Щоб очистити душу, слід обмежувати тіло

 

Владика Софроній про те, як правильно дотримуватися суворого посту, про що думати і як поводитися

 

Для православних християн усього світу триває 40-денний Святий Великий піст. Протягом 40 днів віруючі мають обмежуватися у їжі та розвагах, а свої думки присвячувати Богові й очищенню душі. На запитання черкащан, як поводитися у період постування, що можна, а чого не можна, православним християнам відповідає Митрополит Черкаський і Канівський Софроній.

 

– У чому суть посту?


– Піст – це утримання, постійний контроль своїх думок та вчинків. Це час для аналізу і висновків, щоб ми задумалися над своїм життям. Обмеження ж у їжі полегшує це завдання і допомагає налаштуватися на відповідний лад, бо з порожнім шлунком не дуже поспіваєш та повеселишся.

 

– Що категорично забороняється церквою у період посту?


– Заборонено усе гріховне. Постуючи, бажано не дивитися телебачення і не слухати радіо, уникати потоку інформації, який ми не можемо контролювати, адже часто у ньому багато непотребу. Слід забороняти собі розваги, танці, скоромну їжу, обмежувати себе у висловах, утримуватися від подружнього життя. Звичайно, контролювати себе дуже важко, тому церква робить усе, аби допомогти людині. У цей період бажано хоча б раз на тиждень відвідувати храм.


– У році є чотири пости, чим вони відрізняються?


– Вони різняться за своєю суворістю. Великий і Успенський піст однаково суворі, Різдвяний та Петрів вважаються полегшеними, адже під час них дозволяється їсти у вівторок, четвер і суботу варену їжу. У Великий та Успенський піст це можна собі дозволити лише у суботу і неділю. Найбільш принципово церква ставиться до Великого посту, бо він готує нас до усвідомлення і сприйняття подвигу Христа. Під час Великого посту рекомендується хоча б двічі причаститися та сповідатися.


– Що і коли можна їсти під час Великого посту?


– Піст, за яким ми живемо, написаний для монастирів, тож в ідеалі постувати слід на воді та хлібі. Ми не маємо спеціального уставу для світських людей, а простим віруючим дуже важко 40 днів дотриматися такого суворого обмеження. Тому звичайним черкащанам можна дозволити собі їжу, приготовлену на олії, в усі дні, окрім середи і п'ятниці, коли бажано взагалі нічого не їсти. У ці дні постують насухо. Проте, коли зайде сонце, можна з'їсти щось сире: морквину чи капусту. Риба у Великий піст дозволяється лише на Благовіщення і Вербну неділю. Напередодні Вербної неділі увечері можна дозволити собі навіть ікру. Іншу морську живність можна споживати протягом усього посту.


– Чому у піст дозволяють їсти рибу, адже це також жива істота?


– Так, проте вона не має крові. Православним християнам категорично заборонено їсти кров. Із Біблії відомо, що душа тварин у їхній крові, тому, споживаючи її, ми з'їдаємо й їхню душу. Через це категорично не лише у піст, а й звичайний час не можна їсти м'ясо кроля. Його вбивають ударом по потилиці, тому кров залишається у м'ясі тварини. Так само не можна вживати кров’янку. Відповідно до заборони Апостольського собору, не можна їсти риби, яка не має луски, наприклад сома.


– Ченці завжди їдять пісну їжу?


– Вони ніколи не їдять м'яса, але молоко і яйця вони можуть споживати у дні, коли це дозволено.


– Чи можна у період посту курити?


– Куріння взагалі заборонене, бо це пристрасть, залежність, якої людина не може позбутися, тому це великий гріх.


– Кому церква дозволяє не дотримуватися посту?


– Дітям до семи років, вагітним жінкам, тим, хто годує немовлят груддю, і літнім людям, але їм також категорично заборонено споживати м'ясо, дозволяються лише молочні продукти.

 

ВЧ


25.11.2012 3978 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

512
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1284
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2221 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1094
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3022
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2077

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

854

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1006

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1435

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2042
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26326 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

729
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

926
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2964
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1214
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

909
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1173
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1177
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

381
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4203
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1039
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1607