Що робити з Україною?

 

 

Вісімнадцять років тому я працював барменом, а він був моїм клієнтом. Він, може, ніколи би і не був клієнтом якогось бару, якби не епоха бартеру. Він виконував якісь слюсарні роботи (доволі погано) у господарстві власника бару, а за це отримував платню у вигляді кількасот грамів теж не надто якісних напоїв у барі. З того часу змінилося дуже багато всього. Але одна річ залишається незмінною - проблема того, що робити з Україною, нині така ж пекучо-актуальна, як і тоді.

 

Мій клієнт був величезним експертом у цій проблемі. Він, принаймні, точно знав, що робити. Його ж проблема полягала у тому, що ніхто не збирався прислухатися до його рецепту. Треба визнати, він тверезо розумів, що Україна ще не достатньо доросла до того, щоби сприйняти його як президента. Тому свідомо не став балотуватися тоді, коли це було ще можливим.

 

Друге, що треба визнати, це те, що він передбачав, що я не ціле життя буду барменом, що я стану кимось таким, кому можна передати свої ідеї, бо я прорвуся до того, аби писати у газету. І, коли стане сутужно, розповім про це публічно. Тепер стало сутужно. Якби він не помер наприкінці дев'яностих, то був би здивований, що для багатьох людей проблема - що робити з Україною - не перестала бути проблемою.

 

Однак такий стан речей його б одночасно і втішив. Бо він вважав, що нема що робити з Україною з тими людьми, які знають, що робити. Вони собі роблять, і у них Україна була, є і буде. Їм нічого не треба, вони файні, але не цікаві для лідера. Лідер (тоді вважалося, що безсумнівним і єдиним лідером може бути тільки президент, тоді ще не знали, якими різними можуть бути президенти, і вважали, що це якась неймовірно важлива фігура, на якій все зав'язано) потребує власне тих людей, які сидять, думають і не знають, що ж робити, щоби Україна була великою. Щодо президента, то він був переконаний, що ним може бути тільки той, хто може правити. А правити, відповідно, може тільки той, хто хоче правити. Тільки правити. Він не має хотіти слави, влади, визнання, багатства, всіляких побічних речей, справедливості чи добробуту - таким гріш ціна. Треба хотіти правити. Він уявляв собі, що президент цілими днями має казати, як чинити у тій чи іншій ситуації усім своїм громадянам. Він має розділити свій час між двома заняттями - приймати усіх, хто хоче про щось порадитися, і їздити країною, заглядати у всі діри, безстрашно втручатися у складні ситуації і казати, як слід зробити.

 

Він порахував, що Україна не настільки велика, щоби власне такий президент встигав навести лад у переважній більшості життів (принаймні тих, хто не знає, що робити). Правити - від слова "правильно", казав він. І готовий був цим зайнятися. Дивися, зауважував він, от чим сильні Польща і Чехія? Вони сильні тим, що там справжні президенти, які правлять. Просто у них зрілі народи - вони згодилися слухати електрика і драматурга, яким більше нічого не треба, крім того, аби їх слухали. Їх президенти не крадуть, не брешуть, не парадують, а кажуть, що робити, і всі то роблять.

 

Але його бачення суспільства базувалася на одній науковій теорії, яка примушувала його стримуватися від кар'єри президента, бо він розумів, що не все піде гладко. Мій клієнт був вдячний Гітлерові за один експеримент, який не міг собі дозволити жоден інший науковець. Він жив під враженням того, що Гітлер, бажаючи виправити націю, знищив стільки комуністів, злодіїв, божевільних, декадентів, а минув якийсь час, і вони відродилися у таких самих пропорціях. Як же ж тоді правити, коли навіть найрадикальніші методи не впливають на кількість людей, які не знають, що робити з Україною?  (Прикладом його радикальних методів може бути ідея вирішення проблеми наркоманії. Він вигадав таке, щоби обгородити величезну територію, завезти туди купу наркотиків і запропонувати всім охочим безкоштовно, безкарно і без обмежень вживати все, що хочуть, але зона ця має бути закритою, кожен, хто зайшов хоча б за одною дозою, вже не може звідти вийти. До того, як дізнатися про експеримент Гітлера, він вважав, що так можна викоренити наркоманію, даючи всім охочим щасливо померти. Пізніше припустив, що через якийсь час з'явиться така ж кількість схильних, і зрозумів, що наш народ демократичним способом президентом його не обере).

 

Народ треба готувати, казав він. Його рецепт підготовки був такий. Треба перевірити, чи ті, що не знають, що робити з Україною, взагалі хочуть щось робити. Аби вони самі для себе це з'ясували. Для цього треба собі уявити, що для України - за наказом президента - потрібно відмовитися від чогось не дуже суттєвого, що ти дуже любиш робити (їсти майонез, пити горілку у неділю, кричати на дітей, курити в туалеті), або робити щось таке не дуже суттєве, що тобі не хочеться (три рази в день проказувати молитви, ходити у музей, вивчати сто слів зі словника іншомовних слів). Якщо протриматися цілий рік і не перестати після витриманого року, то значить, що хочеш. Єдина проблема, що такий вже перестає бути цікавим для президента, бо знає, що робити. З таким нема що будувати, бо Україна в нього самого вже є сама.

 

Вісімнадцять років тому, коли питання України було актуальним, як ніколи, я обіцяв, що переповім те, що тепер переповів. Маю вже з цим спокій.

 

Тарас ПРОХАСЬКО    

Галицький кореспондент


16.01.2013 Тарас Прохасько 1018 2
Коментарі (2)

німб 2013.01.16, 12:34
криза жанру
Свій 2013.01.16, 14:53
5 балів!
23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

303
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1013 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

843
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1661
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2286
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4273 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

254

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

488

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

434

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

896
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8014
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

673
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

713
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1128
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

713
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6299
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1786
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

240
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

272
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1604
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

800 1