Сьогодні Україна перебуває в значно кращій економічній ситуації, ніж рік тому: інфляція знижується швидшими темпами, прогноз зростання ВВП підвищено до 3,2%.
Навіть, незважаючи на безпрецедентні виклики та абсолютну невизначеність, бізнес продовжує працювати та сплачувати податки.
Немає жодної галузі в країні, яка б не зазнала втрат від російської агресії. Розрив ланцюгів постачання, проблеми з логістикою, нестача пального, відсутність електропостачання і врешті-решт регулярні обстріли рф значно ускладнили, але не зупинили їх роботу.
І якщо у перший місяць війни бізнес в Україні був практично паралізований, то сьогодні 90 % вже відновили свою діяльність. Здатність українського бізнесу до гнучкості та адаптації, навіть у таких вкрай важких умовах, є неймовірною.
Державна підтримка
Уряд України підтримує бізнес за рахунок низки програм, зокрема кредитування «Доступні кредити 5–7–9 %", частково компенсуючи кредитні ставки на користь бізнесу. Це єдина працююча програма кредитування, за час дії воєнного стану в Україні у рамках Державної програми «Доступні кредити 5–7–9 %» укладено 31 451 кредитний договір на загальну суму 123,9 млрд грн (у тому числі банками державного сектору — 24 000 кредитних договорів на суму 67,1 млрд грн).
Крім того, запущено державну грантову програму для бізнесу. З липня 2022 року гранти за програмами «єРобота» вже отримали понад 5600 підприємців. Загалом держава інвестувала в активізацію бізнес-сфери 4 млрд грн. А за програмою держгарантій на портфельній основі надано більше ніж 60 млрд грн від початку воєнного стану.
Укрексімбанк є активним учасником державних програм підтримки малого та середнього бізнесу, в тому числі Банк є одним із лідерів з надання кредитів в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%».
Ексім — драйвер кредитування
Укрексімбанк за підсумками 2022 року мав найбільший портфель кредитів. На сьогодні кредитний портфель Ексіму — найбільший у банківській системі України та складає 118 млрд грн.
Крім того, Укрексімбанк впроваджує спільні з міжнародними фінансовими організаціями цільові програми, які дозволяють українському бізнесу залучати кошти на більш вигідних умовах, ніж пропонує ринок.
На сьогодні державний Укрексімбанк входить у топ-10 серед 45 банків-учасників «5−7−9 %» за обсягами кредитування з моменту повномасштабного вторгнення.
Маючи розгалужені джерела фондування, Банк не обмежувався кредитуванням середнього бізнесу виключно за цією програмою, а завжди розглядав та використовував її як одну з опцій фінансування профільних клієнтів.
З початку війни банк у рамках програми «5−7−9 %» уклав кредитів на загальну суму 6,5 млрд гривень (загалом упродовж дії програми понад 10 млрд гривень).
Укрексімбанк є лідером за обсягом кредитування та фінансування української економіки у 2022 році із часткою на рівні 14 %. Понад 55 % фінансування, отриманого від МФО, адміністровано саме через Укрексімбанк.
Фінансова підтримка - вагомий крок у розвитку підприємств
ТОВ «Консервний завод «Консерваторія» розпочало свою діяльність у 2007 році та на сьогодні є одним із найбільших виробників консервованих овочів та соків у регіоні. Асортимент готової продукції ТОВ «Консервний Завод «Консерваторія» налічує 235 найменувань. Підприємство належить до стратегічного важливого напрямку кредитування та входить до переліку підприємств критичної інфраструктури області.
«В січні 2023 року клієнт звернувся до Банку щодо отримання кредиту на придбання виробничого обладнання. Реалізація нового проєкту мала на меті оптимізацію процесів виробництва, зменшення матеріальних та адміністративних витрат, що своєю чергою дасть змогу зменшити собівартість одиниці продукції, та збільшити об’єми переробки та реалізації консервованих овочів та фруктів», — зазначив керуючий філії в м. Івано-Франківськ Андрій Лісняк.
За його словами, придбання нового обладнання мало б підвищити рентабельність продукції, здійснити запуск виробництва нових видів продукції згідно з попитом основних покупців, а також можливість вийти на зовнішній ринок.
«Загальна вартість проєкту становила 550 тис. євро, внесок клієнта 30 %. Здійснивши детальний аналіз рентабельності цього проєкту Банком, було запропоновано кредитування інвестиційного проєкту за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» спільно з ЄБРР (отримання Cashback) терміном на 5 років», — уточнив керуючий філією.
«Ідея запуску нового обладнання виникла ще у 2022 році. Були певні побоювання щодо доцільності початку реалізації цього проєкту після початку повномасштабної агресії з боку російської федерації. Проте, відповідальність за колектив підприємства, бажання розвитку та впровадження інновацій спонукала розпочати запуск нового проєкту. Успішна реалізація проєкту стала можлива завдяки професіоналізму та наполегливості працівників Банку, злагодженій роботі на всіх етапах погодження проєкту. Придбання нового обладнання — це вагомий крок у розвитку підприємств, його модернізації з урахуванням найсучасніших тенденцій у світовій харчовій промисловості, підвищення якості продукції та нові ринки збуту», — зауважив директор ТОВ «КЗК» Консерваторія» Андрій Карбовнічий.
Партнерський матеріал