Скільки коштує свобода?

 

Свобода - одна з найсуттєвіших демократичних цінностей, а також найбільша з цінностей духовного шляху людини. Проте, влада часто не сумісна з бажанням людей бути вільними у виборі, у думках та рішеннях.


Україна останніх років тому приклад. Ми - народ, ніби-то розчаровані, роздратовані і не віримо нікому. Ми не бачимо сенсу протестувати у державі, яка не цінує людську гідність."Заради кого, я маю виходити на вулицю, ризикувати своєю роботою, положенням у суспільстві?", - все частіше цю фразу чути серед украпїнців.


А і дійсно, заради кого ми маємо виходити на вулицю, чи маємо взагалі? І яка ціна нашої свободи?

Минулоріч я була у Франції, в її столиці - Парижі. Ні для кого не секрет, що французи часто між собоюжартують, що мітинги та страйки- їхнє національне хобі. Правда в цьому безперечно є. Що не тиждень, то нові незадоволені. І помітьте, Франція - одна з найсильніших країн в Європейському Союзі. Що стоїть за їхнім обуренням? Звичайна ілюзія демократії чи щось більше.


Я багато спілкувалася з місцевими житедями, аби зрозумти, чим керуються французи безстрашно виходячи та демострації та мітинги. І зрозуміла простий але суттєвий факт. У своєму незадоволені вони індивідуалісти, простіше кажучи, вони виходять протестувати за себе і свої інтереси. Якщо розкласти схему поведінки активного французького страйкаря, то виглядатиме це приблизно так: у мене є проблема (до прикладу, низька зарплатня), я обговорюю її з друзями, родичами, колегами, серед них також знаходяться мої однодумці.


Хтось сильніше, хтось слабше, але вони є, далі ми озвучуємо своє невдоволення кнерівництво тої чи іншої стуктури, у 90% випадків наші умови не задовольняються, тоді ми закидаємо інформацію у соціальні мережі, дзвонимо знайомим, яких це питання також торкнулося, організовується спільнота, в якій є явні лідери, вимоги прості - наша проблема, а далі мітинг, страйк чи демонстрація. Причому, на відміну від британців чи представників Арабського світу, французи не поспішають трощити вітрини магазинів чи підпалювати машини. Вони терплять достатньо довго, а потім вулкан вибухає.

А що Україна? Нехай економічні показники у нас і не дотягують до фоанцузьких, але хіба ми не хочемо жити у вільній країні, хіба не хочемо мати гідну зарплатню, бачити довкола красиві міста? Невже в Івано-Франківську, Києві, Донецьку чи Львові все настільки добре, що мешканцям і сказати владі нічого? Звичайно ні. Проте на протести виходять 100-200 людей, які знають обличчя одне одного. Ми унікальна нація, бо ми пережили Помаранчеву революцію, унікальне, суто українське явище в історії. Сказано про неї багато, проте чи не тому у наступні після 2004 роки настало розчарування, що ми не готові убли боронити власну свободу, вимагати від влади дотримання обіцянок? Згадайте тодішній стан... Здавалося серце виривалося з грудей, від старших людей я тоді чула, що це ледве не найважливіша суспільна подія за все їхнє життя.


Проте українці не готові були ВИМАГАТИ. Наголошую - вимагати, не просити, не домовлятись на нерівних умовах, не влаштовувати культ лідера,а вимагати. Так, як роблять у Франції, у Британії, у Іспанії та навіть Штатах. І в цьому ми помилилися, а не лише недосконала влада, не лише вона.

Важливу роль в українськолму русі спротиву грають й ЗМІ. Згадайте випадок із руйнуванням трьох історичних будинків на Андріївському Узвозі в Києві. Тоді цю аферу кияни прохлопали, навіть ті, хто жили на цій вулиці не зорієнтувалися, що вночі фірма Ріната Ахмєтова "СКМ" знесла вщент будівлю початку 20 століття. Але ця історія мала суттєвий позитивний бік. В той же день, завдяки соціальним мережам зібралося народне віче, знайшлися громадські лідери, активні кияни прописали план дій і вже наступного дня під офісом Ахмєтова в Києві було 5 тисяч людей. Не 100 чи 200, а 5 тисяч. Я з непідробною радістю бачила знайомих, які взагалі за все своє життя не виходили на протести. Кияни хотіли контролю, вони добился від "СКМ" відновлення будинків, і нехай запізно, але таки стали на захист свого міста і своєї свободи в ньому. Тепер за діями цієї структури Ахмєтова суворий контроль і якщо обіцянку не буде дотримано, я певна, що ті 5 тисяч знову вийдуть.


ЗМІ відіграють в таких історіях ключову роль, як вони напишуть чи знімуть сюжет про ту чи іншу акцію, такими очима її і побачать українці.


Ми частенько чуємо, що не вдалося, кого затримали, але чи часто ми чуємо про позитивні приклади? Маленькі перемоги великих людей? А якщо хочемо це знати, то мусимо шукати альтернативні джерела інформації, вчитися відрізняти чорне від білого, бо жодна влада не зробит нам раю на землі,якщо ми не навчимося його вимагати! Не виправдолвуючи власну лінь, страх чи егоїзм, а вставши з диванів і сказавши свою унікальну і цінну точку зору. Причому сказавши так, аби почули. Повірте, 5-10 чи 15 тисяч жодна злочинна влада не посадить. Доведеться їй тоді дослухатися!

Можливо хтось з читачів ненароком подумав, що я закликаю до чогось? Боже храни, я лише змальовую картинку, яка відбувається зараз в країні: ми як ніколи близькі до авторитарної влади людини, яку ми не обирали і яка у всіх сферах -від судової до гуманітарної показала себе, як той, хто прийшов панувати надовго і не зупиниться не перед чим. Але справа не у вождях, а в людях. Хіба ми слабші? Хіба забули, що таке справжня гідність? Хіба забули, яку високу ціну має наша персональна свобода і свобода близьких людей? Давайте разом думати і не менш рішуче писати власні правила гри. Як каже одна чудова людина: "Демократії варто вчитися!" А ви готові до такої школи?

 


14.12.2012 Катя Гладка 2263 2
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

391
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1749
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3256
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1178
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1205
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1263 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

300

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1150

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

993

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

362
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2521
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1263
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1353
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

578
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15215
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7512
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

368
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

813 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

502
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

412
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

500