Щитовидна залоза і її значення в організмі людини

 

 

Зміни функції щитовидної залози в умовах йод-дефіциту.

 

Щитоподібна залоза - найбільший орган внутрішньої секреції організму людини. Головною функцією тиреоїдних гормонів є підтримання основного обміну. Без гормонів щитовидної залози або їх нестачі неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму. Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації, яка наразі спостерігається в Україні.

 

До регіонів з недостатністю йоду (в ґрунті, воді, продуктах харчування, повітрі) належать: Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька, Тернопільська, Рівненська, Закарпатська області. Існує ціла низка захворювань, які становлять серйозну небезпеку для мільйонів людей, які проживають у місцевостях з недостатнім вмістом йоду. Вони можуть проявлятися у формі вроджених вад, антенатальної загибелі плоду, викиднів, порушення формування та функції нервової системи. Тиреоїдні прояви йододефіциту також численні: від нетоксичних зобів(вузлових,дифузних),до аутоімунних тиреоїдитів, гіпотиреозів, раку щитовидної залози. Наявність чи відсутність симптомів залежить від уваги лікаря, який оглядає хворого, і ставлення пацієнта до навіть незначних змін в своєму організмі.

 

Симптоматика захворювань щитовидної залози

Лікарі часто не звертають увагу на такі скарги як: незначне зниження працездатності, поганий настрій, порушення сну,дратівливість Самі хворі звикають до набряків на обличчі, списуючи їх на втому.

 

А саме це і багато інших скарг можуть бути спровоковані захворюваннями щитовидної залози. А саме:

1)Пригнічений настрій, напади немотивованої туги, сонливість, втома, погіршення пам’яті, головні болі , збільшення ваги тіла;

2) Кардіологічні симптоми: болі в серці, пришвидшене серцебиття, або навпаки брадикардія (понижена частота серцевих скорочень скорочень), підвищення АТ(особливо діастолічного), аритмії;

3)Анемічні: зниження рівня гемоглобіну, при якому не допомагають препарати заліза;

4)Набряки на обличчі , нижніх кінцівках, при яких прийом сечогінних не приносить полегшення;

5)Бронхолегеневі: бронхіти, гострі респіраторні захворювання (внаслідок набряку дихальних шляхів), охриплість голосу, відчуття першіння в горлі, покашлювання;

6)Гінекологічні: затримка статевого розвитку, порушення менструальної функції, безпліддя, запальні процеси, утворення кист, передменструальний синдром;

7)Імунодефіцитні стани: часті інфекційні захворювання, порушення імунітету;

8)Ознаки захворювання опорно-рухового апарату: болі в суглобах, радикуліт;

9)Гастроентерологічні: закрепи, болі в шлунку, здуття живота;

10)Дерматологічні: посилення оволосіння на тілі, або навпаки випадіння волосся, висипання, сухість, лущення шкіри, дерматити;

 

Особливу увагу потрібно звернути вагітним жінкам, адже обстеження щитовидної залози необхідне на самих ранніх термінах вагітності, оскільки вона має безпосередній вплив на розвиток плоду!

 

Неправильно встановлений діагноз , ігнорування лікування і самолікування можуть призвести до погіршення стану хворого, або не приносити полегшення від лікування, призначеного лікарем іншої спеціальності.

 

В Украіні за умов йодної недостатності, особливо в гірських районах, відсутності національної програми з профілактики йододефіцитних розладів, несприятливої екологічної ситуації(ЧАЄС) рекомендується скринінгове (усім людям)обстеження щитовидної залози, що включає:

1) УЗД щитовидноЇ залози

2) Аналіз крові на гормони (ТТГ, Т3, Т4)

3) У хворих з вузловими формами зобу – визначення рівня кальцитоніну , який є діагностичним критерієм медулярного раку.

3) Консультація лікаря-ендокринолога

 

Людмила Кушніренко

лікар-ендокринолог МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(067) 3 777 299, (050) 3 777 299


Коментарі (0)

19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

565
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

2794 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2527
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6678 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

2975
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

2558

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

370

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1176

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2277

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

3085
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17027
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

637
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

911
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

253
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

685
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2035
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

34568
21.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27346 1
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

140
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

365
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

456
16.10.2024

Президент Володимир Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги.  

2195