Швеція перебуває у глибокій економічній кризі, попри незначні карантинні обмеження

Пішоходи проходять тиху площу "Серджелс торг" у Стокгольмі, 23 квітня. Фотограф: Мікаель Шоберг / Блумберг


Найбільш спокійна реакція Швеції на Covid-19 залишила більшу частину економіки без карантинних обмежень. Попри це, зараз країна прямує до найгіршого спаду після Другої світової війни.

Найбільша економіка Скандинавії цього року скоротиться на 7%, заявила міністр фінансів Магдалена Андерссон у вівторок. Незабаром після того, як вона виступила, бюро боргів виявило історичний 30-кратний пік запозичень для покриття надзвичайних витрат на тлі рекордного безробіття. Окреме опитування показало, що 40% підприємств сфери послуг Швеції зараз побоюються банкрутства.

Андерссон заявила, що її країна зараз переживає "дуже глибоку економічну кризу". Вона також сказала, що "глибокий спад в економіці відбувається швидше, ніж очікувалося".

Мартен Біллеруп, головний економіст відділу боргів у Стокгольмі, каже, що вважає, що Швеція житиме «дещо краще», ніж інші, але визнав, що «різниця незначна».


Шведська модель

У Швеції залишалися відкритими магазини, ресторани, тренажерні зали та школи протягом усього часу пандемії, заохочуючи громадян використовувати здоровий глузд і дотримуватися правил соціального дистанціювання.

Але економіка, що залежить від торгівлі, не змогла протистояти глобальному шоку, спричиненому широкомасштабними зупинками в інших місцях.

"Економіка буде обмежена одужанням на решті континенту, враховуючи її залежність від зовнішнього попиту", - сказав Девід Окслі, спеціаліст з капітальної економіки.

Близько половини ВВП Швеції припадає на експорт, і деяким з найвідоміших компаній, таким як Volvo Cars і Electrolux, довелося скоротити тисячі робочих місць, коли попит зник.

"Новий компонент замовлень у виробництві PMI відповідає стійкому падінню вартості експорту в другій половині цього року", - сказав Окслі.


Стала стратегія

Уряд Швеції чітко пояснив, що стратегія щодо Covid-19 полягає не в тому, щоб випереджати інші економіки. Натомість провідний епідеміолог Андерс Тегнелл каже, що такий підхід є більш стійким у боротьбі з вірусом, який, ймовірно, буде тут тривалий час.

Теорія Тегнела широко прийнята шведами і отримала певну підтримку від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Майкл Райан, який веде програму ВООЗ з надзвичайних ситуацій зі здоров’ям, нещодавно сказав: 

"Якщо ми хочемо досягти нової норми, Швеція багато в чому представляє модель майбутнього".

Але поки що досвід Швеції говорить про те, що економічна користь для економіки, яка залишалася відкритою під час пандемії незначна.

На запитання, чи може Швеція швидко відновитися, Андерссон, міністр фінансів, відповіла, що "це наразі не представляється ймовірним. Ми очікуємо більш довготривалого сценарію."

за матеріалами Bloomberg


20.05.2020 1416
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

671
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2273
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2001
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2024
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6075 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2309 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

183

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

995

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

995

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1253
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

36
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

476
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1937
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26366
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

427
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10340 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7885
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

435
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

278
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

442
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

514
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1448