Смертельно небезпечна риба: прикарпатців попереджають про загрозу ботулізму

З початку 2019 року в Україні захворіло на ботулізм 51 людина, п'ятеро з них померли. Найбільше випадків зафіксовано в Чернігівській, Житомирській, Вінницькій, Запорізькій областях і Києві.

Державна служба України з питань безпеки продуктів і захисту прав споживачів зазначає, що випадків захворювань в порівнянні з 2018 роком зросло вдвічі.

Ботулізм - це отруєння ботуліновим токсином, який накопичується в зіпсованих продуктах. Щоб його нейтралізувати, необхідно щоб продукт пройшов повноцінну термічну обробку. Часта причина отруєння - вживання в'яленої, солоної або консервованої риби. Не завжди ця смертельно небезпечна продукція придбана на стихійних ринках.

Причиною майже половини летальних випадків ботулізму стала риба промислового виробництва. Візуально з'ясувати, чи є в ній токсин, перед вживанням - неможливо! Зараження неякісними продуктами, що продаються в офіційних торгових точках, зростає. І цьому є ряд причин.

Через глобальну корупцію органів рибоохорони незаконний вилов риби у нас в країні за неофіційними даними становить понад 80 тисяч тонн на рік. Щодня з наших водоймищ браконьєри виловлюють 302 тонни риби. Тіньовий рибний ринок становить 4-5 млрд грн.

На сьогодні фактично повністю втрачений фітосанітарний контроль над виробництвом продуктів харчування. Риба, яка виловлена незаконно, переробляється нелегально. Тому говорити про належний санітарний контроль її якості не доводиться.

У нас в країні є приблизно 15 великих офіційних рибопереробних підприємств. Вся інша риба сушиться і в'ялиться на подвір'ях приватних підприємців серед курей і свиней.

Для прийому рибної продукції супермаркети вимагають мінімальний пакет документів, який не може служити гарантією якості. Сьогодні споживач не може отримати достовірну інформацію про походження товару.

В Україні досі немає Сертифікату Походження риби і рибної продукції. Це державний документ, який повинен говорити про легальність походження риби.

Тому шириться країною випадки отруєнь рибою приватного приготування, невідомого походження і сумнівної якості.

Не варто забувати, що ботулізм - вкрай небезпечне захворювання. І для його лікування важлива наявність сироватки в медичній установі. А ось з нею останні три роки були серйозні проблеми. Її не було взагалі, або вона з'являлася в обмежених обсягах.

Ще кілька років тому стратегічні запаси сироватки були в кожному інфекційному відділенні, препарат вводили при найменшій підозрі на ботулізм. Він повинен бути у лікарів завжди під рукою. Сироватка - це ціна чийогось життя.

В цьому році МОЗ закупило 240 доз канадської сироватки від ботулізму. Вона занадто хорошої якості, містить антитоксини навіть проти тих типів ботулізму, що не вражають людину. Вражає вартість канадського антитоксина - майже 97 тис грн за один флакон (на одного хворого). Тоді як, наприклад, протиботулічна сироватка виробництва РФ коштує близько 800 руб. (трохи більше ніж  300 грн) за упаковку, яка розрахована на кількох хворих.

Попри безліч інформації про те, як уберегтися від ботулізму, захворюваність в країні продовжує зростати.

Більшість людей серйозно не сприймають перші симптоми ботулізму. Адже перші ознаки хвороби виникають поступово і виражені не сильно.

У наступні дні може сильно боліти голова, мучить безсоння, в тілі відчувається слабкість, підвищується температура. У важких випадках з'являється відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці. Розвивається дихальна недостатність.

Дуже важливо якомога швидше отримати медичну допомогу. При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов'язкова незалежно від тяжкості хвороби.


Читайте також:

На Прикарпатті за місяць зареєстровано чотири випадки ботулізму


27.08.2019 1877
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1260
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1014
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2021
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3500
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1302
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1289

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1584

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

456

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1101

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1265
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24224
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

474
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2634
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

555
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1466
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

648
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15341
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

454
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

492
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1309 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

590
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

499