Щитовидна залоза і її значення в організмі людини

 

 

Зміни функції щитовидної залози в умовах йод-дефіциту.

 

Щитоподібна залоза - найбільший орган внутрішньої секреції організму людини. Головною функцією тиреоїдних гормонів є підтримання основного обміну. Без гормонів щитовидної залози або їх нестачі неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму. Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації, яка наразі спостерігається в Україні.

 

До регіонів з недостатністю йоду (в ґрунті, воді, продуктах харчування, повітрі) належать: Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька, Тернопільська, Рівненська, Закарпатська області. Існує ціла низка захворювань, які становлять серйозну небезпеку для мільйонів людей, які проживають у місцевостях з недостатнім вмістом йоду. Вони можуть проявлятися у формі вроджених вад, антенатальної загибелі плоду, викиднів, порушення формування та функції нервової системи. Тиреоїдні прояви йододефіциту також численні: від нетоксичних зобів(вузлових,дифузних),до аутоімунних тиреоїдитів, гіпотиреозів, раку щитовидної залози. Наявність чи відсутність симптомів залежить від уваги лікаря, який оглядає хворого, і ставлення пацієнта до навіть незначних змін в своєму організмі.

 

Симптоматика захворювань щитовидної залози

Лікарі часто не звертають увагу на такі скарги як: незначне зниження працездатності, поганий настрій, порушення сну,дратівливість Самі хворі звикають до набряків на обличчі, списуючи їх на втому.

 

А саме це і багато інших скарг можуть бути спровоковані захворюваннями щитовидної залози. А саме:

1)Пригнічений настрій, напади немотивованої туги, сонливість, втома, погіршення пам’яті, головні болі , збільшення ваги тіла;

2) Кардіологічні симптоми: болі в серці, пришвидшене серцебиття, або навпаки брадикардія (понижена частота серцевих скорочень скорочень), підвищення АТ(особливо діастолічного), аритмії;

3)Анемічні: зниження рівня гемоглобіну, при якому не допомагають препарати заліза;

4)Набряки на обличчі , нижніх кінцівках, при яких прийом сечогінних не приносить полегшення;

5)Бронхолегеневі: бронхіти, гострі респіраторні захворювання (внаслідок набряку дихальних шляхів), охриплість голосу, відчуття першіння в горлі, покашлювання;

6)Гінекологічні: затримка статевого розвитку, порушення менструальної функції, безпліддя, запальні процеси, утворення кист, передменструальний синдром;

7)Імунодефіцитні стани: часті інфекційні захворювання, порушення імунітету;

8)Ознаки захворювання опорно-рухового апарату: болі в суглобах, радикуліт;

9)Гастроентерологічні: закрепи, болі в шлунку, здуття живота;

10)Дерматологічні: посилення оволосіння на тілі, або навпаки випадіння волосся, висипання, сухість, лущення шкіри, дерматити;

 

Особливу увагу потрібно звернути вагітним жінкам, адже обстеження щитовидної залози необхідне на самих ранніх термінах вагітності, оскільки вона має безпосередній вплив на розвиток плоду!

 

Неправильно встановлений діагноз , ігнорування лікування і самолікування можуть призвести до погіршення стану хворого, або не приносити полегшення від лікування, призначеного лікарем іншої спеціальності.

 

В Украіні за умов йодної недостатності, особливо в гірських районах, відсутності національної програми з профілактики йододефіцитних розладів, несприятливої екологічної ситуації(ЧАЄС) рекомендується скринінгове (усім людям)обстеження щитовидної залози, що включає:

1) УЗД щитовидноЇ залози

2) Аналіз крові на гормони (ТТГ, Т3, Т4)

3) У хворих з вузловими формами зобу – визначення рівня кальцитоніну , який є діагностичним критерієм медулярного раку.

3) Консультація лікаря-ендокринолога

 

Людмила Кушніренко

лікар-ендокринолог МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(067) 3 777 299, (050) 3 777 299


Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

366
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1415
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2611 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3648
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3013
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2156

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

629

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

479

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1646

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1809
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

304
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

517
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

817
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4999
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

367
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

893
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10138
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

523
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

275
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

383
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

410
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

734