатиметься переконати Віктора Януковича в тому, що лише від дій української влади залежатиме майбутнє підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС.
"Ніхто не приховує, що зараз головною політичною проблемою є справа Юлії Тимошенко, - сказав Марчин Войцеховський в інтерв'ю bbc.ua. - І німецький та польський президенти захочуть представити європейську позицію з цього приводу, а президент Янукович зможе представити свою, українську, позицію. І тут питання, чи буде знайдено якийсь компроміс і порозуміння в цій справі".
Оглядач "Виборчої" про справу Тимошенко: у Європі так не роблять Марчин Вoйцеховський сказав, що візит президента України до Вроцлава стане шансом знайти порозуміння в справі євроінтеграції.
Але чи можливий компроміс, якщо на батьківщині проти Тимошенко порушують нові кримінальні справи у відповідь на заклики європейських політиків припинити судове переслідування опозиційного лідера і потенційного суперника на майбутніх виборах?
До Європи - з європейськими цінностями
Відразу після виголошення вироку Юлії Тимошенко 11 жовтня в небувало різкій заяві верховна уповноважена ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон сказала, що під загрозу поставлено не лише завершення роботи над Угодою про асоціацію, а й політичний діалог між Україною і ЄС. Польський оглядач Марчин Войцеховський вважає нереальним підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС у разі, як українська влада не продемонструє бодай якогось поступу у вирішенні справи Тимошенко, бо, за його словами, "у Європі так не роблять", тобто не кидають за ґрати представників попередньої влади.
Про те, що влада України не демонструє відданості європейським цінностям, заявив представник Європейської комісії в Україні Клацнути Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
Хоча зовнішньополітичне відомство України наполягає на тому, що саміт Україна-ЄС у грудні відбудеться за планом і на ньому буде підписано угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі, європейські партнери Києва на переговорному процесі дали зрозуміти, що поки не надійде сигнал з України про "політично сприятливу ситуацію", розмовляти немає про що.
За словами польського оглядача Марчина Войцеховського, поступ у справі Тимошенко є тим політичним сигналом, якого зараз чекають і в Польщі, і в ЄС.
"Європа не буде готова піти на більші поступки, а наступні країни, які будуть головувати у Європейському Союзі - Данія і Кіпр, - не зацікавлені у європейських перспективах України, - сказав пан Войцеховський. - Тобто, якщо Україна хоче втрачати час і чекати рік чи й більше, щоби повернутися до цих питань, то це вибір українського керівництва".
bbc-Україна