Сьогодні день боротьби з хворобою Паркінсона


/data/blog/34276/5eee7548294de5b009d73b140cbdd08f.images?q=tbn:ANd9GcQ0dqy5fqMV-y_5IEZxSXEQakN3icgzUiAU0fQzI7zdW0Eh0hm_

 

Традиційно 11 квітня відзначають Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона.

 

Це захворювання має таку назву тому, що вперше його описав англійський лікар Джеймс Паркінсон, він також назвав його тремтливим паралічем. Ця хвороба є повільно прогресуючим дегенеративним захворюванням центральної нервової системи, яке характеризується сповільненістю рухів, тремтінням, яке посилюється при рухах або виникає і в стані спокою, порушенням координації рухів.

 

Хвороба Паркінсона розвивається тоді, коли певні клітини нервової системи в підкірковій ділянці головного мозку гинуть або не виконують свою функцію. В нормі ці клітини продукують важливу речовину – допамін, відсутність якого веде до дисбалансу в діяльності мозкових структур. Через такий дисбаланс хворі не можуть контролювати свої рухи, виникає порушення координації тонусу м’язів, виникає тремтіння, це і призводить до розвитку клінічної картини хвороби Паркінсона.

 

Як розповідає завідуюча неврологічним відділом для хворих з порушенням мозкового кровообігу центральної міської клінічної лікарні, провідний міський невролог Ірина Кобець, серед причин виникнення такого захворювання – вплив токсинів, як зовнішніх, так і внутрішніх. Це несприятливі фактори зовнішнього середовища – шкідлива їжа, повітря, яким ми дихаємо, вода, яку ми п’ємо, шкідливі звички такі, як куріння та алкоголізм. На усі ці чинники кожна людина реагує по-іншому. Серед теорій виникнення хвороби Паркінсона – пошкодження нервових клітин вільними радикалами. Також існує теорія про роль генетичних факторів – приблизно в 20% пацієнтів з таким захворюванням є близькі родичі, які мають симптоми паркінсонізму.

 

„За статистикою хвороба Паркінсона зустрічається з частотою приблизно 60-140 випадків на 100000 населення. В місті Івано-Франківську у 2011 році було зареєстровано всього 59 пацієнтів з хворобою Паркінсона, у 2013 році їх уже є 64. Протягом останніх кількох років ми створюємо реєстр пацієнтів з хворобою Паркінсона і порівняно невелика кількість їх у Івано-Франківську пов’язана з тим, що пацієнти звертаються за медичною допомогою у старшому віці, часто відсутнє раннє виявлення хвороби”, – каже Ірина Кобець.

 

Перші симптоми хвороби Паркінсона починаються поступово і людина не одразу зважає на них. Це втома, загальне нездужання, хиткість при ходьбі, затруднення при виконанні елементарних рухів, сповільнення мови, яке супроводжується виникненням гугнявості при вимові певних слів, зміна почерку, коли він стає дрібним і тремтячим. Також сповільнюється хід думок, хворий може забувати окремі слова. Пацієнти стають дратівливими, скаржаться на депресію без будь-якої причини. Такий ранній період може тривати доволі довго, поки розвинуться класичні симптоми хвороби Паркінсона.

 

А головними симптомами є тремтіння, порушення координації рухів, ригідність м’язів, тобто важкорухомість їх. У різних пацієнтів захворювання розпочинається по-різному, у когось прогресує швидко, у когось повільніше.

 

Хвороба Паркінсона повному вилікуванню не підлягає, але чим скоріше вдається виявити це захворювання і розпочати лікування, тим сприятливішим є прогноз щодо збереження працездатності людини. Існує великий вибір ліків, які допомагають при хворобі Паркінсона, зокрема при переважанні тих чи інших симптомів, проте лікарі застерігають: самолікування може бути вкрай небезпечним. Ці препарати не можна приймати за порадою знайомих, інших пацієнтів та навіть вибрати у аптеці за допомогою фармацевта. Лікування хвороби Паркінсона має проводити виключно лікар-невролог.

 

„Якщо людина помічає у себе перелічені вище симптоми, вона повинна звернутися за допомогою до невролога. Останні роки на кафедрі неврології Івано-Франківського національного медичного університету діє кабінет для пацієнтів із руховими розладами, зокрема із розладами екстрапірамідної системи, в тому числі і хворобою Паркінсона. Усіх пацієнтів, що мають симптоми паркінсонізму, відправляють на додаткову консультацію до співробітників названої кафедри. В подальшому, після дообстеження, спеціалісти і діагностують хворобу Паркінсона”, – розповідає Ірина Кобець.

 

Головний лікар Івано-Франківська Тарас Масляк наголошує: „Я звертаю увагу мешканців міста на те, що найменші прояви хвороби Паркінсона потребують кваліфікованої консультації лікаря-невролога. Ця надзвичайно важка хвороба має часткове медикаментозне забезпечення як за рахунок державного, так і місцевого бюджетів, тому ми можемо надати допомогу хворим і безкоштовними ліками. Страшно те, що хвороба молодшає і своєчасне її лікування особливо важливе”.

 

Такі пацієнти перебувають на спеціальному обліку, вони повинні отримувати постійне медикаментозне лікування. Власне стаціонарного лікування такі хворі не потребують, цілком достатньо лікування амбулаторного, яке полягає в ретельному вживанні призначених препаратів. І, при правильному підборі ліків та способі життя, такі пацієнти отримають запоруку ефективності лікування.


11.04.2013 1518 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

739 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2201
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33475
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2361
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3072
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5224 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

437

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1231

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

793

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

997
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

318
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

608
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

662 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1186
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

988
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1083
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

851
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30227 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

953
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3944
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

528
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

562