Шизо-Франківськ

 

Це колись давно шизофренія була лише хворобою. ХХ століття все змінило. Руйнування традиційної цивілізації зле відбилося на мізках пересічних людей. Там, де творчий розум знаходив «приколи» та пірнав (за допомогою кокаїну або дешевших «аквалангів») до паралельних світів, там, де містик знаходив тверду основу у медитації, проста людина втрачала світоглядні координати. А разом із ними й психічну стабільність. Шифер їхав повільно, але з більшості дахів.


Одним із тих способів, якими розум пересічного гомо сапієнс рятувався від ускладнення світу, було плекання подвійного мислення. На кшталт: вдома я люблю дітей і песиків, а на роботі виготовляю компоненти для зброї масового знищення. Й усе добре. Бо тут я справжній-щирий-родинний, а там працює щось, на мене схоже, змушене до гріха й тому також невинне. 

 


Масове роздвоєння свідомості не оминуло й України. Модерна шизоїдність накладається на старі історичні травми та їхні наслідки. Наприклад, на гібридну релігійність, де язичницький базис мирно співіснує з християнською надбудовою і ритуальне освячення ковбаси здається ледь не апостольською традицією. Шість (чи більше?) століть іноземного домінування також не додали психічної стабільності. Тому не варто дивуватись, що ми живемо у просторі тріумфуючої шизофренії.


Вона усюди: в політиці, де критерієм «справжності» стала істеричність, в економіці, де вартість критично забула про собівартість, у пришелепкуватій культурці, де мертві шаблони радянщини переплетені з алкоголічними мареннями провінційних «мистців». Суспільна шизофренія має різні формати та різновиди. Якщо в її змістовий простір занурене місто, то й воно набуває відповідних форм.


Хвороблива роздвоєність у нашому місті відчувається на кожному кроці. Воно живе з двома назвами і у двох системних вимірах - урбаністичному і сільському (рустикальному). Воно порожніє надвечір п'ятниці і наповнюється по понеділках, наче якась фабрика. Але при тому тут практично немає підприємств. У назвах його вулиць і площ дуже мало його власної історії, хоча його мешканці напружено мислять минулим та емоційно обговорюють події, древніші за лайно мамонтів. Місто не любить і не вміє працювати, проте готове хоч завтра рушити кудись на заробітки. Воно мнить себе Європою, але спокійно ходить тротуарами, не ремонтованими з часів Хрущова. 

 


Проте найяскравіше шизоїдний дух проявляється у його безнадійному спротиві реальності. Наші містяни-селяни постійно перебувають у стані боротьби. Вони борються з окупантами і зайдами, хоча несуть хабарі до владних кабінетів, де сидять вихідці з їхніх рідних сіл. Вони на мітингах воюють за кришталеву чистоту рідної мови і ніколи не сварять тих, що криють «по матушкє» через усю вулицю. Навіть малих дітей за таке не сварять. Вони на словах ненавидять «антиукраїнський зомбоящик», але кожного вечора загіпнотизовано дивляться примітивні телешоу, щоби наступного дня годинами їх обговорювати. Вони теревенять про «вила» та «революцію», але готові плазувати перед найдрібнішим начальником та виконувати усі його дурнуваті захцянки.


Все місто чинить спротив незаконним забудовам, але ці забудови все одно зростають, немов гриби після рясного дощику. Все місто дружно ненавидить корупцію, але діє переважно за корупційними схемами. Навіть у дрібницях. Навіть на рівні спілкування з медсестрами та виховательками дитячих садочків. 

 


Все місто обставлене великими і малими каплицями, проте ціни на сексуальні послуги щорічно падають, бо пропозиція неспинно зростає. При тому, кажуть, проституції в місті немає, а те, що є, то ніяка не проституція, а спосіб життя невлаштованої молоді. Котра, на загал, все одно відзначається високою мораллю та духовними спрямуваннями.


Вже й не хочу торкатись політики, бо там прикладів на десять сторінок. Чого, скажімо, вартує один лише популярний у нас означник «націонал-ліберальний». Чим не «два в одному без прокладки»?


В Шизо-Франківську живе кілька міст. Тут є давній Станиславів і менш давній Станіслав, офіційний Івано-Франківськ і пацаватий Франек і ще кілька міст з назвами і без назв. Можливо, Сталінокарпатськ також десь між ними. Чому б ні? 

 


Для ХХІ століття, як стверджують, це - нормальна ситуація. Навіть тотальне суспільне фарисейство, яке неминуче супроводжує ментальне буття такого багатошарового «шизоїдно-урбанічного тортика», вже не викликає особливої відрази. Бо ж нам вже пояснили (й кілька разів ще допояснювали, як для тупих), що ми живемо в пухнастій ситуації постмодернізму, де одне й теж може бути одночасно і чорним, і білим, і лівим, і правим. І будь-яка спроба обмежити щось або ж когось лише «чорним» або тільки «правим» є спробою некоректною та світоглядно вузькою.


Тому маємо радіти, що наше місто за духом таке сучасне. Хоча й, одночасно, архаїчне. Що воно має принципи лише на рівні балачок, а насправді безмежно толерантне й панельне, готове до будь-якого майбутнього, загорнутого у пристойний папірчик. А може, воно готове й до майбутнього без упаковки. Якщо дадуть трошки грошей і сильно бити не будуть.


Радше за все, не будуть. Навіщо ж бити вбогого та роздвоєного? Жодного метафізичного кайфу.

 

Володимир ЄШКІЛЄВ,

Галицький кореспондент


Коментарі (22)

Анонімус 2013.11.08, 16:50
Всьо х..ня і словесна діарея, за винятком непомітного і замаскованого повідомлення, або, як би сказав Є., котрий остерігається банальності, МЕСЕДЖУ: "ціни на сексуальні послуги падають". Це читаємо, все інше до дупи. AMEN.
Мирон 2013.11.08, 17:26
Супер.
бонжорно 2013.11.09, 00:59
шо за бредотна графоманська клініка, ї..алися гуси
гість 2013.11.09, 06:53
непоганий текст
Іван Іванович 2013.11.09, 09:40
круто написав. Все правда, тому й неприємно багатьом. Нема чого на дзеркало жалітися, якщо пика страшна
вася 2013.11.09, 10:10
Цю країну врятують тільки коврові бомбометання ...
Гість 2013.11.09, 10:46
"Шифер їхав повільно, але з більшості дахів" -- вміє Єшкілєв писати.А що не любить місто, то його справа.Заставляє задуматись -- уже добре.
17 2013.11.09, 11:27
А шо зробиш, шо зробиш.. Прийдеться і таким як Єшкіль привикати-пристосовуватись. Хоч і не хочеться. територія переживає зміни, а вони завжди не до вподоби тим, хто жив при попередньому стані речей і був частиною тієї ментальності та культури. Колись старий Станиславів здригався і морщився коли зі сходу налетіла і залила все хвиля таких от єшкілевих і докорінно змінила уклад Міста. І воно по тихому сконало.. Тепер от і Єшкілеву прийшла черга кривитись і морщитись від навали сельпухо-рагулізму що заполонює територію. І совецький Франківськ також відходить. І нема на то ради.
вася 2013.11.09, 12:36
коротше не всім дано захоплюватись місцевим бидло-рагулізмом. Так само важко зрозуміти, чому древні римляни викладали мілку рибу на сонці, чекали поки вона протухне, вичавлювали з неї сік і це було їх найулюбленішими ласощами.Може тому, що каналізації тоді не існувало, жили фактично в своєму гі...ні і не відчували запахів.
Гон 2013.11.09, 23:01
Бидло-рагулі прийшли у місто разом з совіцьким укладом життя - у 1944 році. Повиповзали з хуторів і поселилися в порожніх хатах. Місто вже за совітів було забиченим по самі башти. а зараз відбувається логічне завершення процесу. якщо за совітів система ще стримувала рагулізм, то тепер він став всеохопним - від низу до верху усе просякнуто селом. Міста не стало. Амінь.
лихо 2013.11.09, 23:06
А гавнонімусам лише одне в голові - дівки подешевшали. от бісові діти небиті
селюк 2013.11.10, 11:41
Село і місто... Знаєте, панове, в жодного газди в селі не твориться такий срач як у ваших під*їздах, сходових клітках та в голові. На селі люди дбають, щоб був порядок на подвір*ю, щоб не була обдерта хата, щоб був пофарбований паркан і чисто у будинку. В селю люди встидаються осуду і живуть якісніше і комфортніше, ніж у місті. Ви ж чекаєте на жек, єрц чи ще що там у вас, щоб підтерли вам задницю, бо нема коли самому зробити порядок, треба тролити. В селі і влітку і взимку з крана тече і гаряча і холодна вода. Люди живуть у просторих чистих окремих кімнатах, а не туляться у вонючих коробках. Гараж в біля хати. В селі чисто і свіжо. З села люди їдуть до міста в чистому взутті, а везуть Додому болото. Успіху вам, міська голото.
селюку 2013.11.10, 14:19
В тім то і річ, що культура і ментальність селюха така, що він буде тримати все файно-чисто в СВОЇЙ хаті, і в той же час с.ати поза її межами. В них немає культури шанування СПІЛЬНОГО, бо спільного в селян ніколи в історії нічого не було. Ще риси селян перелічити? Куміство (аякже кум має кумови помочи бульбу зібрати). І у що це кумівство виливається, коли один з кумів до влади дорветься? Садить всіх сватів в посади і разом крадуть так аж гей Ще додати? Не розуміння всього, що поза межами матеріального (нащо архітектурні стилі, як хата файна як вона штирикутна і з доброї цегли) ото і понищили архітектуру середмістя до невпізнаня...
іван 2013.11.10, 15:32
А що, вам під"їзд приїжджають люди з села засирати? Сміття з квартири під будинки з села возять? В дитячих садочках, біля шкіл бухають і ригають селюки? Дбайте про особисте і в сукупності це переросте у загальне. Але легше нарікати на всіх окрім себе. Та й цікаво мені чи хтось один із селоненависників є сам з корінних міщан? Звичайно що ні. Правдивим тут є одне. Жителі довоєнного Станіслава в основному або були знищені німцями та росіянами, або врятувалися втечею за кордон. В пусті квартири вселилися радянські військові, працівники спецслужб та інші прислані сюди люди. До речі Єшкілєв саме так тут опинився (про це йдеться у одній із статей на пана Бондарєва). Я зовсім не вважаю що всі ці люди принесли зло сюди. Але вони перші і змінили характер і обличчя Станіслава. Далі, коли будувалися заводи і потребували робочої сили, з*являються мікрорайони Пасічна, Позитрон, Бам..., які заселяються вихідцями із села. Тому 99% тих, хто там живе - селяни, які зараз і чмирять село. Я міський житель у другому поколінні і переконаний, що не людина із села винна у тому, що Франківськ перетворився на гидоту, а самі міщани, які не можуть дати ради ні собі ні спільній справі.
Роман 2013.11.10, 16:34
Скажу відверто - ціную єврейський гумор. І сатиру. Тонко. Без хамства. Радянська сатира і гумор - завдячує авторством саме єврейству. Це була форма боротьби з існуючою владою. Це вже було. Це - історія. Читаючи філософські есе цього письменника (до речі, неодноразово) одного не розумію - як він витримує в такому провінційному українському містечку ?! Однак живе, працює, творить. Має гідну платню. І, апріорі, забезпечену гідною пенсією старість. Замість критики краще би попрацювати в уцілілих архівах нашого міста. Показати історію Станіславова, Станіслава. Життя громади, інтелігенції(української, єврейської, польської, вірменської, німецької, румунської). Зичу успіху Єшкілєву у творчій роботі. Із задоволенням прочитаю його опуси.
111 2013.11.11, 09:28
Дешево...
любов 2013.11.11, 10:23
Львович, це ви всі коментарі до своєї статті писали? Все в одному стилі,в одному дусі. Модератор постарався.
л 2013.11.11, 10:26
Слово дешево теж ваше.
л 2013.11.11, 11:22
Львович, візьміть мене до себе на роботу. Буду вам їсти варити, прати, прибирати, прасувати, не заважатиму.Досвід є. Порядність гарантую
abc 2013.11.11, 11:57
Пі.дєц як нудно... Єшкілєв знайшов для себе самого: "Буду тут, локально, першим серед убогих (хоча у Франківську живе купа НЕубогих!), слова складати вмію - це вже чогось варте, декілька рекомендацій (правда ніким і нічим не підтверджених) зібрав, про мультикультуралізм в Галичині і мене - нібито свого галицького єврея (чому власне не "жида"???) - чутки вже поширено... Супер, я потрохи-потрохи, слово до слова, гривня до гривні, буду Першим На ...Місті, колись про мене навіть згадають - в літописах Старого Станіславова. "Що він робив? Ой, та дуже був інтеліґентний. Кажуть." Х.йня, шо всьо шо пише - в принципі лише бла-бла.
Патріотічній Паца 2013.11.11, 15:37
Кожен абзац влучний. Все по ділу.
Сергій Чирва 2013.11.11, 15:57
Оце так аввтор зачепив... Розрухав аморфне коло дочітувачів... Зірвав хвилю коментарів... отримав лайку... Така доля Журналіста з валикої букви!
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1747
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1098
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1352 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3880 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33941
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2937

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

399

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

815

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1786

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1136
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1155
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

692
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

567
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2050
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12259
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1561
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1348
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

623
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

320
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

390
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

435
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1326