Сюжети з родзинками та несподівані фінали: новий книжковий огляд від Фіртки

Новий тиждень — нова порція книжок у нашому традиційному огляді, друзі. Сьогодні Фіртка разом з нашим книжковим оглядачем Остапом Микитюком спробують трохи збалансувати зарубіжну з українською літературою, яка абсолютно впевнено не здає позиції та вривається в контекст.


Відкриє добірку психоделічна прозова збірка чернівецької письменниці та художниці Христі Венгринюк — «Народжуватись і помирати взутими» (ВСЛ, 2018). Збірка налічує у собі 20 коротких текстів. Кожен з них пронизаний відчуттям дисбалансу, ерос і танатос змінюють одне одного не встигаєш і змигнути оком… ось ти риба у черговому фантасмагоричному видиві авторки та вже наступної миті ти тонеш в еротичних, часом занадто відвертих фантазіях наступного героя книжки.

Цікаво, що Христя також вдало поєднує у своїй збірці екзотичність і затхлість світу, в якому ми існуємо, додаючи експресивні ниточки божевілля та нотки спокою в химерні й болючі моменти. «Народжуватись і помирати взутими» видалась мені напрочуд тонкою прозою, яка наче перетікає з руки в руки, як гарячий пісок. При цьому піщинки-слова не розсипаються й не губляться, а осідають ледь відчутним шаром у свідомості. Сповідь жінки під сироваткою правди або в наркотичному тріпі. Чистий пост-модерн.


Хоч і важко переключитись після такого, але я спробую. Наступною книгою у списку must-read став роман молодого і надзвичайно амбітного письменника Андрія Новіка — «Аномалія» (КСД, 2020). І це просто вибух мозку! Востаннє такі емоції від прочитання я фіксував, коли закрив палітурку романів «Код да Вінчі» Дена Брауна (понад 10 років тому) і першого «Бота» Макса Кідрука. Але… я не стану порівнювати Андрія з цим авторами. Як мінімум тому, що він абсолютно самобутній і по-справжньому талановитий український автор, який за бажанням втре носа їм обом. Якби тільки його зараз не перехвалити.

Отож. Роман «Аномалія» це суміш технотрилера, фантастики, детектива і пригодницького роману. В центрі сюжету четверо друзів, які щойно приїхали на відпочинок у Марокко — Остап, Віталік, Марта і Ян. Місто Феса, куди вони прибули — одна з точок їхнього відпочинку. Незабаром закінчиться Рамадан і компанія хоче бачити, як на їхній очах ця стримана країна перетвориться у справжній фестиваль.

Все б так і сталося, якби не загадковий теракт, в якому загинуло тисячі людей буквально за 30 секунд. Ні, це не ядерна бомба і навіть не напад інопланетян… це щось набагато химерніше. Якимось дивом ця четвірка виживає і зустрічає на своєму шляху юну дівчину Аміру. І ця зустріч потягне за собою руйнівні наслідки.


А от «Голограма для короля» Дейва Еґґерса, яка також вийшла у 2020 році у «Фабулі» відчутно збавляє градус однієї напруги й породжує іншу. Принаймні в контексті читання мені здалося саме так. Алан Клей, головний герой роману, не найуспішніший підприємець, вже не молодий, невдало розлучений чоловік, який намагається зберегти хоч крихту самоповаги. На його шиї кредит за дім, який хочуть відібрати маклери, донька змушена взяти академвідпустку й влаштуватись на роботу, тому що батько не в змозі оплатити її навчання, ну і жодної перспективи на спокійну старість. Я б на його місці збожеволів, але Алан тримається.

До цього всього, одного дня йому випадає можливість, яка буває раз в ніколи — поїхати до Арабських Еміратів і запропонувати тамтешньому королю нову розробку компанії, в якій Алан працює. Колись волею випадку Алан познайомився і начебто подружився з його племінником, тож шанси на мільйонний контракт достатньо великі, а отже, Клей за крок від успіху й можливості врятувати своє становище.

Та, на жаль, в Аравійської пустелі свої плани на цього білого чоловіка, й зовсім не такі райдужні, як йому б хотілося. Цей роман видався мені певною мірою медитацією, історію про смирення й прийняття. З усіма її «+» і «-».


А закриє добірку комікс (в цьому випадку оберу саме таке визначення, бо він закордонний, імпортний). Це невиправдано скандальний комікс видавництва «Рідна мова» — «Принцеса+принцеса. Довго і щасливо» Кейті О'Нілл. Не так давно мені довелося спостерігати хвилі хайпу і хейту стосовно цієї невинної дитячої книжки. Пам’ятаєте, в попередніх оглядах я вже розповідав вам про книжку Лариси Денисенко «Майя та її мами»?

Так от, ситуація до болю схожа. За сюжетом коміксу, авторка знайомить нас з двома принцесам - Сейді (яка сиділа у вежі з драконом-поросятком) і Амірою (східною принцесою-воїном на єдинорозі). І ось вони зустрілись. Одна врятувала іншу, потім вони разом врятували принца і рушили на бійку з циклопом, а далі було ще трошки пригод, перемога над злою чаклункою і… нестандартний фінал — Сейді й Аміра в кінці одружились. Як таке можливо, мабуть, скажете ви, й додасте, невже таке можна показувати дітям і тим більше толерувати?

Можна. Скажу навіть більше — таке толерувати треба і пояснювати дітям змалечку. Це та ситуація, коли дитина повинна розуміти всі аспекти дорослого життя, щоб потім це не вводило дитину в шок і т.п.

Наголошу на тому, що в коміксі абсолютно відсутні будь-які еротичні прояви, поцілунки, секс і таке інше, максимум, що ви побачите на сторінках коміксу — тримання за руки. Не знаю, що більше зараз провокує ті хвилі хейту — страх, необізнаність чи відсутність критичного мислення, але скажу одну очевидну річ — надворі 21 століття, час, коли стереотипи минулих століть повинні нарешті залишитись у минулому, час нового покоління обізнаних людей, які вміють користуватись інформацією і відрізняти пропаганду й фейки від правди. Ми ж, наразі, те покоління, яке повинне підтримувати й пояснювати, а не нав’язувати.

І на цій толерантній ноті я скажу вам, друзі, до зустрічі у наступному книжковому огляді.

Все буде перфектно!


04.02.2021 1096
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

265
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1572 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1827 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2648
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2378 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7615

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

390

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1094

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1166

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1953
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

712
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

951
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43458
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3154
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

981
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2005
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35204 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

331
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

540
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

682
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1009