Софія Анрухович увійшла до ТОП-10 премійованих українських письменників у 2015 році

 

/data/blog/96326/953c36278aff9a37f0a23cae01fec106.jpg

 

Кому із вітчизняних літераторів вдалося прикувати до свого тексту поважних експертів і отримати офіційне визнання власної творчості у вигляді маєстатних літературних премій – згадуємо, підбиваючи підсумки пройдешнього року.
 
 

Василь Махно ("Книга року ВВС")

Вже відомий поет і есеїст Василь Махно спробував перо в новому для себе жанрі, видавши дебютну збірку оповідань "Дім у Бейтінґ Голлов". І даремно чорнил не витратив. Його глибока проза так само глибоко запала в душі навіть професійних читачів. Ті кажуть: книжку з рук не випустиш, доки не перегорнеш останню сторінку. Автор не лише обійшов у конкурсі знаних українських прозаїків – Валерія Шевчука і Юрія Винничука, а й став першим за весь час існування премії переможцем із малою прозою, а не романом. До речі, мешкає лауреат у Нью-Йорку.

 

Андрій Бачинський ("Дитяча книга року ВВС")

Львівський письменник Андрій Бачинський не лише розважає дітлахів "Неймовірними пригодами Остапа і Даринки", а й говорить з ними про серйозні речі, як в книзі "140 децибелів тиші", що з нею він став лауреатом Дитячої Книги року ВВС. Головні герої книги – глухонімі діти-сироти. Автор розповідає, що історія - правдива, і хоче привернути увагу до цієї теми не лише малого, а й дорослого читача. До слова, з літературною діяльністю пан Андрій поєднує роботу за спеціальністю - конструювання електронних приладів. 

 

Левко Різник ("Українська книжка року")

Ще один письменник, що прийшов у літературу із, здавалося б, далекої спеціальністі. Левко Різник – ґрунтознавець. Що не заважає йому видавати власні збірки повістей і оповідань й отримувати за свої твори солідні премії. У 2015-му письменник став лауреатом премії президента "Українська книжка року" за книгу-трилогію "Самотність пророка", "Поет і владика", "Доктор і Професор". 

 

Юрій Буряк ("Національна премія України ім. Тараса Шевченка")

На рахунку поета Юрія Буряка не лише низка поетичних збірок і перекладів, а й чимало літературних премій. 2015-го року до них приєдналась і така бажана багатьма українськими митцями – Шевченківська. Збірку "Не мертве море", з якою автор став лауреатом за напрямом "Література", називають філософською і музичною водночас і такою, що вражає масштабністю проблематики. 

 

Костянтин Москалець ("Національна премія України ім. Тараса Шевченка") 

За книжку есеїв "Сполохи" Костянтину Москальцю вручили найвищу творчу державну нагороду за напрямом "Літературознавство і мистецтвознавство". Український письменник, поет, перекладач і музикант вміє достукатися не лише до сердець і умів поважних членів Шевченківського комітету. Бо ж хто в нашій країні не знає на пам'ять пісні "Вона" його авторства? 

 

Софія Андрухович ("Премія ім. Джозефа Конрада")

Літературна пауза Софії Андрухович тривала 7 років. Проте вже як висловилась письменниця романом "Фелікс Австрія" у 2014-му, так і досі не дає про себе забути. Року, що завершився, відома донька відомого батька стала лауреаткою премії ім. Джозефа Конрада-Коженьовського від Польського інституту. 

 

Сергій Жадан ("Ангелус")

Навіть якщо Сергій Жадан не видає нової книжки, говорять про нього, слухають і читають його – не менше. І не лише в нашій країні. Так, пройдешнього року Жадан став лауреатом польської літературної премії "Ангелус", за виданий роком раніше роман "Месопотамія". За умовами міжнародної премії, вручають її за прозову книжку, перекладену і видану у Польщі.

 

Надія Гуменюк ("Коронація слова")

Для письменниці Надії Гуменюк отримати літературну премію – не дивина. Свою першу нагороду вона здобула ще в 15-річному віці, отримавши путівку в "Артек" за свою літературну діяльність. З того часу муза Надію Павлівну не покидає – невтомно вона пише поезії та книжки для дітей. А 2015-го отримала Першу премію конкурсу "Коронація слова" у номінації "Роман" за твір "Вересові меди".

 

Галина Вдовиченко ("Гранд коронація слова")

Дебютний роман Галини Вдовиченко "Пів’яблука" 2008 року отримав спеціальну відзнаку на конкурсі "Коронація слова". А в 2015-му роман письменниці "Маріупольський процес" переміг у "Гранд коронації слова". Роман на актуальну тему авторка написала несподівано для себе - писати про війну не хотіла, але зрештою відчула необхідність проговорити важливі теми. У творі Галина Вдовиченко роздумує про те, як війна впливає на людей. 

 

Олександр Бойченко ("Премія ім. Юрія Шевельова")

Олександр Бойченко, літературний критик і публіцист, вважає жанр есе одним із найадекватніших у наші дні. Мовляв, він дає можливість спробувати висловитись (адже "есе" із французької перекладається як "спроба"). Саме за збірку есеїв "Більше / Менше" літератор отримав Премію модерної есеїстки імені Юрія Шевельова.

 

Еспресо


08.01.2016 570 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

298
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1610 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1836 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2661
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2388 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

401

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1106

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1179

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1966
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35214 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

340
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

552
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

693
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1019