Система електронного голосування обійдеться Івано-Франківській облраді в 1,5 млн. грн.

 

/data/blog/97592/efd17e08f9a40d43406b45e58ee640da.jpg

 

Незабаром депутати місцевих рад голосуватимуть поіменно, а результати голосування будуть опубліковані на сайтах і зберігатимуться там необмежений час.

 

В Івано-Франківській облраді всерйоз заговорили про запровадження електронної системи, пише Фіртка з посиланням на Репортер.

 

Закон вимагає

Першим про електронне голосування в облраді заговорив її голова Олександр Сич. На першому ж сесійному засіданні він напівжартома поскаржився на роботу тимчасової лічильної комісії та сказав, що роздумує над доцільністю електронного варіанту. А от під час затвердження нової редакції регламенту облради ця тема виплила вдруге. Тоді голова правової комісії Тарас Виноградник заявив, що лічильну комісію створювати не треба, адже вже через два місяці голосування у місцевих радах мусить бути поіменним.

 

Виноградник посилався на прийнятий парламентом закон №2016а, який зобов’язує місцеві ради приймати рішення відкритим поіменним голосуванням. Втім, закон передбачає винятки – наприклад, обрання на посаду у раді чи висловлення недовіри голові. За тим же законом, усі рішення, які приймаються поіменним голосуванням, мають одразу публікуватися на офіційному сайті ради, щоб усі охочі знали результати й позицію кожного депутата.

 

Директор департаменту фінансів ОДА Галина Карп повідомила, що гроші на новації вже виділені.

 

«В обласному бюджеті ми передбачили 1,5 млн. грн для системи електронного врядування в облраді та віддали гроші основному їх розпоряднику – Івано-Франківській обласній раді», – каже вона.

 

Проте голова бюджетної комісії обл­ради Микола Палійчук стверджує, що гроші для електронної системи ще не обговорювали, і чи вистачить тих 1,5 млн., він не знає.

 

«Я вважаю, що не потрібно витрачати багато коштів на такі потреби, але переобладнати сесійну залу треба, – говорить Палійчук. – Хоча б зробити з десяток нормальних місць для журналістів: поставити столики, зробити якісний інтернет, підвести розетки. Ймовірно, що облрада після отримання коштів оголосить тендер і вже тоді вирішиться, хто встановлюватиме програмне забезпечення для поіменного голосування».

 

До речі, поіменне голосування – це не обов’язково електронне. Наприклад, хтось може читати прізвища, депутати вставатимуть і оголошуватимуть свою позицію, яку треба буде занести у протокол, а його вже публікують на сайті обласної ради. Та зважаючи на те, що розгляд кількох питань інколи триває майже цілий день, постійні «переклички» стануть мукою для всіх – депутатів, журналістів, глядачів, які дивитимуться трансляцію сесії на ОТБ «Галичина»…

 

Рада мобільна

Кошторис на новації порівняно невеликий, тож можна припустити, що впровадження електронної системи голосування піде шляхом найменшого спротиву. Є кілька варіантів.

 

Чернігівський національний технологічний університет розробив систему електронного голосування «Mobile-RADA». Проректор вишу з наукової роботи Володимир Казимир переконує: основна перевага їхньої розробки – не треба переобладнувати сесійну залу.

 

«Mobile-RADA» – це бездротова система, розроблена так, аби мінімізувати витрати на її встановлення, – пояснює він. – Система не потребує переобладнання залу, підтримує голосування в різних режимах та електронний документообіг».

 

Суть системи «Mobile-RADA» – у відповідному програмному забезпеченні, яке встановлюють на комп’ютер та особисті планшети депутатів. Планшети обранці беруть додому, там заряджають батарею та працюють з документами.

 

Для зручності Казимир пропонує купувати 10-дюймові планшети з потужною батареєю, аби не підзаряджати під час засідання. За його словами, їхній університет готовий зробити електрон­не голосування в Івано-Франківській облраді як у Чернігові, де система працює вже чотири роки.

 

«Для Чернігівської облради встановлення «Mobile-RADA» коштувало приблизно 1,5 млн. грн. За ці гроші ми купили комп’ютери, планшети для сотні депутатів і програмне забезпечення. Але встановлення та адаптацію системи для Івано-Франківська треба обговорювати з представниками облради», – каже Володимир Казимир.

 

Він додає: їхньою розробкою з Прикарпаття ще ніхто не цікавився.

 

Якщо порахувати, що 10-дюймовий «середній» планшет коштує близько 9 тис. грн., то тільки для 84 депутатів треба 756 тис. А ще – комп’ютери, монітори, програмування, синхронізація тощо.

 

«Віче» – дешевше, але…

Проте видається, що в Івано-Франківській облраді уже визначилися з варіантом системи електронного голосування. Найімовірніше, що це буде «Віче» – дітище хмельницького підприємства «Електросистема».

 

Система «Віче» складається з комп’ю­тера голови ради, великого табло, на якому відображається оперативна інформація про хід голосування та роботу ради і персональних пультів депутатів, які ще й обладнані мікрофонами. Для роботи пульта потрібна реєстрація особистої електронної картки депутата. Також необхідною умовою функціонування системи є праця сек­ретаря, який за комп’ютером слідкуватиме за роботою ради та оперативно вноситиме необхідні дані.

 

Представник «Електросистеми» Сергій Полторак у розмові з «Репортером» підтвердив, що вже спілкувався з представниками облради щодо встановлення системи.

 

«Одного разу ми навіть зустрічалися з представниками Івано-Франківська в залі Тернопільскої облради, оскільки вони подібні за будовою, та демонстрували роботу системи, – каже Полторак. – У 2015 році з Франківська дзвонили кілька разів та уточнювали можливості монтажу системи «Віче» в обласній раді».

 

Партнер Сергія Полторака по Івано-Франківській області Володимир Віксевич зазначив, що вони уже подали до облради приблизний кошторис встановлення системи «Віче».

 

«Депутатам треба було затвердити бюджет, тож ми дали свої пропозиції, – говорить Віксевич. – Приблизна вартість встановлення комп’ютерів, пультів, екрану – близько мільйона гривень».

 

Проте у цьому разі сесійну залу необхідно буде переобладнати. Володимир Віксевич стверджує, що для депутатів треба робити робочі місця, аби вони не сиділи «просто на кріслах» і мали змогу працювати з документами. За словами представника, система «Віче» уже рахує голоси в 11 міських радах і п’яти обласних. Проте, чи вистачить на це бюджетних коштів, – хтозна.

 

Також є ймовірність, що розробниками системи електронного голосування для Івано-Франківської облради можуть стати і прикарпатські фахівці. Микола Палійчук повідомив, що листи з проханням подати свої пропозиції отримали Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу та ІТ-спеціалісти, які розробляли програмне забезпечення для ЗНО. Та хто б не освоїв бюджетні кошти, персональна відповідальність за прийняті рішення для депутатів обласної ради уже не за горами.


23.01.2016 1380 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

229
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1545 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1808 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2632
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2372 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7604

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

377

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1087

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1160

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1946
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

328
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

707
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

945
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3151
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

974
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1999
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1052
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35198 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

326
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

534
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

675
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1002