Швеція перебуває у глибокій економічній кризі, попри незначні карантинні обмеження

Пішоходи проходять тиху площу "Серджелс торг" у Стокгольмі, 23 квітня. Фотограф: Мікаель Шоберг / Блумберг


Найбільш спокійна реакція Швеції на Covid-19 залишила більшу частину економіки без карантинних обмежень. Попри це, зараз країна прямує до найгіршого спаду після Другої світової війни.

Найбільша економіка Скандинавії цього року скоротиться на 7%, заявила міністр фінансів Магдалена Андерссон у вівторок. Незабаром після того, як вона виступила, бюро боргів виявило історичний 30-кратний пік запозичень для покриття надзвичайних витрат на тлі рекордного безробіття. Окреме опитування показало, що 40% підприємств сфери послуг Швеції зараз побоюються банкрутства.

Андерссон заявила, що її країна зараз переживає "дуже глибоку економічну кризу". Вона також сказала, що "глибокий спад в економіці відбувається швидше, ніж очікувалося".

Мартен Біллеруп, головний економіст відділу боргів у Стокгольмі, каже, що вважає, що Швеція житиме «дещо краще», ніж інші, але визнав, що «різниця незначна».


Шведська модель

У Швеції залишалися відкритими магазини, ресторани, тренажерні зали та школи протягом усього часу пандемії, заохочуючи громадян використовувати здоровий глузд і дотримуватися правил соціального дистанціювання.

Але економіка, що залежить від торгівлі, не змогла протистояти глобальному шоку, спричиненому широкомасштабними зупинками в інших місцях.

"Економіка буде обмежена одужанням на решті континенту, враховуючи її залежність від зовнішнього попиту", - сказав Девід Окслі, спеціаліст з капітальної економіки.

Близько половини ВВП Швеції припадає на експорт, і деяким з найвідоміших компаній, таким як Volvo Cars і Electrolux, довелося скоротити тисячі робочих місць, коли попит зник.

"Новий компонент замовлень у виробництві PMI відповідає стійкому падінню вартості експорту в другій половині цього року", - сказав Окслі.


Стала стратегія

Уряд Швеції чітко пояснив, що стратегія щодо Covid-19 полягає не в тому, щоб випереджати інші економіки. Натомість провідний епідеміолог Андерс Тегнелл каже, що такий підхід є більш стійким у боротьбі з вірусом, який, ймовірно, буде тут тривалий час.

Теорія Тегнела широко прийнята шведами і отримала певну підтримку від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Майкл Райан, який веде програму ВООЗ з надзвичайних ситуацій зі здоров’ям, нещодавно сказав: 

"Якщо ми хочемо досягти нової норми, Швеція багато в чому представляє модель майбутнього".

Але поки що досвід Швеції говорить про те, що економічна користь для економіки, яка залишалася відкритою під час пандемії незначна.

На запитання, чи може Швеція швидко відновитися, Андерссон, міністр фінансів, відповіла, що "це наразі не представляється ймовірним. Ми очікуємо більш довготривалого сценарію."

за матеріалами Bloomberg


20.05.2020 1525
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

428
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2973
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21128
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2001
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1515 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2392

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

56

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

739

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2170

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

849
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

175
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

478
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1015
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

177
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

795
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

761
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

695
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8238
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

901 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

894
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2189 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

839