Сланцева революція для України

 

Відомий американський політик і колишній директор ЦРУ Джон Дейч назвав видобуток сланцевого газу найважливішою подією в енергобізнесі за останні 50 років. Так склалося, що поняття "сланцевої революції" пов`язане насамперед зі Сполученими Штатами – у 2009 році ця країна вперше обігнала Росію за видобутком даного виду палива.

 

Для США видобуток сланцевого газу став гарантією власної енергетичної безпеки – про це у 2009-му заявила адміністрація Білого дому. Що стосується України, то наша газова незалежність – попереду. Першу свердловину в рамках контракту з компанією Shell пробурять тоді, коли будуть отримані дані про те, що екологічні ризики, пов`язані з видобутком сланцевого газу, дорівнюють нулю.

 

Таким чином, лише влітку цього року стане зрозуміло, чи є на Олеській газоносній площі омріяний вуглеводень. Що ж до попередніх оцінок, то за оцінками західних компаній запаси сланцевого газу в Україні становлять 5 трлн. кубометрів, а запаси вугільного метану є ще більшими.

 

Із такими "вихідними даними" була надія, що за 7-10 років Україна експортуватиме власний газ, а тому всі розмови про те, що українську ГТС без наявності в ній російського газу слід буде демонтувати, виявляться, м`яко кажучи, передчасними.

 

Пройшло відносно небагато часу, і карта "нікчемності" української ГТС знову розіграна на найвищому рівні. Що ж стосується іще не добутого сланцевого газу, то йому вже оголошено інформаційну війну. Поки не газ закачують у сховища, а гігабайти інформації про те, яким "небезпечним", "екологічно шкідливим" та "фінансово невигідним" може стати такий видобуток.

 

На зустрічі з українським колегою президент Росії Владімір Путін ще раз вказав Україні на її "стратегічну помилку": невчасне виконання забаганок РФ. Якби Росія орендувала ГТС України раніше, то вже забезпечила б її модернізацію, завантаження та розвиток, просторікував Путін. На оренду Україна згодна, поспішив завірити ВВП Віктор Янукович.

 

Проте його візаві нині грає на підвищення, даючи зрозуміти, що про оренду говорити запізно, адже тепер Росія не проти придбати ГТС у повну власність. Свого часу подібний план було реалізовано із "Белтрансгазом", акції якого "Газпром" планомірно скуповував протягом 2007-2011 років, аж поки не став фактичним власником підприємства.

 

Найцинічніше те, що, палко бажаючи мати нашу ГТС, Путін одночасно применшує її значимість та лякає українську сторону тим, що незабаром система втратить будь-яку вартість… Між тим, якщо відволіктися від України і оцінити сприйняття Європою Росії та її всесильного "Газпрому", то стан цей можна висловити одним словом: втома.

 

Дедалі більше європейських держав настійливо шукають альтернативу російському газу. Першою ластівкою стала Хорватія: 60% свого попиту у природному газі ця країна забезпечує за рахунок власного видобутку, решту на її терена з 1 січня 2011 року імпортує італійська компанія ENI.

 

Коли у 2010-му контракт із Газпромом добіг кінця, поновлювати його Хорватія не стала. Аналітики ринку зазначають, що ця країна навряд чи повернеться до співпраці з Росією, оскільки планує будувати власний термінал скрапленого природного газу. Що стосується Італії, то вона вже має плавучий термінал в районі Неаполя, і, згідно повідомлень, "нарощує свій портфель контрактів".

 

Слідом за Хорватією відмовитись від російського газу має намір і Болгарія. Керівництво країни заявляє, що це буде зроблено протягом двох-трьох років – як тільки паливо з Росії вдасться замінити власним продуктом, а також сланцевим газом і газом, імпортованим з Туреччини. Крім того, Болгарія збирається будувати газогін до Туреччини, яким до країни надходитиме 1 мільярд кубометрів азербайджанського газу.

 

Уникнути додаткових закупівель російського палива планує і Фінляндія – за рахунок розвитку атомної енергетики. Тамтешні очільники називають таку програму "амбіційною" і підкреслюють, що Фінляндія не зацікавлена у підключенні до газової інфраструктури, котру Росія хоче розбудовувати у Карелії та Мурманській області.

 

Одночасно із цим відразу дві німецькі компанії – RWE та E.ON – подали в суд на російський Газпром. Мета акції – зменшити ціну на блакитне паливо, яке німці імпортують з РФ. Щоправда, спочатку концерн E.ON, на долю якого доводиться практично 50 відсотків збуту Газпрому в Німеччині, намагався добитися перегляду ціни на газ шляхом переговорів, але це виявилося марною справою.

 

Відтак Німеччина звернулася до Арбітражного суду, тим паче, що прецедент вже було створено: до Арбітражного суду Стокгольма на Газпром позивалася італійська компанія Edison, яка також домагалася зниження цін на газ. Цим шляхом пішли і грецька газова компанія DEPA та польська PGNiG (Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo).

 

Перелік подібних прикладів можна продовжувати. Мета звернення до них одна: акцентувати на методах, до яких вдаються європейські країни, аби нівелювати тиск "Газпрому". Це – судові позови із одночасним пошуком шляхів диверсифікації постачання палива на свої терена.

 

Зрозуміло, що перший варіант для офіційного Києва є неприйнятною моделлю поведінки. Нинішній режим не позиватиметься до міжнародного арбітражу на російського монополіста. Відтак їй слід бодай подбати про інші чинники убезпечення від газової залежності.

 

До речі, в контекті скрапленого газу не можна не згадати, як ще донедавна чиновники виношували проект під назвою "Національний проект "LNG-термінал", який було обіцяно запустити в дію на Чорноморському узбережжі нашої держави ще до 2014 року.

 

Якби цей термінал – як анонсували куратори проекту – було заповнено п’ятьма мільярдами каспійського газу – Україна стала б на шлях долання гнітючої залежності від Газпрому, а країни Центральної Європи набули можливість отримувати цей газ через український термінал.

 

Проте, повертаючись до існуючих реалій, слід зауважити, що тепер тими, хто справді обстоює українську енергетичну незалежність, ставку зроблено на сланцевий газ, з якого я почав свою статтю. Протистояти цьому може хіба що "екологічна опозиція", за влучним виразом Financial Times. Подібна "опозиція" є прямим лобістом інтересів російського "Газпрому", і розглядати її в іншій якості було б великою помилкою.

 

На активізацію "екологів" звернула увагу преса, і, як це часто буває останнім часом, не вихолощена українська, а закордонна). Цитована вище Financial Times відзначила цікавий збіг: рахунок на сім мільярдів доларів (за недобір Україною російського газу, "Газпром" виставив саме напередодні підписання нами угоди з компанією Royal Dutch Shell. "За цією угодою, Shell експлуатуватиме значні, очевидно, українські резерви сланцевого газу. Угода з Shell стала найбільш рішучою донині спробою Києва звільнитися від енергетичної монополії "Газпрому", – резюмує FT.

 

Що б не казали проросійськи налаштовані політики та експерти, а видобуток сланцевого газу забезпечить Україну паливом щонайменше на 140 років – про це вже повідомляє вітчизняний "Кореспондент". Видання додає, що в буріння однієї лише свердловини Shell готова інвестувати 200 мільйонів доларів. А це означає, що в якості бонусу Україна отримає нові робочі місця на додаткові відрахування у бюджет.

 

Якщо оцінювати міжнародну реакцію на проект видобутку сланцевого газу в Україні, то Європа і США готові надати нам допомогу у його реалізації. Після укладання контракту з Royal Dutch Shell на стадії розробки знаходяться угоди з Сhevron та Exxon Mobil. Очікується, що ці американські нафтогазові гіганти будуть розробляти сланцеві родовища на заході України та на шельфі Чорного моря.

 

Виступаючи на початку лютого на Мюнхенській конференції з питань безпеки, комісар ЄС з енергетики Ґюнтер Еттінґер вже згадав Україну як країну, котра в майбутньому може стати експортером газу до ЄС. Нині у Брюсселі сподіваються на те, що, показавши українському керівництву конкретні переваги співпраці з Євросоюзом, досягти політичних змін вдасться значно скорше.

 

Що ж стосується Росії, то їй не завадило б усвідомити, що нині Європа набуває рис пост-газпромівської спільноти. Адже скинути ярмо "однієї великої труби" прагнуть чимало країн. Їх кличе та надихає звучання цілого оркестру інших "труб" – розмаїтих та таких, що виключають політичну залежність.

 

Ера монополістів, домінуючих компаній та довкологазових маніпулянтів відходить у минуле. Це незле зрозуміти й українській правлячій верхівці і припинити, врешті-решт, боятися та догоджати північному сусіду. Росія лишатиметься власником свого газу, а Україна – незалежним від нього гравцем. І, по-моєму, це цілком справедливий розподіл наших геополітичних ролей.

 

Андрій Шкіль,УП

 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Антисланцева боротьба тролів на "Фіртці": Чотири антисланцевих коментаря з однієї адреси за пів дня

Прийшов час Хама


11.03.2013 Андрій Шкіль 1005 3
Коментарі (3)

Симьйон 2013.03.12, 09:52
завжди дивувався -якохго хрєна Тимошенко водила за собою цього нікчемного політика-чи може не політика?
@ 2013.03.12, 10:00
БРАВО Шкіль! СВОБОДО ОДУМАЙСЯ!!!!! ЗАРАЗ ТИ ПРАЦЮЄШ ПРОТИ ВИДОБУТКУ сланцевого газу в УКраїні, потоорюючи гасла кремлівсько- медведчуківських тролів про екологію і олігархів. А ФАКТИ такі - московіти нам продають газ по 520 доларів (чисо по-братьски). А В США сланцевого збив ціну газу з 200 до 60 доларів!!!!!! Зараз відбувається момент істини для України - буде сланцевий газ - буде незалежна Україна, ні - знову в рабство до московітів.
Не чекайте 2013.03.12, 11:06
росія дотисне. "екологів" куплять. хохли знову будуть в ярмі.
23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

272
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1013 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

843
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1661
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2286
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4273 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

254

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

488

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

434

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

896
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8014
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

673
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

713
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1128
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

713
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6299
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1786
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

240
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

272
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1604
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

800 1