Кореспондент «ФІртки» задав традиційні ШІСТЬ запитань народному депутатові Верховної Ради України «нашоукраїнцю» Зіновію Шкутяку.
Про місцеві вибори говорять як про провал так званих демократичних сил, з чим пов’язаний такий низький результат «Нашої України» на Прикарпатті?
Я противник взагалі називати когось так-званими. Звичайно є певне розчарування у суспільстві. Таке розчарування завжди проводить до певної радикалізації. До таких процесів відношусь досить нормально, бо вважаю програш був, він мав місце. І після програшу треба обдумати і вияснити причини. Потім треба робити висновки. Тому я не вважаю, що сталась якась катастрофічна ситуація у нашій області з точки зору результату виборів. Результат виборів – закономірний для «Нашої України». Програш був в тому числі і для нашого голови партії, людини яка була президентом.
Причини загальновідомі – треба серйозно і багато попрацювати для того, щоб ми стали нацією, щоб ми до кінця розуміли небезпеки, які будуть дорогою нас супроводжувати.
Говориться про оновлення партії, такий напрямок підтвердили абсолютно усі ради. Триває підготовка до з’їзду «Нашої України», який має внести кардинальні зміни у програмні документи та Статут.
Чимало думали, що ви будете балотуватись на мерське крісло Івано-Франківська, принаймні у вас могли бути більші шанси аніж, скажімо, у Юрія Солов’я?
Те що не балотувався на посаду міського голови Івано-Франківська, є декілька причин. Був ряд претендентів з якими я ні в якому випадку не міг вступати в конкуренцію. Той же Юрій Соловей, той же Павло Андрусяк, той же Руслан Марцинків, в якійсь мірі Володимир Балагура.
Ми довго з ними працювали, десь вони розпочинали разом із мною політичну діяльність, були в одній партії. З іншої сторони, все-таки думав, що оновлення має прийти зі сторони молодих політиків. Але якщо надалі так погано працюватимуть, то можливо я колись піду на це. Все може бути в житті.
Місцеві політологи жартують, що сім’я Шкутяків на Прикарпатті показала найкращий результат на виборах, мається на увазі, окрім вас, вашого сина Петра Шкутяка та зятя Олега Коржака, які стали депутатами…
Знаєте, дуже важко коментувати такі речі, бо що б не сказав, комусь завжди буде здаватись, що я не щиро говорю. У 2007 році, коли був на виборах у Донецьку, то тут був керівником обласного штабу Микола Круць і керівником міського виборчого штабу – Олег Коржак.
Я ніякого відношення до того не мав, і після того його міські партійці вирішили обрати керівником партійної організації міста. Знову-таки я навіть десь у душі був проти цього, але після виборів вони сказали, що ми хочемо його бачити на цій посаді.
Що стосується мого сина, він йшов по мажоритарному округу у Долинському районі. У списку «Нашої України» він був на такій відстані, що ніяк не міг пройти. Він переміг досить впевнено. Я як його батько до цього абсолютно ніякого відношення не маю. Вважаю, якщо люди його підтримують, то це дуже добре, і мені приємно. Рідко вникаю у його роботу, тому що специфіка там своя, але я не говорю, що ми взагалі не розмовляємо на якісь теми.
Сьогодні представники «Нашої України» у Верховній Раді не займають активну позицію, чому вам не вдається впливати на ситуацію?
На жаль, сьогоднішня більшість у Верховній Раді України зайняла таку позицію, що з опозицією рахуються тільки, коли їм потрібно. Владні сили і опозиція, і коаліція яка там є, сьогодні в демократичному суспільстві не можуть бути ворогами. Можна мати різні думки, але бути партнерами з точки зору розвитку їхньої батьківщини. У нас залишилось таке сприйняття: я начальник, ти – дурак, коли ми попали до влади, то ми не будемо звертати на вас уваги. Що стосується конкретно тих одинадцяти чоловік, що є членами партії «Наша Україна» у ВР, ми в опозиції до більшості у ВР, а не до України. Якщо вони зроблять щось добре, не відмовляємось в тому їх підтримувати. З іншої сторони сьогодні робляться кроки, що викликають стурбованість нашої партії у гуманітарній, паливно-енергетичній сфері та інших.
Демократичним силам зараз вкрай необхідне об’єднання. Але так-звана «заява про об’єднання демократичних сил», що з’явилась на днях, зокрема на сайті Грищенка, – формальна. Гриценко і Катеринчук вже давно у БЮТі. Ми вважаємо, що керівництво БЮТу зробило багато для того, щоб була сьогоднішня ситуація. Хоча я не відношу це ні до одного рядового члена всіх тих партій.
ВО «Свобода» сьогодні має найбільший рейтинг у західній Україні, якщо Олег Тягнибок запропонує вам йти від своєї політсили на наступних виборах до ВР?
Якщо я буду балотуватись, то тільки від «Нашої України», але про це говорити ще рано. Можливо зміниться законодавство і будуть якісь блоки. Контакти ми не втрачаємо, не тільки я особисто, а й наша партійна організація з усіма політичними силами у тому числі і з ВО «Свобода».
Проте, розумію, що сьогодні нам не потрібно радикально налаштовувати суспільство, можливо необхідний компроміс, але за рахунок своїх інтересів. Недругам України важливий розкол держави. Про об’єднання усі говорять, думаю Ющенко поплатився своїм рейтингом, тому що шукав точки об’єднання вже і зараз. Він якраз за свій рахунок йшов на компроміс. Розумію, що абсолютної єдності вже не буде, але партії повинні до цього прагнути.
Роман Ткач назвав нинішню владу окупаційною, а ваш син залишається головою Долинської РДА…
Я не можу сьогодні вийти і сказати вчителям, щоб вони розрахувались із роботи, бо міністром сьогодні є Табачник. Думаю, голови РДА мають чесно працювати. Якщо буде така ситуація, коли мій син змушений буде поступитись своєю совістю, вважаю тоді він має подати у відставку. Ця ситуація не стосується тільки його, ми живемо у своїй державі і повинні чесно робити свою роботу.