Відділення переливання крові Калуської ЦРЛ є єдиним в області, де створюють запас замороженої плазми, адже для цього є все необхідне обладнання, — повідомляють «Дзвони Підгір’я».
— Плазмою крові калуська медицина забезпечена у достатній кількості і надовго, — стверджує завідувач відділу переливання крові Калуської ЦРЛ Ігор Яцик. —
Існує проблема з еритроцитарною масою. Кілька десятиліть тому обсяги донорської крові у нас були більшими у два з половиною — три рази. На сьогодні у нас кров здають тричі на тиждень, у середньому по 10-15 осіб щодня, нерідко 5 і менше. Оптимально було б, якби щодня кров здавали до 15 краян. Цієї кількості було б достатньо, зважаючи на те, що за останні десятиліття змінився підхід до використання донорської крові в медицині. Раніше її переливали навіть за мінімальної крововтрати, тепер до цього вдаються лише у випадку життєвої необхідності. Пов’язано це з поширенням інфекцій, які передаються через кров, зокрема ВІЛ, гепатитів тощо.
Грошову винагороду донорам держава не платить. Проте раніше донорам обов’язково давали чай і талон на безкоштовний обід. Тепер такої практики немає. Ціна питання — 36 тис. грн. на рік.
— Ми неодноразово зверталися до влади, щоб принаймні, чай після здачі крові організувати, — каже Ігор Яцик. — Але нам кажуть, що немає коштів. Наразі це питання не вирішується.
Щоб стати Почесним донором треба здати кров щонайменше 40 разів, причому максимальною дозою. Почесні донори користуються рядом пільг, зокрема правом на безплатне позачергове зубопротезування, пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами, першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування, отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму, пишуть Вікна.