Софія Анрухович увійшла до ТОП-10 премійованих українських письменників у 2015 році

 

/data/blog/96326/953c36278aff9a37f0a23cae01fec106.jpg

 

Кому із вітчизняних літераторів вдалося прикувати до свого тексту поважних експертів і отримати офіційне визнання власної творчості у вигляді маєстатних літературних премій – згадуємо, підбиваючи підсумки пройдешнього року.
 
 

Василь Махно ("Книга року ВВС")

Вже відомий поет і есеїст Василь Махно спробував перо в новому для себе жанрі, видавши дебютну збірку оповідань "Дім у Бейтінґ Голлов". І даремно чорнил не витратив. Його глибока проза так само глибоко запала в душі навіть професійних читачів. Ті кажуть: книжку з рук не випустиш, доки не перегорнеш останню сторінку. Автор не лише обійшов у конкурсі знаних українських прозаїків – Валерія Шевчука і Юрія Винничука, а й став першим за весь час існування премії переможцем із малою прозою, а не романом. До речі, мешкає лауреат у Нью-Йорку.

 

Андрій Бачинський ("Дитяча книга року ВВС")

Львівський письменник Андрій Бачинський не лише розважає дітлахів "Неймовірними пригодами Остапа і Даринки", а й говорить з ними про серйозні речі, як в книзі "140 децибелів тиші", що з нею він став лауреатом Дитячої Книги року ВВС. Головні герої книги – глухонімі діти-сироти. Автор розповідає, що історія - правдива, і хоче привернути увагу до цієї теми не лише малого, а й дорослого читача. До слова, з літературною діяльністю пан Андрій поєднує роботу за спеціальністю - конструювання електронних приладів. 

 

Левко Різник ("Українська книжка року")

Ще один письменник, що прийшов у літературу із, здавалося б, далекої спеціальністі. Левко Різник – ґрунтознавець. Що не заважає йому видавати власні збірки повістей і оповідань й отримувати за свої твори солідні премії. У 2015-му письменник став лауреатом премії президента "Українська книжка року" за книгу-трилогію "Самотність пророка", "Поет і владика", "Доктор і Професор". 

 

Юрій Буряк ("Національна премія України ім. Тараса Шевченка")

На рахунку поета Юрія Буряка не лише низка поетичних збірок і перекладів, а й чимало літературних премій. 2015-го року до них приєдналась і така бажана багатьма українськими митцями – Шевченківська. Збірку "Не мертве море", з якою автор став лауреатом за напрямом "Література", називають філософською і музичною водночас і такою, що вражає масштабністю проблематики. 

 

Костянтин Москалець ("Національна премія України ім. Тараса Шевченка") 

За книжку есеїв "Сполохи" Костянтину Москальцю вручили найвищу творчу державну нагороду за напрямом "Літературознавство і мистецтвознавство". Український письменник, поет, перекладач і музикант вміє достукатися не лише до сердець і умів поважних членів Шевченківського комітету. Бо ж хто в нашій країні не знає на пам'ять пісні "Вона" його авторства? 

 

Софія Андрухович ("Премія ім. Джозефа Конрада")

Літературна пауза Софії Андрухович тривала 7 років. Проте вже як висловилась письменниця романом "Фелікс Австрія" у 2014-му, так і досі не дає про себе забути. Року, що завершився, відома донька відомого батька стала лауреаткою премії ім. Джозефа Конрада-Коженьовського від Польського інституту. 

 

Сергій Жадан ("Ангелус")

Навіть якщо Сергій Жадан не видає нової книжки, говорять про нього, слухають і читають його – не менше. І не лише в нашій країні. Так, пройдешнього року Жадан став лауреатом польської літературної премії "Ангелус", за виданий роком раніше роман "Месопотамія". За умовами міжнародної премії, вручають її за прозову книжку, перекладену і видану у Польщі.

 

Надія Гуменюк ("Коронація слова")

Для письменниці Надії Гуменюк отримати літературну премію – не дивина. Свою першу нагороду вона здобула ще в 15-річному віці, отримавши путівку в "Артек" за свою літературну діяльність. З того часу муза Надію Павлівну не покидає – невтомно вона пише поезії та книжки для дітей. А 2015-го отримала Першу премію конкурсу "Коронація слова" у номінації "Роман" за твір "Вересові меди".

 

Галина Вдовиченко ("Гранд коронація слова")

Дебютний роман Галини Вдовиченко "Пів’яблука" 2008 року отримав спеціальну відзнаку на конкурсі "Коронація слова". А в 2015-му роман письменниці "Маріупольський процес" переміг у "Гранд коронації слова". Роман на актуальну тему авторка написала несподівано для себе - писати про війну не хотіла, але зрештою відчула необхідність проговорити важливі теми. У творі Галина Вдовиченко роздумує про те, як війна впливає на людей. 

 

Олександр Бойченко ("Премія ім. Юрія Шевельова")

Олександр Бойченко, літературний критик і публіцист, вважає жанр есе одним із найадекватніших у наші дні. Мовляв, він дає можливість спробувати висловитись (адже "есе" із французької перекладається як "спроба"). Саме за збірку есеїв "Більше / Менше" літератор отримав Премію модерної есеїстки імені Юрія Шевельова.

 

Еспресо


08.01.2016 593 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

631
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1893
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3377
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1228
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1243
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1313 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1241

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

381

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1036

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1200
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

413
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2571
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1299
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1407
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

607
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15264
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7553
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

410
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1047 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

544
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

447
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

529